Προς το περιεχόμενο

Ocean's Eleven Soundtrack - Τι είδος μουσικής είναι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, filmmusic είπε

 

Όσα ακούσματα και να έχει κάποιος, δε νομίζω ότι έτσι μπορεί να συνθέσει.

Νομιζω κανεις μεγαλο λαθος.

 

Ηδη ρωτας πως να συνθεσεις σε καποιο ειδος χωρις καν να ξερεις το όνομά του.

Μαλλον εχεις μεγαλο δρόμο μπροστα σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δηλαδή μου λες, ότι αν μάθεις κλασσική αρμονία και ενορχήστρωση, θα μπορείς να συνθέσεις κλασσική μουσική?

Ότι βοηθάει, βοηθάει.. Δεν είπα ότι θα γράψεις και σαν τον Beethoven. Συγγνώμη, εσύ αν κατάλαβα καλά δε δέχεσαι τα βιβλία;

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Μαλλον εχεις μεγαλο δρόμο μπροστα σου

Δεν είπα το αντίθετο.

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filmmusic είπε

Ότι βοηθάει, βοηθάει.. Συγγνώμνη, εσύ αν κατάλαβα καλά δε δέχεσαι τα βιβλία;

 

 

Σίγουρα βοηθάει.

Αν έχεις κάτι να πεις και ξέρεις την γλώσσα, βοηθάει να ξέρεις και συντακτικό.

Αλλά μέχρι εκεί.

 

Δεν κατάλαβες καλά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα βιβλία.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται κάποιος να θέλει να συνθέσει σε μια μουσική γλώσσα που δεν γνωρίζει, παίρνοντας ένα βιβλίο εκμάθησης πλήκτρων.

 

Είναι σαν να σου λέω ότι θέλω να συνθέσω κλασσική μουσική, χωρίς να ξέρω τίποτα γι' αυτήν, να γράψω συμφωνίες.

Θα με βοηθούσε ένα βιβλίο που εκμάθησης βιολιού?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν κατάλαβες καλά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα βιβλία.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται κάποιος να θέλει να συνθέσει σε μια μουσική γλώσσα που δεν γνωρίζει, παίρνοντας ένα βιβλίο εκμάθησης πλήκτρων.

 

 

Ναι, δεν κατάλαβα ότι ήταν βιβλίο εκμάθησης πλήκτρων.

Νόμιζα, απ'ό,τι είδα σε κάτι samples, πως μαθαίνεις αρμονία, ρυθμό κτλ. της funk.

Μάλλον, ήταν ατυχής η επιλογή μου έτσι γρήγορα που το έψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πρωτα απο ολα τα ακουσματα, το ειπαμε αυτο.

 

 Για βιβλιο παρε κανα βιβλιο με τζαζ αρμονια, ετσι και αλλιως ειναι must για παρα πολλα ειδη μουσικης, αν εχεις οντως εξοικιωση με την κλασσικη αρμονια δε θα εχεις προβλημα.

 

 Επειτα, στο οργανο που παιζεις, π.χ. πληκτρα, αρχισε να βαζεις στη μελετη σου funk ριφακια, κατα προτιμηση με κανα backing track με τον αντιστοιχο ρυθμο, ψαξε και βρες καποια κομματια που σου αρεσουν ( απο τα ακουσματα που λεγαμε ) και λιωστα. Αυτα τα ειδη δεν ειναι τοσο το τι παιζεις αλλα ΠΩΣ το παιζεις, αν δεν το παιξεις λοιπον 😆 δε θα το καταλαβεις.

 

 Τα οργανα παλι που δεν παιζεις, τα ντραμς ας πουμε που λες οτι δεν κατεχεις, το μπασο κλπ, αυτα εφοσον θελεις να κανεις τετοια μουσικη θα πρεπει να μελετησεις τη λειτουργια τους διεξοδικα.

 

 Βεβαια εξαρταται και το τι εννοεις με το "γραφω μουσικη", διοτι αλλο ειναι να φτιαξεις μουσικη με λουπες, αλλο με σεσσιονα που κοπαναει στον αυτοματο 😆 και αλλο να προγραμματισεις εσυ σε midi η να γραψεις αναλυτικα την παρτιτουρα π.χ. για τα ντραμς. Η δυσκολια αυξανει γεωμετρικα στις παραπανω περιπτωσεις, και το ιδιο και ο χρονος που πρεπει να δωσεις αντιστοιχα.

 

 Ξεκινα να παιζεις funk ριφακια στο οργανο σου, ξεσκονισε κανα βιβλιο jazz αρμονιας, και προσπαθησε να προγραμματισεις κανα ρυθμο στα ντραμς μεσω midi, οχι funk drums κατευθειαν, ξεκινα απο κατι πιο απλο. Τα αλλα θα ερθουν μονα τους, ακουγοντας και κανοντας.

 

 

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filmmusic είπε

 

Όσα ακούσματα και να έχει κάποιος, δε νομίζω ότι έτσι μπορεί να συνθέσει.

 

ΜΌΝΟ ΕΤΣΙ μπορείς να συνθέσεις. Τα υπόλοιπα είναι για να εμβαθύνεις, να μελετήσεις και να συνεννοεισαι, να καταγραφείς. 

 

 Δεν χρειάζεται να ξέρεις ιδιαίτερη θεωρία  για να παίξεις και να προσπαθήσεις να συνθέσεις ιδιαίτερα αυτά που εβαλες ως παράδειγμα. Τουλάχιστο να αρχίσεις να κάνεις κάτι αξιοπρεπείς 

 

Ακούσματα όπως ειπώθηκε και εξάσκησου σε riffs και σόλο στην αντίστοιχη κλίμακά τους. Κυρίως τις αξίες να προσέξεις πάνω σε αντίστοιχους ρυθμούς. 

 

 Υπάρχουν εκατοντάδες π.χ βίντεο στο youtube αν ψάξεις για να ξεκινήσεις να παιζεις μοτίβα και σόλο του είδους στο όργανο που επιθυμείς. 

 

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου