Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Χαλαρά στην πρώτη θέση θα ήταν. Ό,τι πρέπει για Γιουροβίζιον🥰🤘🥳. Αλλά που μυαλό...

 

Η βασική κατ' εμέ αιτία που ο τόσο love-to-hate διαγωνισμός έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει είναι πολύ συγκεκριμένη αλλά δεν μπορώ να την πω γιατί υπάρχει και η πολιτική κορρεκτίλα της εποχής μας. Αυτό και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την θεωρώ από τις πιο ενδιαφέρουσες καλλιτέχνιδες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και ιδιαίτερα πολύπλευρο ταλέντο. Ας περιμένουμε, όμως, να ακούσουμε και το τραγούδι.

Δεν ξέρω αν θεωρείται τράππερ, αν και έχει κάποια trap στοιχεία, πάντως σίγουρα η μουσική της δεν είναι μουσική για boomers. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μισοακούσει (όσο μπόρεσα) μερικά τραγούδια από αυτό το άλμπουμ μετά την ανακοίνωση ότι θα εκπροσωπήσει την χώρα στην Eurovision και πραγματικά μου είναι δυσάρεστο το άκουσμα, όχι αδιάφορο, δυσάρεστο. Τόσο μπουκωμένο στο autotune ούτε στο πιο τελευταίο τραπ... νομίζω ότι η κοπέλα πρώτα από όλα βάζει το νύχι, η μουσική έρχεται πολύ μετά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Η βασική κατ' εμέ αιτία που ο τόσο love-to-hate διαγωνισμός έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει είναι πολύ συγκεκριμένη 

E ναι....

 

6 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Να μια νέα κοπέλα με ταλέντο, αυτή έπρεπε να πάει να τους πει ένα λαϊκό, και ότι θέση και να έπαιρνε μαγκιά της

Κανείς δεν έπρεπε να πάει. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάθε χρόνο να συμμετέχουμε σε ένα τσίρκο. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Κανείς δεν έπρεπε να πάει. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάθε χρόνο να συμμετέχουμε σε ένα τσίρκο. 

Η Eurovision καθιερώθηκε για πολιτικούς λόγους κυρίως, ήταν μια ακόμα προσπάθεια για την επούλωση των πληγών του δευτέρου παγκοσμίου, έπαιζε ένα ρόλο σύγκλισης, να διαγωνίζεται ο κόσμος στο τραγούδι αντί να πολεμάει. Και σήμερα παίζει το ρόλο της αμβλύνοντας κατά κάποιο τρόπο τις διαφορές βορρά νότου και ανατολής και δύσης στην Ευρώπη. Η μουσική που βγαίνει από εκεί δεν λέει και πολλά, άλλωστε γενικότερα η ποιότητα της μουσικής έχει πέσει σε όλες τις σκηνές για λόγους που έχουν αναφερθεί πολλές φορές εδώ. Αν το δεις σαν πανηγύρι χωρίς να έχεις μεγάλες προσδοκίες είναι διασκεδαστικό ακόμα και σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Άγιος είπε

Η Eurovision καθιερώθηκε για πολιτικούς λόγους κυρίως, ήταν μια ακόμα προσπάθεια για την επούλωση των πληγών του δευτέρου παγκοσμίου, έπαιζε ένα ρόλο σύγκλισης, να διαγωνίζεται ο κόσμος στο τραγούδι αντί να πολεμάει. Και σήμερα παίζει το ρόλο της αμβλύνοντας κατά κάποιο τρόπο τις διαφορές βορρά νότου και ανατολής και δύσης στην Ευρώπη. Η μουσική που βγαίνει από εκεί δεν λέει και πολλά, άλλωστε γενικότερα η ποιότητα της μουσικής έχει πέσει σε όλες τις σκηνές για λόγους που έχουν αναφερθεί πολλές φορές εδώ. Αν το δεις σαν πανηγύρι χωρίς να έχεις μεγάλες προσδοκίες είναι διασκεδαστικό ακόμα και σήμερα

Ήταν ένας θεσμός.

 Τώρα είναι ένα  προϊόν με θεσμικά χαρακτηριστικά, ένα προϊόν διασκέδασης.

 Καλή επιτυχία στη Μαρίνα!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Ανηψιά σου είναι βρε;

Δεν την ξέρω την κοπέλα, μου αρέσει η απλότητα και η φωνή της σε εκείνο το βίντεο

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Άγιος είπε

Δεν την ξέρω την κοπέλα, μου αρέσει η απλότητα και η φωνή της σε εκείνο το βίντεο

 

Ναι, αλλά αυτό είναι υλικό από παραλία της δεκαετίας του '70 (στην καλύτερη).

Τι να στείλεις στο εξωτερικό, τι να πουλήσεις; Ελληνική ομορφιά, αγιόκλημα και οσμή χταποδιού;

Σοβαρά ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι, αλλά όταν ο άλλος επιλέγει να μου λέει για κύματα και ουρανούς το 2024, είναι οξύμωρο, πως να το κάνουμε;

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου