Προς το περιεχόμενο

Με τι μουσικό (χα, σας προλαβα!) όργανο παίζω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αν έχει μιξ νομπ σε κάθε μόντιουλ (μπλοκ;), σίγουρα σε κάποιο σημείο μπορείς να εξαφανίσεις τελείως την κιθάρα.

 

BINGO

  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία πράγματα ακούω κυρ @Freedom μου.

Κάποια από αυτά στο περίπου τα πετύχαινα με το ταπεινό gt-8.

Για μένα αυτή είναι η πιο βασική και δημιουργική χρήση των εφφέ, ακόμα και των πιο συνηθισμένων.

Όχι να πετύχω το delay πχ του Gilmour (αν και τους lead ήχους του Holdsworth και του Henderson με τους tech πολύ τους λιγουρεύομαι).

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το FM9 είναι end game κατάσταση. Αν ψάχνεις έναν ήχο και δεν υπάρχει (δε μπορείς να τον φτιάξεις) εκεί μέσα, τότε πολύ απλά δεν υπάρχει.

 

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα (βασικά όχι μονο το FM9, όλη το 3ο gen και για μενα και το 2ο)...

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ειναι για οτιδηποτε εχει βυσμα...

Παύσαι, πριν καμε οργής μεστώσεις ταύτα άμα λέγων! Ρε φίλε βλέπεις κάνουμε μια προσπάθεια να το κάνουμε κρεμαστάρι, να μας φύγει από τη σκέψη. Σταμάτα να βρίσκεις χρήσεις!

 

Δεν κάνει είπαμε! Αν κερδίσω το τζόκερ θα πάρω 9 να τα κάνω daisy chain, τώρα δεν μου κανει. Όοοοφουυυυυυυυ!

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Παύσαι, πριν καμε οργής μεστώσεις ταύτα άμα λέγων!

 

Το έβαλα στο google translate και δεν μου έβγαλε τίποτα.

Τι γλώσσα είναι αυτή?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Τι γλώσσα είναι αυτή?

Αρχαία ελληνικά, αλλά γαλλία, ό,τι πιάσει το χέρι.

 

Δικαιολογούμαι, γιατί μας είχαν βάλει καθηγήτρια μια αναπληρώτρια 24 χρονών, ΤΟΥΜΠΑΝΟ. Πού μυαλό για μάθηση, όλα φατσέικα τα μαθα τα αρχαία... Άααααχ ελενάκι...

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos Εγω ημουν "παραδοσιακος" στα γουστα. 

Οταν συνειδητοποιησα πως ο,τιδηποτε αλλο εκτος πρακτις αμπ δε μπορω να το παιξω σπιτι αρχισα να παιζω αναγκαστικα με vst. Οχι πως επαψα να γουσταρω ενισχυτες (αν κ πλεον θελω χρονο εξοικιωσης) αλλα για πρακτικοτητα. Αγοραζα ενισχυτες, γουσταρα κ ξενερωνα με την πραγματικοτητα σε μια εβδομαδα. Κ πουλαγα. Μετα απο λιγο το ιδιο λαθος με αλλο μηχανημα που μου γυαλιζε.

Στα βι εσ τι με χαλαει το latency κ οι επιλογες (εδω φταιει το συγκεκριμενο που χρησιμοποιω αλλα εχει αλλα συν). Δυο πραγματα που δεν υπαρχουν στο fm9 (κ γενικα σε hardware). Οποτε δε φοβαμαι πως δε θα μπορω την αισθηση

 

@fusiongtr δε το θελω ν'αντιγραφω ηχους αλλων μαναμ. Αυτο ειναι μονο για "εκπαιδευτικους" σκοπους. Για να λυσω ολες τις απαιτησεις recording, production ακομα κ παιξιματος το θελω, με τον πλεον ενδεδειγμενο κ λογικο εν ετει 2023 τροπο το θελω🤪

 

@Ali Barout Απο τη στιγμη που συμμετεχεις στο θρεντ να μη στα πω. Εσυ δηλαδη γιατι να τη βγαλεις απροβληματιστος? 😂

 

 

@Freedom σε σενα δε λεω τιποτα. Μας εχεις κανει μεγαλες ζημιες

  • Like 1
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

δε το θελω ν'αντιγραφω ηχους αλλων μαναμ. Αυτο ειναι μονο για "εκπαιδευτικους" σκοπους. Για να λυσω ολες τις απαιτησεις recording, production ακομα κ παιξιματος το θελω, με τον πλεον ενδεδειγμενο κ λογικο εν ετει 2023 τροπο το θελω🤪

 

Εγώ παλικάρι μου, για τα εφφέ και την χρήση τους μίλησα, όχι για το μηχάνησμα αυτό καθαυτό.

Με την ευχή μου να το πάρεις.

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα απαιτώ 3ωρο banάκι στον Vra που έκανε derail αυτό το πανσόβαρο thread assούμε...

 

Δευτερον, για τέτοιους ήχους, το ζουμί είναι αυτά που δεν βλέπετε στα screens του editor, οποιος θέλει κατεβάζει το manual και παει καρφί στο section Modifiers (για LFO1, LFO2, ADSR1, ADSR2, Sequencer, Pitch, Envelope κοκ), Internal Controllers κλπ κλπ κλπ.

 

ΑΝ ξέρεις (εγώ ΔΕΝ ξέρω) να τα προγραμματιζεις (βασικά τι κάνει τι, τι αλληλεπιδρά με τι και πως κοκ) τότε μπορεις να φτιαξεις συμπαντικους ήχους.

 

Κανένα από αυτά τα presets δεν είναι "ελέγξιμα" out of the box, αν με ρωτάτε, καλό θα είναι να υπάρχουν μερικά external controllers "δεμένα" σε συγκεκριμένα πραγματάκια [βασικά μπορείς να κάνεις assign οτι θέλεις, όπου θέλεις ή σε ότι θέλεις] αλλιώς θα παίζει μόνο του ότι θέλει (ΟΚ, σχεδόν).

 

 

 

 

Τελικά με τι μουσικό όργανο παιχτηκαν αυτές πο αθλιότητες, θα μου πει και εμένα κάποιος? 🤩

 

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@Freedom σε σενα δε λεω τιποτα. Μας εχεις κανει μεγαλες ζημιες

 

Δηλαδη δεν μας μιλάς και απο πάνω, ΕΤΣΕ?

 

ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....🤪

  • Like 3

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@BillTrantos Εγω ημουν "παραδοσιακος" στα γουστα. 

Οταν συνειδητοποιησα πως ο,τιδηποτε αλλο εκτος πρακτις αμπ δε μπορω να το παιξω σπιτι αρχισα να παιζω αναγκαστικα με vst. Οχι πως επαψα να γουσταρω ενισχυτες (αν κ πλεον θελω χρονο εξοικιωσης) αλλα για πρακτικοτητα. Αγοραζα ενισχυτες, γουσταρα κ ξενερωνα με την πραγματικοτητα σε μια εβδομαδα. Κ πουλαγα. Μετα απο λιγο το ιδιο λαθος με αλλο μηχανημα που μου γυαλιζε.

Στα βι εσ τι με χαλαει το latency κ οι επιλογες (εδω φταιει το συγκεκριμενο που χρησιμοποιω αλλα εχει αλλα συν). Δυο πραγματα που δεν υπαρχουν στο fm9 (κ γενικα σε hardware). Οποτε δε φοβαμαι πως δε θα μπορω την αισθηση

Παρόμοια κατάσταση κι εγώ. Πέρασαν αρκετοί λαμπάτοι από τα χέρια μου, στο σπίτι δεν είδα χαΐρι.

 

Είμαι από τους αιρετικούς εδώ μέσα, αλλά πιστεύω ότι με έναν φυσιολογικό υπολογιστή και μία άνω του μετρίου κάρτα ήχου κάνεις άνετα την ίδια δουλειά με VSTs. Απλά θέλει δουλίτσα το template management ανά όργανο, είδος, κλπ. Εκεί το fm9 σίγουρα θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη.

 

Τελικά έχω 2-3 amp sims (Neural, Helix Native), 2 synths (u-he Diva και Zebra) και μερικά ακόμα για drums-μπάσο. Βέβαια κι αυτό το setup ήθελε λεφτά τα οποία κλαίω τώρα γιατί ανοίγω το DAW και κοιτάω στο απόλυτο κενό, αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι είναι εκεί εάν και εφόσον...

 

Από αυτά που γράφεις είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα γουστάρεις κάργα με το fm9. Με το καλό και περιμένουμε κλιψ.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου