Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@Waterfall-K Κάνεις ένα "δομικό" λάθος (τουλάχιστον όπως σε αντιλαμβάνομαι) όσον αφορά την Εβροβιζιόν: Την παίρνεις πολύ σοβαρά. Είναι το ακριβώς αντίθετο.

Η Εβροβιζιόν στα δικά μου κατάστιχα έχει περάσει πλέον στην κατηγορία "fun"- και αυτό το λέω μετά από ώριμο σκέψη, περισυλλογή (και την πάροδο του χρόνου). Καθότι όταν πήγαμε προ εικοσαετίας και βάλε, το είχαμε πάρει υπέρ του δέοντος στα σοβαρά και χάσαμε μεγάλο μέρος του fun. Το αυτό μπορεί να συμβεί και σε έναν εξωτερικό παρατηρητή.

Η Εβροβιζιόν είναι τελικά ο χαβαλές της, είναι η εξτραβαγκάντζα της, η υπερβολή της, ο φραμπαλάς της... Και κυρίως είναι η εικόνα της. Η μουσική IMHO είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης - παρότι είναι ένας μουσικός διαγωνισμός.

Αν λοιπόν διαχωρίσεις το αμιγώς μουσικό κομμάτι και μείνεις στο "διασκεδαστικό" μέρος, έχει ως και απολαυστικά στιγμιότυπα. 

Και αν με ρωτούσε κανείς αν θα ξανά πήγαινα, θα έλεγα "τρέχοντας", καθότι είναι ένα "πανηγυράκι" που ιδιαίτερα εκ των έσω έχει πολύ πλάκα - και αν μάλιστα είχε και γουρουνοπούλα (όπως στα μέρη του sir) θα ήταν κορυφαίο πανηγύρι 😄     

 

     

 

 

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Έγραφε ο Μότσαρτ τέτοιου μεγέθους γιουροβιζιονικές υπερ-μ@λ@κίες?

 

Τον "Μαγικό Αυλό" στην εποχή του, κάπως έτσι τον βλέπανε πάντως.

Το ξέρεις δηλαδή, αλλά στο υπενθυμίζω κιόλας.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Την παίρνεις πολύ σοβαρά

Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Πιο σοβαρά παίρνω το πανηγύρι στο χωριό μου στους Καθενούς Ευβοίας το καλοκαίρι παρά τη Eurovision.😁 Αντιθέτως παίρνω πολύ στα σοβαρά τοι ότι τα λεφτά του φορολογούμενου (άρα και τα δικά μου) πηγαίνουν σε τέτοιες κιτς διοργανώσεις. Αν η Eurovision έτρεχε αποκλειστικά με ιδιωτικά κεφάλαια, όπως τα Mad Awards πχ,  δεν θα σχολίαζα καν. Επίσης δεν θα σχολίαζα καν αν, όπως έχω ξαναπεί, η ΕΡΤ προωθούσε και άλλα μουσικά είδη και καλλιτέχνες, πέρα των παιδιάστικων σαχλοτράγουδων και των σοβαροφανών μίζερων -τύφλα να'χει το Hypno-fix- "έντεχνων". image.gif.89ff8a36efe2bb09662476a9408f26ed.gif

Εσύ μπορεί να το βλέπεις σαν κάτι το διασκεδαστικό, και καλά κάνεις, αλλά η περίπτωση σου όπως καταλαβαίνεις διαφέρει από την περίπτωση του μέσου τηλεθεατή που δεν έχει λάβει μέρος ποτέ στη Eurovision, ή που δεν έχει παραβρεθεί καν σαν θεατής στο show. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trolley είπε

Τον "Μαγικό Αυλό" στην εποχή του, κάπως έτσι τον βλέπανε πάντως.

Έλα ρε Trolley τώρα, που καθόμαστε και βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τις γιουροβιζιονικές πατάτες του Μάνου Ψαλτάκη και της Ναταλίας Γερμανού με τα έργα του Μότσαρτ. Έλεος δηλαδή...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Έλα ρε Trolley τώρα, που καθόμαστε και βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τις γιουροβιζιονικές πατάτες του Μάνου Ψαλτάκη και της Ναταλίας Γερμανού με τα έργα του Μότσαρτ. Έλεος δηλαδή...

 

Ούτε καν...

 

Απλά γράφω πως η τελική αποτίμηση της αξίας οποιουδήποτε πράγματος δεν είναι θέμα για αποκλειστική ενασχόληση από τους σύγχρονούς του, και μάλιστα από τους ψαγμένους σύγχρονούς του (όπως εσύ ή εγώ). Και εκείνοι θεωρούσαν ότι μετά τον Μπαχ, τι να κλάσει τώρα ο Μότσαρτ με Παπαγκένους και Βασίλισες της Νύχτας και διάφορα ψυχεδελικά, δηλαδή απέτυχαν (μένοντας στην επιφάνεια) να καταλάβουν ότι κάτι άλλο μπορεί να υπάρχει από κάτω, και απέτυχαν να καταλάβουν ότι στο μέλλον έτσι θα είναι τα πράγματα.

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

. Επίσης δεν θα σχολίαζα καν αν, όπως έχω ξαναπεί, η ΕΡΤ προωθούσε και άλλα μουσικά είδη και καλλιτέχνες, πέρα των παιδιάστικων σαχλοτράγουδων και των σοβαροφανών μίζερων -τύφλα να'χει το Hypno-fix- "έντεχνων". 

Πάντως στην ΕΡΤ είδα προχτές μια ερμηνεία του Νταλάρα στο ‘Αχ ο μπαγλαμάς στο μουσικό κουτί που ανατρίχιασα. Αρα κάτι καλό δείχνει. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, trolley είπε

Απλά γράφω πως η τελική αποτίμηση της αξίας οποιουδήποτε πράγματος δεν είναι θέμα για αποκλειστική ενασχόληση από τους σύγχρονούς του, και μάλιστα από τους ψαγμένους σύγχρονούς του (όπως εσύ ή εγώ). Και εκείνοι θεωρούσαν ότι μετά τον Μπαχ, τι να κλάσει τώρα ο Μότσαρτ με Παπαγκένους και Βασίλισες της Νύχτας και διάφορα ψυχεδελικά

Την εποχή του Μότσαρτ το έργο του Μπαχ ήταν παντελώς άγνωστο στον κόσμο, και έτσι ήταν αδύνατον να γίνει οποιαδήποτε σύγκριση με το έργο του ΧΨ Μότσαρτ. Το ίδιο συνέβαινε πάνω-κάτω και όσο ζούσε ο Μπαχ, στην εποχή του ήταν διάσημος σαν κορυφαίος οργανίστας, όχι σαν κορυφαίος συνθέτης. Η ανθρωπότητα άρχισε να μαθαίνει για το έργο του μέγιστου αυτού συνθέτη αρκετά μετά το 1800 (ο Μπαχ πέθανε το 1750).

Αντιθέτως -και πέρα από τον μύθο που υπάρχει- τα έργα του Μότσαρτ ήταν πολύ δημοφιλή στην εποχή του, και ο ίδιος σαν συνθέτης έχαιρε μεγάλης εκτίμησης και αναγνώρισης από το κοινό και από τους περισσότερους συναδέλφους του. Το ότι πέθανε στην ψάθα είναι ακόμα ένας μύθος.

 

22 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Πάντως στην ΕΡΤ είδα προχτές μια ερμηνεία του Νταλάρα στο ‘Αχ ο μπαγλαμάς στο μουσικό κουτί που ανατρίχιασα. Αρα κάτι καλό δείχνει. 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εκπομπή ανήκει στις ευχάριστες εξαιρέσεις. Η ΕΡΤ μπροστά στα ιδιωτικά κανάλια είναι μια όαση μεν (η ΕΡΤ1 δηλαδή, γιατί η ΕΡΤ2/3...), αλλά σίγουρα στον μουσικό τομέα θα μπορούσε να κάνει πολλά πολλά παραπάνω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διασκευή μου άρεσε. Πολύ έξυπνη μουσικά, ωραία μουσικοθεατρική δομή και τόσο όσο να μην κιτσαρίζει.

 Μπράβο, μπράβο! Εγώ εγκρίνω.

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου