Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες ΕΦΚΑ για αγρίους και ιθαγενείς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μετα θα παω στο τσμεδε.

Μετα θα παω στο Νακα γιατι μετα απο 40 χρονια εσπασα χορδή...

 

Πρόσεξε μόνο μην μπερδευτείς από τα νεύρα σου, και ζητήσεις χορδές στο ΤΣΜΕΔΕ και αυτούς στον Νάκα τους πλακώσεις στα μπινελίκια.

 

 

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Κι οταν τους ειπα γιατί δεν το σηκωνετε πηρα την απαντηση αν απανταμε στα τηλεφωνα δεν θα δουλέψουμε καθολου

 

Θα σου φανεί παράξενο, αλλά έχουν δίκιο.

Γιατί κάνουν οι ίδιοι τα πάντα.

Δεν υπάρχει κανένα τμήμα που να ασχολείται με την επικοινωνία, τις απορίες και τα προβλήματα του κόσμου.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Μα δε σε ειπε κανεις καμπουρη. Τυχερο σε ειπαμε.

Ενα τηλεφωνο που απαντάει ή ενας υπαλληλος που εξυπηρετει δεν σωζει το δημοσιο.

Αυτο δε το να χτυπαει το τηλέφωνο και να μην το σηκωνουν το ειδα και στην πραξη. Κι οταν τους ειπα γιατί δεν το σηκωνετε πηρα την απαντηση αν απανταμε στα τηλεφωνα δεν θα δουλέψουμε καθολου

Και καμπουρη να με λέγατε... δίκιο θα χάτε.

"Δεν πειθώ" μου είπατε....λες και με ενδιέφερε να.

"Τυχερό " με λες τωρα... Λες και σου απέκρυψα ότι έπαιρνα για ένα μήνα τηλέφωνο....απο τις 08:00-15:00.

Αλλά ώρα είναι τώρα να απολογηθω εγώ για τον εφκα.

Σε κάθε περίπτωση επιμένω δικό μου το λάθος που θέλησα να βοηθήσω χώρις να μου ζητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

 

"Δεν πειθώ" μου είπατε....λες και με ενδιέφερε να.

 

 

μη με βάζεις λόγια λέγω...

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, LK είπε

Γιάννη να βοηθήσω θέλω όχι να πείσω 

και τι σε πληρώνουμε τόσο καιρό... 😄🤣

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό, τι και να λέμε είναι ένα δράμα.

Δεν είναι το πρώτο και μοναδικό πρωϊνό που χάνω.

Αυτά είναι μεροκάματα, ναι, έτσι λέγονται ακόμα και στη ζωή ενός αργόσχολου (?) συνταξιούχου που απο τότε που βγήκε στη σύνταξη κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από πριν.

Την έχω κάνει αυτή τη δουλειά τουλάχιστον άλλα 7-8 πρωϊνά, και άλλα τόσα από κοντά σε υπηρεσίες.

 

Και ναι υπήρξε μια και μοναδική φορά που με πήρε υπάλληλος από μόνη της από την Αθήνα για να μου ρυθμίσει το εφ άπαξ, ζήτησε ένα δικαιολογητικό, της το έστειλα με mail και την ίδια μέρα είχα μαιλ επιβεβαίωσης και την επόμενη τα λεφτά στο λογαριασμό.

 

Είναι αυτά που λέμε δίπλα, ποιότητα ζωής.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πλάκα έκανα βρε @LK. Μην ασχολείσαι απο τώρα βρε καημένε. Έχεις καιρό μπροστά σου.

Το νήμα είναι για υπερήλικες.😄

 

29 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Θα σου φανεί παράξενο, αλλά έχουν δίκιο.

Γιατί κάνουν οι ίδιοι τα πάντα.

Δεν υπάρχει κανένα τμήμα που να ασχολείται με την επικοινωνία, τις απορίες και τα προβλήματα του κόσμου.

 

Λάθος κάνεις. Υπάρχει το 1555 για επικοινωνία και κάνουν καλά τη δουλειά τους οι άνθρωποι, κατα το δυνατό.

Όταν όμως βρουν κι αυτοί τοίχο στο θέμα σου, σε παραπέμπουν αναγκαστικά σε "ειδικά" τηλέφωνα ή σου κλείνουν ραντεβού με το σχετικό κατάστημα. Οπότε υπάρχει μεγάλο screening στα τηλέφωνα πια.

Κι όταν τα περάσεις και αυτά βρίσκοντας το τοίχος του Βερολίνου κι εκεί, σου δίνουν ένα email για το μητροπολιτικό κέντρο (εκει που δεν υπάρχει ραντεβού κι επισκέψεις) με ένα όνομα κάποιας κυρίας που έχει τον φάΣκελο.

Κι απο τοτε στέλνω εβδομαδιαία το ίδιο αίτημα υπ'όψη κας τάδε, χωρίς την παραμικρή απάντηση. Over.

To σημείο αυτό λέγεται dead end.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Πλάκα έκανα βρε @LK. Μην ασχολείσαι απο τώρα βρε καημένε. Έχεις καιρό μπροστά σου.

Το νήμα είναι για υπερήλικες.😄

 

 

Λάθος κάνεις. Υπάρχει το 1555 για επικοινωνία και κάνουν καλά τη δουλειά τους οι άνθρωποι, κατα το δυνατό.

Όταν όμως βρουν κι αυτοί τοίχο στο θέμα σου, σε παραπέμπουν αναγκαστικά σε "ειδικά" τηλέφωνα ή σου κλείνουν ραντεβού με το σχετικό κατάστημα. Οπότε υπάρχει μεγάλο screening στα τηλέφωνα πια.

Κι όταν τα περάσεις και αυτά βρίσκοντας το τοίχος του Βερολίνου κι εκεί, σου δίνουν ένα email για το μητροπολιτικό κέντρο (εκει που δεν υπάρχει ραντεβού κι επισκέψεις) με ένα όνομα κάποιας κυρίας που έχει τον φάΣκελο.

Κι απο τοτε στέλνω εβδομαδιαία το ίδιο αίτημα υπ'όψη κας τάδε, χωρίς την παραμικρή απάντηση. Over.

To σημείο αυτό λέγεται dead end.

Εγώ ότι ήταν να ασχοληθώ ασχολήθηκα....για την μάνα μου (κυρία και επικουρική).Τελείωσα. Είπα άλλωστε ότι σαν δικηγόρος δεν αναλαμβάνω τέτοια. Πλην όμως είπα (χώρις να μου ζητηθεί) να βοηθήσω σε θέματα που γνωρίζω γιατί τα αντιμετώπισα. Παρεμπιπτόντως... Ό,τι τηλέφωνα μου σήκωναν εμένα ήταν του πρώην τσμεδε, εγώ δεν μπορούσα να βγάλω κεαδ, και ένα από αυτά που κράτησα,όπως προείπα, είναι αυτό που έδωσα στον Δημήτρη... γιατί και ο άνθρωπος που το απαντούσε ήταν εξυπηρετικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LK είπε

 γιατί και ο άνθρωπος που το απαντούσε ήταν εξυπηρετικός.

Αυτούς τους αλλαζουν.

Ή τους δινουν αλλο αριθμο.

Οι γυρω τους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αυτούς τους αλλαζουν.

Ή τους δινουν αλλο αριθμο.

Οι γυρω τους

Τι να σου πω. Ό,τι  θες κάνε, εσυ ξέρεις,  το τηλέφωνο το έχεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παρατηρώ πάντως πως το πρόβλημα που "έλυσε" ο Χατζηδάκης το 2021 με την επίσπευση των εκκρεμών συντάξεων, έχει μεταφερθεί στην επόμενη λακκούβα, την επικουρική σύνταξη. Εκεί δεν κουνήθηκε φύλο.

Πέρασε και δεν ακούμπησε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου