Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ξεφτιλίκι είναι αυτό? αυτός που έκανε το "βίντεο" πληρώθηκε? Δεν ξέρω πως γίνεται ο διαγωνισμός αλλά ελπίζω να μην πάμε τελικό.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γνωστό της τσιγγανο-τραπ ύφος των τελευταίων ετών. Το συγκεκριμένο είναι λίγο σαν αρπαχτή/κολλάζ από προηγούμενα κομμάτια της σε αυτό το στυλ. Δε μου άρεσε. Σίγουρα πάντως δεν έχει ακουστεί τίποτα παρόμοιο σε γιουροβίζιον και τουλάχιστον θα ξεχωρίσει ως πρωτότυπο. Για θέση δεν το βλέπω μιας και έχει μηδέν στοιχεία σούπας.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Δεν είναι για εμάς τους γερούνδιους

Αρνούμαι να δεχτώ ότι το γούστο στη μουσική είναι χαρακτηριστικό των γερούνδιων και μόνο, άλλωστε μόνο μερικά χρόνια την περνάω... Απαιτώ κάποιος νεολαίος να έρθει και να θάψει το κομμάτι για λογαριασμό μου. Και να δείτε που αυτό θα πάει καλά. Μετά την ακρόαση νιώθω τελείως αποξενωμένος από τον κόσμο αυτό, μου έκανε κακό

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα φαβορί as we speak με βάση τους μπούκιδες - και ότι λένε οι μπούκιδες 99% είναι "νόμος" στον διαγωνισμό- είναι τα ακόλουθα: 

 

 

Οπότε μια χαρά είναι και το δικό μας... 

 

Ψηλά παίζει και η Ιταλία

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 6/3/2024 στις 9:15 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

Η Εβροβιζιόν είναι τελικά ο χαβαλές της, είναι η εξτραβαγκάντζα της, η υπερβολή της, ο φραμπαλάς της... Και κυρίως είναι η εικόνα της. Η μουσική IMHO είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης - παρότι είναι ένας μουσικός διαγωνισμός.

Αυτά έλεγα στον @Waterfall-K, αυτά θα επαναλάβω...

Αν και διαγωνισμός "τραγουδιού", προσπαθήστε να αφήσετε το τραγούδι, τη μουσική εκτός... Κατανοητό ότι για εμάς, γερούνδιους και νεότερους που ασχολούμαστε με τη μουσική, είναι από δύσκολο ως ακατόρθωτο να θέσουμε εκτός κάδρου αυτές τις παραμέτρους.

Όμως η Ευροβιζιόν έχει μετεξελιχθεί σε κάτι, που σε εμάς μπορεί να μην αρέσει, αλλά η Σάττι την προσέγγισε με έναν τρόπο που προσεγγίζει τα "θέλω" του διαγωνισμού.   

Δεν κρίνω τη συμμετοχή της μουσικά, αλλά ως pure business. 

Δείτε τι πουλάει ο «ανταγωνισμός». Με αυτόν πρέπει να γίνουν οι συγκρίσεις και όχι με τα ακούσματα μας.

Και όπως λέω, είναι απλά η Ευροβιζιόν, όχι κάποιο ζήτημα ζωής ή θανάτου... 

Cheers  

 

   

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι δεν μου άρεσε δυστυχώς καθόλου. Αλλα εοειδη έχω σκάσει από το φαΐ τώρα θα μείνω σε αυτό, δεν θα επεκταθώ, δεν μπορω. Αύριο. Ουφφ, 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

«Η Εβροβιζιόν είναι τελικά ο χαβαλές της, είναι η εξτραβαγκάντζα της, η υπερβολή της, ο φραμπαλάς της... »

Αδυνατώ να δω κάποιον χαβαλέ στην Eurovision, δυστυχώς αυτό το "πράμα" δεν βλέπεται ούτε με τον ήχο στο mute (έχουν περάσει αρκετές δεκαετίες από τότε που ήμουν 5 χρονών και εντυπωσιαζόμουν με πολύχρωμα φωτάκια και "μπαλέτα" τριτοκλασάτου σκυλάδικου της παραλιακής).

Θα ψηφίσω Κύπρο, ταίλως!😁

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αδυνατώ να δω κάποιον χαβαλέ στην Eurovision

Πάρε μια κολεξιόν και ελπίζω να σε βοηθήσει στην χώνεψη (απ' το γέλιο) 😄

Θαύμασε (και ας θαυμάσουμε) με τι ασχολούμαστε και μάλιστα σοβαρά (τρομάρα μας)... 😂

 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αν και διαγωνισμός "τραγουδιού", προσπαθήστε να αφήσετε το τραγούδι, τη μουσική εκτός... Κατανοητό ότι για εμάς, γερούνδιους και νεότερους που ασχολούμαστε με τη μουσική, είναι από δύσκολο ως ακατόρθωτο να θέσουμε εκτός κάδρου αυτές τις παραμέτρους.

Όμως η Ευροβιζιόν έχει μετεξελιχθεί σε κάτι, που σε εμάς μπορεί να μην αρέσει, αλλά η Σάττι την προσέγγισε με έναν τρόπο που προσεγγίζει τα "θέλω" του διαγωνισμού.   

Δεν κρίνω τη συμμετοχή της μουσικά, αλλά ως pure business. 

Δείτε τι πουλάει ο «ανταγωνισμός». Με αυτόν πρέπει να γίνουν οι συγκρίσεις και όχι με τα ακούσματα μας.

Και όπως λέω, είναι απλά η Ευροβιζιόν, όχι κάποιο ζήτημα ζωής ή θανάτου... 

Cheers  

Συγκινητική μπορώ να πω η προσπάθεια που κάνεις να κρατήσεις μια μετριοπαθή στάση που να λειτουργεί ως αντίβαρο στα τόσα αρνητικά σχόλια.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου