Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες ΕΦΚΑ για αγρίους και ιθαγενείς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Και καλά έκανε! Αφού κάποιος του τα έδινε, να μην τα έπαιρνε; Τι να έλεγε, ώπα παιδιά για βαστάτε λίγο, έρχονται χρόνια δύσκολα και μου φαίνεται δεν βγαίνετε; Πού το ξερε; Αυτός που τα έδινε έπρεπε να το ξέρει. Κι όταν σχεδίασε τη ζωή του γύρω από αυτό, να μην θεωρήσει εαυτόν αδικημένο;

Αφού το ασφαλιστικό/συνταξιοδοτικό/φορολογικό/εργασιακό αλλάζει κάθε 4 χρόνια από τον κάθε "κυβερνήτη". Άρα, τι μας λέει αυτό; Ότι είναι κάτι εύπλαστο, εφήμερο, τώρα πάρε να με βγάλεις και σε 20 χρόνια δε θα θυμάσαι τίποτα. Πολιτογλυπτική να διευκολύνει την όλη φασούλα. Τώρα μη μιλήσουμε για θεσμούς ισχυρούς, ανεξάρτητους και τέτοια γλυκανάλατα, θα τα χαλάσουμε. Είπαμε. Ο πρωθυπουργός είναι μαγαζάτορας. Το μαγαζί είναι τέτοιο που χωρίς μαγαζάτορα κλείνει. Καλός μαγαζάτορας; Εξαιρετικό κατάστημα. Λουμπουτέν και βάλε. Κακός μαγαζάτορας; Σαγιονάρα καφέ χιαστί του στρατού και δώρο αμπίμπας άσπρο. Γιατί είπαμε, το μαγαζί είναι αφηρημένη έννοια, υπάρχει μόνο ως προέκταση του μαγαζάτορα. Τι; Όχι; 😬

 


 

Όχι, καλά έκανε που τα έπαιρνε και προγραμμάτισε τη ζωή του σαν να έχει εισοδήματα καρδιοχειρουργού στη Ζυρίχη.

Απλά να μην του κακοφαίνεται τώρα που οι νέοι δεν κάθονται στην καμένη γη που άφησε και να μην αναρωτιέται γιατί δε μένει στη χώρα ένας νέος γιατρός με το ένα τρίτο από το εισόδημα που έπαιρνε ο ίδιος σαν κλητήρας σε ΔΕΚΟ.

 

Και ναι

Το ασφαλιστικό/συνταξιοδοτικό/φορολογικό/εργασιακό αλλάζει κάθε 4 χρόνια από τον κάθε "κυβερνήτη"., όπως έγραψες,

αυτό όμως που δεν αλλάζει είναι ότι είσαι μία χώρα που χωρίς τον τουρισμό θα ήσουν λίγο πιο πάνω από τη Μολδαβία.

Οπότε όταν παίρνεις για αρκετά χρόνια μεγαλύτερο μισθό/σύνταξη από έναν πολίτη βιομηχανικής χώρας με ισχυρή οικονομία, όχι μόνο αδικημένο δε θα έπρεπε να θεωρείς τον εαυτό σου,

αλλά τυχερό που πρόλαβες εποχές παχιών αγελάδων..

 

Ο πρωθυπουργός στην περίπτωσή μας, ηγείται τύποις, ενός κρατικού μηχανισμού μιας χώρας σε παρατεταμένη παρακμή. Τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει στο πολιτικό προσωπικό, αν δεν ξεκινήσει από την οικογένεια, το σχολείο και συνακόλουθα την κοινωνία.

 

Πρέπει να δείτε την Ελλάδα από απόσταση, με διάθεση αυτοκριτικής και χωρίς συναισθηματισμούς.

Το πρώτο βήμα είναι η αποδοχή😁

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο βήμα για να βελτιωθεί η κατάσταση είναι να υπάρξει κάποια συγκράτηση της επιθυμίας. Αν επιθυμείς λιγότερα, είσαι λιγότερο ευάλωτος σε κακούς ανθρώπους (πολιτικούς ή πολίτες). Αυτό για να γίνει χρειάζεται ειδική εκπαίδευση και κάποιος ζήλος, όχι πολύς.

  • Συμφωνώ 3

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

Το πρώτο βήμα για να βελτιωθεί η κατάσταση είναι να υπάρξει κάποια συγκράτηση της επιθυμίας. Αν επιθυμείς λιγότερα, είσαι λιγότερο ευάλωτος σε κακούς ανθρώπους (πολιτικούς ή πολίτες). Αυτό για να γίνει χρειάζεται ειδική εκπαίδευση και κάποιος ζήλος, όχι πολύς.

Αυτό είναι το πιο δύσκολο επίπεδο να κατακτηθεί......σχεδόν αγγίζεις τη θέωση.

Εγώ τα κατάφερα , αλλά δεν είναι για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LK είπε

Πάτε και παντρεύεστε και μάλιστα φτωχιές και κάμετε και 2- τρία κουτσούβελα και μετά (ό,τι πιο λογικό) χωρίζετε.....και τρεχουν οι υποχρεώσεις και μετά σας εφταίει ο Χατζηδάκης και ο Κατρούγκαλος ναούμε. 😁

Καλά, την άλλη φορά θα παντρευτώ πλούσια.

 χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα🤣

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Το πρώτο βήμα για να βελτιωθεί η κατάσταση είναι να υπάρξει κάποια συγκράτηση της επιθυμίας.

 

Σε λάθος νήμα είναι το ποστ.

Έπρεπε να είναι στο "Δώστε εσείς 7000. Εγώ θα δώσω 700".

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Σε λάθος νήμα είναι το ποστ.

Έπρεπε να είναι στο "Δώστε εσείς 7000. Εγώ θα δώσω 700".

Να αυξήσουν τους μισθούς και τις συντάξεις τουλάχιστο 35%

 Φτάνει πια, θα ξεσηκωθεί ο κόσμος. 🤣

 Με τέτοια ακρίβεια πια  και τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ στην ΕΥΡΩΠΗ🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Απλά να μην του κακοφαίνεται τώρα που οι νέοι δεν κάθονται στην καμένη γη που άφησε και να μην αναρωτιέται γιατί δε μένει στη χώρα ένας νέος γιατρός με το ένα τρίτο από το εισόδημα που έπαιρνε ο ίδιος σαν κλητήρας σε ΔΕΚΟ.

Όχι βέβαια, γιατί να παραπονεθεί. Οι πιθανότητες είναι αν ήταν σωστός στις αρχές του να είχε βολέψει και το παιδί σε αντίστοιχη θέση. Είπαμε. Ό,τι θέλουν τα παιδιά. Γι' αυτό ψηφίζουμε τον άλλον όταν ο άλλος μας λέει οτι δε βγαίνει, απλά πράγματα. Γι' αυτό και ο λαός είναι σοφός τη Δευτέρα μετά από κάθε εκλογική αναμέτρηση, αλλά άσοφος και ανερμάτιστος παρτάκιας όλον τον υπόλοιπο καιρό.

 

5 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

αυτό όμως που δεν αλλάζει είναι ότι είσαι μία χώρα που χωρίς τον τουρισμό θα ήσουν λίγο πιο πάνω από τη Μολδαβία.

Μα είναι η βαριά μας βιομηχανία; Γιατί ξηγιέσαι;😅

 

6 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει στο πολιτικό προσωπικό, αν δεν ξεκινήσει από την οικογένεια, το σχολείο και συνακόλουθα την κοινωνία.

Γι' αυτή την κουβέντα είχα τσακωθεί με έναν πελάτη κάποτε. Που λέγαμε-λέγαμε-λέγαμε, και μου λέει "ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΓΩ." Και του έκανα εγώ καθρεφτάκι (χωρίς να το πολυσκεφτώ, μου ξέφυγε, συνήθως τα φυλάω τα λόγια μου) και του είπα: "Ε, θα περιμένεις καιρό μέχρι να γίνεις άνθρωπος." Και θίχτηκε αυτός, και δεν ξέρω τι ψήφισε τελικά.😅

 

17 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Πρέπει να δείτε την Ελλάδα από απόσταση, με διάθεση αυτοκριτικής και χωρίς συναισθηματισμούς.

Το πρώτο βήμα είναι η αποδοχή😁

 

 

Πολύς κόσμος γνωρίζει ακριβώς ποια είναι η κατάσταση. Αλλά το μαγαζί πουλάει γουρνοπούλα. Αν μπεις μέσα και ζητήσεις κουνουπίδι, σε κοιτάνε σαν τον πίκατσου, "τι ναι τούτος ρε παιδιά;" Τι θεσμούς λέει, τι αξιοκρατία, τι τρελά είναι αυτά; Ρε πουλάκι μου δε θες να σε βολέψουμε κάπου που είναι πιο εύκολο;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, trolley είπε

Το πρώτο βήμα για να βελτιωθεί η κατάσταση είναι να ...

 

.... σηκωθούμε να φύγουμε από εδώ.

Όσοι μπορούνε.

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ πια.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

.... σηκωθούμε να φύγουμε από εδώ.

Όσοι μπορούνε.

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ πια.

Δεν υπάρχει καλλίτερη χώρα για τα γεράματα από την Ελλάδα .

Τώρα θα φύγεις;

Μην είσαι χαζός.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Δεν υπάρχει καλλίτερη χώρα για τα γεράματα από την Ελλάδα .

 

Φτιάξανε funeral pass?

Γιατί εκτός από ότι δεν θα έχω φράγκο να ζήσω, δεν θα έχω φράγκο και να πεθάνω.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου