Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XIV


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, odis13 είπε

 

Mιλώντας για απαρχες drone/ambient...😆

 

Το εκλαμβάνω ως χούμορ.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Όταν ο Βαγγέλης Παπαθανασίου έγραφε drone/ambient, κάτι γατάκια τύπου Brian Eno έπαιζαν ακόμα με playmobil.😌

Το "Creation Du Monde" ηχογραφήθηκε το 1970 για ένα ντοκιμαντέρ του Frederic Rossif και κυκλοφόρησε σε άλμπουμ τρία χρόνια μετά (L'Apocalypse Des Animaux). "Φεύγα" θέμα και ήχος, με ένα Hammond αγνώριστο λόγω των Binson Echorec μονάδων στις οποίες το είχε συνδέσει. Πολλοί ακόμα και σήμερα μπερδεύουν αυτόν τον ήχο νομίζοντας ότι έπαιζε με Mellotron. 

 

 

image.png.e9f218814daa08c4965c5b1d877b07ce.png

 

 

 Στοιχειωσε τα ονειρα μας 😆

 

 

 

 

 Οσο αφορα τον ex g.p, αν ειναι να το παμε στο πολυ αλλου και στο αντε γεια για το ποιος εκανε την αρχη με το χασιμο, η καταληξη θα ειναι παλι η γνωστη:

 

 

 

 Λες και κατεβαινουν ιπταμενοι δισκοι απο το υπερπεραν ειναι αυτο το χορικο 😆

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Στοιχειωσε τα ονειρα μας...

Όντως. Πιτσιρίκι που έβλεπα αυτή την εκπομπή (το 1976 άρχισε) με φόβιζε η μουσική της. Μετά από πάρα πολλά χρόνια ανακάλυψα ότι η μουσική των τίτλων ήταν του Παπαθανασίου. Spooky.💀

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πιτσιρίκι που έβλεπα αυτή την εκπομπή (το 1976 άρχισε) με φόβιζε η μουσική της.

Το ίδιο και εγώ. Επίσης, το έχω κατά καιρούς ακούσει και από άλλους. Έπρεπε να είχε προλάβει να γράψει μουσική για κάποια ταινία τρόμου.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, trolley είπε

Έπρεπε να είχε προλάβει να γράψει μουσική για κάποια ταινία τρόμου.

Κατά καποιον τρόπο είχε γράψει. "Φρενίτης", ένα αστυνομικό θρίλερ/ταινία του 1966 με μουσική Παπ. Το παρακάτω κομμάτι από την ταινία.

 

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κατά καποιον τρόπο είχε γράψει. "Φρενίτης", ένα αστυνομικό θρίλερ/ταινία του 1966 με μουσική Παπ.

What ?

Ποια είναι αυτή η ταινία; Το μόνο "Φρενίτις" που έχω ακουστά είναι του Χίτσκοκ, νομίζω.

Ελληνικό ήταν;

 

(σ.σ. Φρενίτις ρε τρελέ, όπως Φρενίτιδα, όχι όπως κάποιο πέτρωμα)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, trolley είπε

What ?

Ποια είναι αυτή η ταινία; Το μόνο "Φρενίτις" που έχω ακουστά είναι του Χίτσκοκ, νομίζω.

Ελληνικό ήταν;

 

(σ.σ. Φρενίτις ρε τρελέ, όπως Φρενίτιδα, όχι όπως κάποιο πέτρωμα)

Φρενίτις, ναι. Ταινία του '66 που βγήκε τελικά στις αίθουσες αρχές '70s αν θυμάμαι καλά. Αστυνομικό θρίλερ όπως έγραψα. Αν θες πραγματική μουσική "θρίλερ" από Παπ, βρες και άκου τα soundtracks "De Nuremberg a Nuremberg ", "Picasso", διάφορα θεατρικά του κλπ. Έχει γράψει πάρα πολλά 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου