Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν μπορώ να πω ότι ισχυει στο 100%.

Το να δουλεύεις σε λογιστικό γραφείο είναι μια δουλειά στην οποία εκπαιδεύεσαι.

 

Επειδή τον ξέρω τον χώρο, συνήθως όποιος πάει για να εκπαιδευτεί εκεί, προσλαμβάνεται σαν  ... υπάλληλος γραφείου (με τις αποδοχές που αντιστοιχούν στην θέση).

Άλλο πράγμα είναι να μάθεις το software που χρησιμοποιεί το γραφείο, και άλλο να μάθεις την δουλειά εκεί, αν δεν έχεις τα απαραίτητα τυπικά προσόντα (πχ λογιστής α, φοροτεχνικός, υπεύθυνος μισθοδοσίας, βοηθός λογιστή, κλπ) και ανάλογη προϋπηρεσία.

 

Όλοι αυτοί που καταχωρούν παραστατικά, κάνουν βασικές εγγραφές, επωμίζονται τα διαδικαστικά με δημόσιες υπηρεσίες, κλπ, συνήθως προσλαμβάνονται σαν απλοί υπάλληλοι γραφείου.

 

Τον λογιστή εδώ, οι εταιρείες τον πληρώνουν για την υπογραφή του σε λογιστικές καταστάσεις.

Γι' αυτό χρειάζονται τα τυπικά προσόντα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Επειδή τον ξέρω τον χώρο, συνήθως όποιος πάει για να εκπαιδευτεί εκεί, προσλαμβάνεται σαν  ... υπάλληλος γραφείου (με τις αποδοχές που αντιστοιχούν στην θέση).

Άλλο πράγμα είναι να μάθεις το software που χρησιμοποιεί το γραφείο, και άλλο να μάθεις την δουλειά εκεί, αν δεν έχεις τα απαραίτητα τυπικά προσόντα (πχ λογιστής α, φοροτεχνικός, υπεύθυνος μισθοδοσίας, βοηθός λογιστή, κλπ) και ανάλογη προϋπηρεσία.

Εγώ ξεκίνησα ως υπάλληλος γραφείου και εκπαιδευτηκα στην πρώτη εταιρία που εργαζόμουν. Μετά άλλαξα εταιρία και με την προϋπηρεσία που είχα πλέον στο λογιστήριο (7χρονια) βρήκα ένα καλό συμβόλαιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, solega είπε

Εγώ ξεκίνησα ως υπάλληλος γραφείου και εκπαιδευτηκα στην πρώτη εταιρία που εργαζόμουν. Μετά άλλαξα εταιρία και με την προϋπηρεσία που είχα πλέον στο λογιστήριο (7χρονια) βρήκα ένα καλό συμβόλαιο.

 

 

Στην Γερμανία εννοείς?

Γιατί εδώ, χρειάζονται και τυπικά προσόντα.

Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι ο εργοδότης σε γουστάρει πολύ, και θέλει να σου αναβαθμίσει την θέση, λογικά θα πρέπει να σε στείλει να αποκτήσεις τα απαραίτητα για να γίνεις πχ βοηθός λογιστή.

Η προϋπηρεσία σαν υπάλληλος γραφείου, θα μετρήσει αν προσληφθείς πάλι σαν υπάλληλος γραφείου.

Δεν μπορείς να πας δηλαδή πχ για βοηθός λογιστή με εμπειρία/προϋπηρεσία υπαλλήλου γραφείου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Στην Γερμανία εννοείς?

Γιατί εδώ, χρειάζονται και τυπικά προσόντα.

Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι ο εργοδότης σε γουστάρει πολύ, και θέλει να σου αναβαθμίσει την θέση, λογικά θα πρέπει να σε στείλει να αποκτήσεις τα απαραίτητα για να γίνεις πχ βοηθός λογιστή.

Η προϋπηρεσία σαν υπάλληλος γραφείου, θα μετρήσει αν προσληφθείς πάλι σαν υπάλληλος γραφείου.

Δεν μπορείς να πας δηλαδή πχ για βοηθός λογιστή με εμπειρία/προϋπηρεσία υπαλλήλου γραφείου.

 

Μπορείς πχ να εκπαιδευτείς στο πρόγραμμα μισθοδοσίας, από το μηδέν (παίρνει λίγες βδομάδες), και να αναλάβεις άμεσα καθήκοντα. Το φέρνω ως παράδειγμα. Αναβαθμισμένη θέση σε σχέση με τον βοηθό που περνά τιμολόγια.

 

Άσε που πλέον τα λογιστικά γραφείο έχουν γίνει σαν τα ΚΕΠ. Κάνουν τα πάντα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Μπορείς πχ να εκπαιδευτείς στο πρόγραμμα μισθοδοσίας, από το μηδέν (παίρνει λίγες βδομάδες), και να αναλάβεις άμεσα καθήκοντα. Το φέρνω ως παράδειγμα. Αναβαθμισμένη θέση σε σχέση με τον βοηθό που περνά τιμολόγια.

 

 

Ο βοηθός λογιστή δεν περνάει απλά τιμολόγια.

Έχει δικαιώματα υπογραφής κάποιων καταστάσεων.

Απλή καταχώρηση κάνει ο υπάλληλος γραφείου.

Το πρόγραμμα μισθοδοσίας (το software) έτσι και αλλιώς πρέπει να εκπαιδευτείς να το μάθεις αν δεν το ξέρεις.

Δεν σε αναβαθμίζει αυτό σε τίποτα, απλά μπορείς να δουλέψεις εκεί (αν δεν μπορείς να χειριστείς το πρόγραμμα δεν μπορείς να δουλέψεις).

Αλλά την εργατική νομοθεσία, τις διατάξεις που αλλάζουν συνέχεια, την συνδιαλλαγή καθημερινά με τις δημόσιες υπηρεσίες, τον καθορισμό της μισθοδοσίας (με τις ιδιαιτερότητες κάθε διαφορετικής θέσης πρόσληψης και συνθηκών εργασίας κάθε πελάτη) δεν στα μαθαίνει το πρόγραμμα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου βοηθός, βάλε υπάλληλος γραφείου.

Για τον βοηθό λογιστή, χρειάζονται γνώσεις, όντως.

Τυπογραφικό λάθος..

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Όπου βοηθός, βάλε υπάλληλος γραφείου.

Για τον βοηθό λογιστή, χρειάζονται γνώσεις, όντως.

 

Δέκα χρόνια δούλευα σε λογιστήριο ομίλου εταιρειών.

Έκανα τα πάντα, από καταχωρήσεις, έλεγχο παραστατικών, συμφωνία καρτελών με πελάτες/προμηθευτές, έκανα προσλήψεις (αντικαθιστώντας όταν χρειαζόταν την υπεύθυνη του τμήματος μισθοδοσίας), φυσικά γνώριζα το πρόγραμμα, είχα παρακολουθήσει μέσω της εταιρείας σεμινάρια μισθοδοσίας, έβγαζα τις ώρες των εργαζομένων, υπερωρίες/υπερεργασίες, καταχωρούσα απογραφές, συχνά πλήρωνα προμηθευτές, έδινα επιταγές, και ένα σωρό άλλα κέρατα.

 

Υπάλληλος γραφείου φίλε μου.

Και όπου και να πάω να δουλέψω, ξέρεις τι προϋπηρεσία έχω?

Υπάλληλου γραφείου και μόνο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Δέκα χρόνια δούλευα σε λογιστήριο ομίλου εταιρειών.

Έκανα τα πάντα, από καταχωρήσεις, έλεγχο παραστατικών, συμφωνία καρτελών με πελάτες/προμηθευτές, έκανα προσλήψεις (αντικαθιστώντας όταν χρειαζόταν την υπεύθυνη του τμήματος μισθοδοσίας), φυσικά γνώριζα το πρόγραμμα, είχα παρακολουθήσει μέσω της εταιρείας σεμινάρια μισθοδοσίας, έβγαζα τις ώρες των εργαζομένων, υπερωρίες/υπερεργασίες, καταχωρούσα απογραφές, συχνά πλήρωνα προμηθευτές, έδινα επιταγές, και ένα σωρό άλλα κέρατα.

 

Υπάλληλος γραφείου φίλε μου.

Και όπου και να πάω να δουλέψω, ξέρεις τι προϋπηρεσία έχω?

Υπάλληλου γραφείου και μόνο.

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, solega είπε

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ.

 

 

Το φαντάστηκα γι' αυτό τα έγραψα αυτά.

Δύσκολα τα πράγματα.

Και όσο μεγαλύτερος είσαι ηλικιακά, γίνονται ακόμα δυσκολότερα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου