Προς το περιεχόμενο

Partition & windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σας παω λιγο πισω με την ερωτηση μου.

Σε εναν καινουργιο pc τι ειναι καλο τα αγγλικα η τα ελληνικα windows xp pro;

Υπαρχει καμια διαφορα σ αυτο;

Το partition ειναι καλο να γινεται;Καποιοι εινα κατα σε αυτο οσο αφορα την ταχυτητα του σκληρου.Και γενικα τι πρεπει να κανω απο την αρχη για να μην κανω συνεχεια format;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατέχεις την γλώσσα, βάλε τα αγγλικά, είναι λίγο σταθερότερα, αν και πιό σημαντικό είναι το τι προγράμματα θα βάλεις, αν είναι σπασμένα κλπ.

Να κάνεις partition. Να έχεις το λειτουργικό στο ένο partition και τα αρχεία σου στο άλλο, έτσι ώστε όταν ξαναχρειαστείς format (έ, windows είναι αυτά...) να είσαι άνετος. Η ταχύτητα του σκληρού δεν επηρρεάζεται με το partitioning.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα Αγγλικά windows XP Pro είναι σταθερότερα από τα Ελληνικά.

Εάν έχεις την δυνατόητα 2 σκληρών δίσκων στον ένα να εγκαταστήσεις τα windows και στο άλλο να σώζεις ότι φτιάχνεις έτσι και εάν "χτυπήσει" ο δίσκος δεν θα χάσεις πράγματα για τα οποία έχεις αφιερώσει ώρες δουλειάς. Εάν πάλι δεν μπορείς να έχεις δύο δίσκους τότε να κάνεις 2 partition και στο πρώτο να βάλεις τα windows και στο δεύτερο να αποθηκεύεις. Συχνα βέβαια ένα backup των αρχείων σου απο τον δεύτερο δίσκο είναι απαραίτητο.

 

Όταν έχεις ένα δίσκο στο υπολογιστή αυτός είτε είναι 1 είτε 2 partitions καταπονείται γιατί τα windows χρησιμοποιούν ένα μέρος του για virtual memory. Εκεί γράφουν και σβύνουν συνεχώς data τα οποία είναι απαραίτητα για το λειτουργικό και τα προγράμματα που τρέχεις.

 

Κανόνας...μήν εγκαθιστάς προγράμματα στον υπολογιστή σου μόνο και μόνο για να τα δείς εάν δεν τα ξέρεις και δεν τα χρειάζεσαι.Έστω και εάν τα απεγκαταστήσεις αφήνουν μέσα στην registry των windows διάφορα άχρηστα dll και άλλα αρχεία τα οποία σιγά σιγά θα κάνουν τον υπολογιστή σου να "σέρνεται" και η αιτία θα είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ειπώθηκε και το ζήτημα του format, βάλε και ένα πρόγραμμα που λέγεται Acronis, για να κάνεις full backup, όχι μόνο του σκληρού σου δίσκου με το λειτουργικό, αλλά και των αρχείων σου στους άλλους δίσκους. Γιατί αν κρασάρει ο δίσκος, όσα partitions και να έχεις, από τη στιγμή που είναι ο ίδιος φυσικά δίσκος, θα χάσεις και τα δεδομένα σου.

Γι αυτό η καλύτερη λύση είναι ένας ξεχωριστός σκληρός για το λειτουργικό, χωρίς partition, με full backup, και ένας άλλος δίσκος με τα αρχεία σου

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανόνας...μήν εγκαθιστάς προγράμματα στον υπολογιστή σου μόνο και μόνο για να τα δείς εάν δεν τα ξέρεις και δεν τα χρειάζεσαι.Έστω και εάν τα απεγκαταστήσεις αφήνουν μέσα στην registry των windows διάφορα άχρηστα dll και άλλα αρχεία τα οποία σιγά σιγά θα κάνουν τον υπολογιστή σου να "σέρνεται" και η αιτία θα είναι αυτή.

Aν τα σβησω απο την registry δεν λυνεται το προβλημα;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο υπαρχει μεγαλη διαφορα για μουσικες εφαρμογες αναμεσα στα home και profesional;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για την registry (και όχι μόνο) θα σου πρότεινα το advanced system optimizer. Μέσα σε όλα τα άλλα, μπορεί να διαγράφει όλα τα σκουπίδια από την registry και να της κάνει defragment και άλλα άλλα πολλά, που κρατούν το σύστημα τουρμπο. Από τότε που το έβαλα βρήκα την υγειά μου και ο υπολογιστής μου την παλιά του ρώμη!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που κάποιος ασχολείται 'σοβαρά' με το PC, καλό είναι να έχει την PRO έκδοση των XP.

 

Προσωπικά προτιμώ πάντοτε την αγγλική έκδοση, όχι μόνο για το ζήτημα της αξιοπιστιάς-σταθερότητας (...λέμε τώρα) αλλά γιατί δεν θέλω να έχω μονίμως και ένα λεξικό δίπλα μου ... (αποκοπή, επικόλληση, ανασυγκρότηση, διαμορφώσεις, διαμοιρασμοί, συνεδρίες και άλλες φοβερές μεταφράσεις).

 

Οι διαφορές Home - Pro χοντρικά είναι ότι τα Home δεν μπορούν να μπουν σε ένα Domain (κανονικό δίκτυο) και ότι τους λείπουν μερικά χρήσιμα (για εμένα πάντα) εργαλεία.

Λεπτομερώς μπορείς να δεις τις διαφορές εδώ: http://www.annoyances.org/exec/show/article10-002

 

Προτιμώ τους πολλούς δίσκους από τα πολλά partitions (διαμερίσματα!) για παρόμοιους λόγους και την αντίστοιχη λογική όπως οι προλαλλήσαντες συνφορουμίτες.

 

Για τη registry (μητρώο των Παραθύρων) τώρα, πέρα απο το εξαίρετο advanced system optimizer που πρότεινε ο boukaw7, προτείνω και το Tune Up Utility.

Γενικώς καλό είναι τακτικά να ελαφρώνεις το PC από τα προγράμματα που δεν χρησιμοποιείς, να κάνεις κανένα defrag (ανασυγκρότηση) τακτικά και πού και που κανένα check disk (έλεγχος επιφανείας δίσκου)

 

** Η εμμονή μου με την Αγγλική έκδοση έγινε ακόμα πιο μεγάλη, από τότε που αναγκάστηκα να στήσω κάτι εφαρμογές σε ένα 'Ιταλόφωνο' server (εξυπηρετητής!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για την registry (και όχι μόνο) θα σου πρότεινα το advanced system optimizer. Μέσα σε όλα τα άλλα' date=' μπορεί να διαγράφει όλα τα σκουπίδια από την registry και να της κάνει defragment και άλλα άλλα πολλά, που κρατούν το σύστημα τουρμπο. Από τότε που το έβαλα βρήκα την υγειά μου και ο υπολογιστής μου την παλιά του ρώμη![/quote']

 

Ενδυκνειται για download απο καποιο torrent αυτο?Ειναι προγ/μα υποθετω,ετσι?..Αν μπαινω σε λεπτα ζητηματα κανε πασα ενα π.μ. .. :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου