Προς το περιεχόμενο

Cλopyrights


soke_hxc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χελλουζ

 

Έχω μια απορία. Σε καθαρα πρακτικο επίπεδο, αν καποιος γραφει ηλεκτρονικη μουσικη και θέλει να την εξασφαλίσει απο "κλοπή" (μεγαλη ιδεα εχεις για τον εαυτο σου κλπ κλπ), κατοχυρώνεται με το να τη στειλει στον εαυτο του γραμμενη σε cd σε ενα συστημένο γραμμα;

 

2ο σκελος.

Αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει χρησιμοποιησει samples και προγραμματα, εχμ, demo. Υπάρχει πιθανότητα να γίνουν αντιληπτά απο τους δημιουργούς τους (μιλαω για μικρές διάρκειες, επεξεργασμένα με εφφε κλπ κλπ) και να παιξει πακετο; Με τα προγραμματα τι παιζει; Μπορει να σκασει καποιος στο σπιτι σου κ να σου πει Επ! Ωπ! Ειμαι σιγουρος οτι αυτο το reverb στο snare που μπαινει στο 1.18, ειναι της ταδε εταιρειας! που το εχεις;;  ::)

 

3ο κ τελευταιο.

Οταν θες να στειλεις ενα κομματι σου σε labels για να το ακουσουν και να περιληφθεί σε καποια συλλογή ή κάτι τέτοιο, απλά στέλνεις ενα mp3 ας πουμε;

Δεν ξερω αν εχει κανεις εμπειρία, αλλά εχω ακουσει διαφορες ιστοριες σε φαση "δεν πηραν το κομματι μου, αλλα ακουσα τη μπασογραμμη στο ταδε κομματι" κλπ

 

any ideas?

ναι, ειμαι νουμπας μεγαλος

 

αλλα κανα δυο κομματακια πρεπει να ακουγονται  :)

 

ps> σεβομαι τον κοπο των εταιρειων να βγαζουυν προγραμματα κ plugins κλπ, αλλα οχι δεν εχω λεφτα. οταν γινω διασημος κ πλουσιος παραγωγος, υποσχομαι να make up  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κάνε ένα ψαχτήρι, έχουν ξανασυζητηθεί αυτά.. :)

περιληπτικά, τα δικαστήρια δεν δέχονται τον τρόπο κατοχύρωσης που αναφέρεις..

αν θέλεις να στείλεις το κομμάτι σου οπουδήποτε, καλό είναι να είναι σε όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα, που δεν παρέχεται από την συμπίεση σε mp3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps> σεβομαι τον κοπο των εταιρειων να βγαζουυν προγραμματα κ plugins κλπ, αλλα οχι δεν εχω λεφτα. οταν γινω διασημος κ πλουσιος παραγωγος, υποσχομαι να make up  ;D

 

 

Και εμείς σεβόμαστε απεριόριστα τον δικό σου κόπο. Γι'αυτό το λόγο, σου υπόσχομαι προσωπικά ότι, όταν γίνεις διάσημος και πλούσιος παραγωγός, θα αγοράζω τις δουλειές σου. Μέχρι τότε θα τις κλέβω. Deal?

 

::) ::) ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxax!

 

deal αδερφε

 

ουτως η αλλως η εμπορευματοποιηση της τεχνης με ενοχλει. Αν με γουσταρει καποιος, θα ρθει να με ακουσει οταν θα παιζω καπου κοντα του. Αμα βγαλω κ τη μουσικη μου τυπωμενη σε cd ποτε, θα ναι σιγουρα οσο πιο diy γινεται κ η τιμη κοντα στο κοστος.

 

κατεβαζε τη απ οπου γουσταρεις λοιπον, να σαι σιγουρος θα μαι ο πρωτος που θα με ανεβασω στο rapid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxax!

 

deal αδερφε

 

ουτως η αλλως η εμπορευματοποιηση της τεχνης με ενοχλει. Αν με γουσταρει καποιος, θα ρθει να με ακουσει οταν θα παιζω καπου κοντα του. Αμα βγαλω κ τη μουσικη μου τυπωμενη σε cd ποτε, θα ναι σιγουρα οσο πιο diy γινεται κ η τιμη κοντα στο κοστος.

 

κατεβαζε τη απ οπου γουσταρεις λοιπον, να σαι σιγουρος θα μαι ο πρωτος που θα με ανεβασω στο rapid

 

Πάντως θα πρέπει να σου πω ότι εγώ (και πολλοί άλλοι), έχουμε τις ίδιες απόψεις περί Μουσικής Βιομηχανίας και, ό,τι φτιάχνουμε τέλος πάντων, καλό/κακό, δεν το κάνουμε για βιοποριστικούς σκοπούς.

 

Ωστόσο, μιλώντας προσωπικά, ό,τι software χρησιμοποιώ πραγματικά και βασίζομαι πάνω του, το έχω αγοράσει. Τέλος δεν ξέρω το επίπεδο της εμπλοκής σου, αλλά έχεις σκεφτεί το δρόμο των free προγραμμάτων? Υπάρχουν εκατοντάδες για κάθε χρήση, για να μην αναφερθούμε σε πολλά ακόμα commercial, αλλά σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές.

 

Το ζήτημα έχει συζητηθεί πολλές φορές στο noiz, κάνε ένα search.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, με την ολη φαση της δημιουργιας ασχολουμαι περιπου 8 μηνες.

 

κ οταν λεω με την ολη φαση εννοω, με sequencers, vsts, synths, samplers, φιλτρα, mastering, μουσικη θεωρία (δεν ξερω να παιζω καποιο οργανο, μελωδιουλες προσπαθω να βγαζω με το αφτι στο axiom μου)

 

μακαρι να χα την εμπειρια να μπορω να αξιοποιησω το δρομο των free-αλλα-λιγοτερο-ευχρηστων-και-συνηθως-με-λιγοτερες-δυνατοτητες προγραμματων.

Θα ταν 1η μου επιλογη. Ελπιζω σε καποιο καιρο να μπορω να παιζω με περιορισμους και αυτοι να με εμπνεουν. Προς το παρον, παλευω να καταλαβω γιατι εχουν τοσο ωραιο ηχο τα presets του καθε reaktor.

 

παρ ολα αυτα οταν εχεις ακουσει πολλά είδη μουσικής και σε βαθος, ξερεις πως να αποφυγεις τις "κακοτοπιες". Μπορει να μη νιωθω πχ να βγαλω αμεσως μια σωστη μποτε, αλλα γνωριζω οτι αυτη που εχω βαλει ακουγεται lame και αρχιζω το tweaking.

 

Τεσπα, το θεμα ειναι οτι με samples οχι γνωστων κομματιων (φρασεις μουσικες, gated φωνητικα κλπ) εχω φτιαξει σωστα κομματακια. Τλχ δε φαινεται οτι φτιαχτηκαν απο τοσο ερασιτεχνη  ::)

 

Τα διαβασα ολα τα θρεντς περι κοπυραητς, αλλα στην ηλεκτρονικη μουσικη ισχυουν οντως ολα αυτα;; εννοω, κυκλοφορουν εκατονταδες κομματια την ημερα, ολοι ξερουν οτι 9/10 η μποτα, το ταμπουρο, το μπλικ μπλικ, απο καπου ειναι κομμενα κ ραμμενα, αλλα δεν ακουσα ποτε το sven vath να μηνυει το richie hawtin  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου