Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XIV


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και όσο τα αξιότιμα μέλη Waterfall-K mk2 και dimsonic διαπραγματεύονται για το April, πάμε ένα από τον αγαπημένο μου δίσκο από τους ακόλουθους... 

 

 

Ως εκεί και λιγο πιο πάνω ακούγονται, τουλάχιστον στα αυτιά μου. Μετά έγιναν τόσο κουραστικοί που ακόμα και στο άκουσμα του ονόματος τους με πιάνει νύστα.🥱 Δεν παλεύονται πλέον με τίποτα...

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Αντε νύχτα 

Νύχτα Dim. Αύριο ξημερώνει μια νέα νύχτα...

 

image.png.35f0240b681c83f0e3418f486b1cbf70.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Ως εκεί και λιγο πιο πάνω ακούγονται, τουλάχιστον στα αυτιά μου

Για εμένα αυτός είναι ο πιο "μουσικός" τους δίσκος, όπου ναι μεν "κεντάνε" όταν θέλουν, αλλά δεν του βγάζουν τα μάτια στην "ακροβασία". Θεωρώ ότι είχαν βρει μια "χρυσή" μέση οδό σε αυτόν τον δίσκο, ισορροπώντας το show of hands, με τη μελωδία, τη σύνθεση- ήταν μια καλή στιγμή που δυστυχώς δεν την συνέχισαν...

 

   

  • Like 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και για εμένα παικτικά/ συνθετικά ήταν ότι πιο μεστό για τα γούστα μου.

 

Εκεί ήμουν. Τους είδα μετά στο Terra Vibe, αλλά Sabbath με Dio παρόντων "έσβησαν τα φώτα". Οι μπαρμπάδες εξαφάνισαν τους πάντες 😎 

Εξωπραγματικη εμπειρια... οτι το 2007 θα εβλεπα τους Σαμπαθ με Ντιο κ οτι θα παιζαν ετσι δεν το περιμενα ποτε!

 

Κ δυο μερες πριν Europe με Νορουμ κ Τεμπεστ να κελαηδανε!

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Κ δυο μερες πριν Europe με Νορουμ κ Τεμπεστ να κελαηδανε!

Αυτό δυστυχώς το έχασα...

  • Λυπάμαι 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Για εμένα αυτός είναι ο πιο "μουσικός" τους δίσκος, όπου ναι μεν "κεντάνε" όταν θέλουν, αλλά δεν του βγάζουν τα μάτια στην "ακροβασία". Θεωρώ ότι είχαν βρει μια "χρυσή" μέση οδό σε αυτόν τον δίσκο, ισορροπώντας το show of hands, με τη μελωδία, τη σύνθεση- ήταν μια καλή στιγμή που δυστυχώς δεν την συνέχισαν...

 

   

Yeap...

 

9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

"κεντάνε" όταν θέλουν, αλλά δεν του βγάζουν τα μάτια στην "ακροβασία"..

Αυτό τους έφαγε, το πολύ "κέντημα". "Κέντημα για το κέντημα", αυτή είναι η αίσθηση κάθε φορά που ακούω νέα τους δουλειά. Συνθέσεις και "κεντήματα" τόσο "τραβηγμένα απ'τα μαλλιά" που καταντάνε βασανιστήριο. Στο τέλος της ακρόασης δεν σου έχει μείνει ούτε μία νότα. Απίστευτα παιχτρόνια αλλά πλέον παίζουν απίστευτα κουραστική μουσική. Ειλικρινά λίγα γκρουπς με κουράζουν τόσο πολύ. 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό δυστυχώς το έχασα...

Μετά το απίστευτο come back με το start from the dark δε θα το έχανα με τίποτα...

 

Τεμπεστ βελούδινος, Νορουμ όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρωνω. Είτε παίζω δικά μου είτε του Μαρσέλο πάρτε να'χετε να μαζεύετε σαγόνια...

 

Για να λέμε του στραβού το δίκιο αυτό που έγινε πιο μετά με την καραπεριεργη υπερμπανταρα του Πλαντ, ήταν για μένα πιο πάνω κ από Σάμπαθ, αλλά τώρα μιλάμε για Europe 😜

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Στο τέλος της ακρόασης δεν σου έχει μείνει ούτε μία νότα

Τώρα αυτό είναι μεγάλη κουβέντα- αν και επί της ουσίας δεν διαφωνώ. Απλά σκέφτομαι (για παράδειγμα) το Tales of Topographic Oceans. Ένα "χάος" και ο ορισμός αυτού που περιέγραψες. Αλλά με τον τρόπο του αριστούργημα...  Δεν ξέρω...

 

Γι' αυτό θα πω και εγώ καληνύχτα- δουλεύω αύριο το πρωί (τι αύριο, σε λίγες ώρες δηλαδή)- και σας αποχαιρετώ με τους αγαπημένους μου από το Seattle...

 

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Yeap...

 

Αυτό τους έφαγε, το πολύ "κέντημα". "Κέντημα για το κέντημα", αυτή είναι η αίσθηση κάθε φορά που ακούω νέα τους δουλειά. Συνθέσεις και "κεντήματα" τόσο "τραβηγμένα απ'τα μαλλιά" που καταντάνε βασανιστήριο. Στο τέλος της ακρόασης δεν σου έχει μείνει ούτε μία νότα. Απίστευτα παιχτρόνια αλλά πλέον παίζουν απίστευτα κουραστική μουσική. Ειλικρινά λίγα γκρουπς με κουράζουν τόσο πολύ. 

Διώξανε τον Σερινιαν γιατί θέλανε λέει πλήκτρα κ όχι δεύτερο κιθαρίστα...

Καλά να παθουνε τώρα που καταλήξανε με Ρούντες, ντραμ μασιν κ τον ακατανομαστο στη φωνή. 

 

Για τον Πετρουτσι δε λέω τίποτα... Αγνοείται από το falling κ μετά ... Αυτός που ξεκίνησε να παίζει στο scenes δεν είναι ο Πετρουτσι ΛΑΙΜΑΙ 🤬

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τώρα αυτό είναι μεγάλη κουβέντα- αν και επί της ουσίας δεν διαφωνώ. Απλά σκέφτομαι (για παράδειγμα) το Tales of Topographic Oceans. Ένα "χάος" και ο ορισμός αυτού που περιέγραψες. Αλλά με τον τρόπο του αριστούργημα...  Δεν ξέρω...

 

Το "Tales..." το ακούω ξανά άνετα ανά τακτικά χρονικά διαστήματα. Το, πχ, "Systematic Chaos" των DT δεν το ξανακούω ούτε να με πληρώνουν.

Anyway, άντε καλό ύπνο.👍

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Διώξανε τον Σερινιαν γιατί θέλανε λέει πλήκτρα κ όχι δεύτερο κιθαρίστα...

Καλά να παθουνε τώρα που καταλήξανε με Ρούντες, ντραμ μασιν κ τον ακατανομαστο στη φωνή. 

Για τον Πετρουτσι δε λέω τίποτα... Αγνοείται από το falling κ μετά ... Αυτός που ξεκίνησε να παίζει στο scenes δεν είναι ο Πετρουτσι ΛΑΙΜΑΙ 🤬

Τεχνικά ο Rudess είναι μίλια μπροστά απ'τον Sherinian, αλλά μέχρι εκεί. Χίλιες φορές Sherinian, και με τους DT και solo και σε δουλειές τρίτων. Ο Rudess, αν και τέρας τεχνικής, πρέπει να είναι ότι πιο βαρετό έχω ακούσει από πληκτρά στη ζωή μου. Ουσία μηδέν, "τεχνική για την τεχνική" και χασμουρητό που καταντάει θανατηφόρο. Κρίμα την ταλεντάρα που κουβαλάνε σαν παίχτες, η μουσική τους θα ξεχαστεί σε χρόνο ντετέ.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου