Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, LK είπε

.ο Ντραμμερ (δεν ξέρω ποιος είναι- αλλά το χε) ,

 

αν δεν το ειχε ο Μαρκ ρε συ ποιος θα το ειχε? 😉

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διακόπτω την ροή του νήματος, διότι οι εξελίξεις είναι καταιγιστικές. Στην αντεπίθεση πέρασε η στιχουργός Εύη Δρούτσα για τους στίχους της "τα τα τα" που σύμφωνα με την καταγγελία της, υπεξαιρέθηκαν από την καλλιτέχνιδα Μαρίνα Σάττι.

«Εκείνοι να προβληματιστούν, γιατί τώρα πια ούτε εγώ, ούτε η εταιρεία μου, ούτε ο Ψιμόπουλος προβληματιζόμαστε. Αυτό που έκανε η ΕΡΤ, αλλά και αυτή (η Μαρίνα Σάττι), είναι το μεγαλύτερο λάθος που έχουν κάνει ποτέ και θα το αλλάξουν αμέσως. Το "τα τα τα" και ο Ραμαντάν αυτή τη στιγμή με τον Πιτσίνιαγκα χαλάνε κόσμο σε όλα τα κράτη του κόσμου, με αυτόν τον στίχο. Ας πάει η κυρία Σάττι με το "τα τα τα".... Να ενημερώνονται, όταν γράφουν στίχο!».

Μάλιστα πρόσθεσε ότι: «δεν τους ανήκει αυτή τη στιγμή, διότι κυκλοφορεί σε όλο τον κόσμο και δεν είναι σωστό για την ΕΡΤ. Το αν θα κινηθώ νομικά είναι κάτι που θα αποφασίσει η εταιρεία, η οποία και έχει νευριάσει. Τι είναι αυτό τώρα ξαφνικά; Εμείς κυκλοφορούμε αυτό το τραγούδι, πάει πολύ καλά και έρχεται κάποιος και γράφει "τα τα τα"; Τι ανέμπνευστα πράγματα είναι αυτά; Να αλλάξει τον στίχο, να βάλει κάτι άλλο, δεν με αφορά καθόλου».

 

Πάντως έχει ένα δίκιο. Να έχεις στύψει το κεφάλι σου με τις ώρες για να βγάλεις ένα "τα τα τα" της προκοπής και να το οικειοποιείται ο άλλος... Είναι σκληρό.

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, trolley είπε

Η μουσική (γενικότερα η τέχνη) δεν υπάρχει για να κολακέψει ή να εναντιωθεί στις προϊδεάσεις μας, αλλά να τις διαμορφώσει. Την ημέρα που λήγουμε αυτό σύνδεσμο διότι αγαπάμε πολύ τις προϊδεάσεις μας και δεν θέλουμε με τίποτε να τις αλλάξουμε, δεν υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε επαφή με τέχνη.

 

"Ο ένας θέλει να απολαύσει την ίδια του τη φύση μέσω της τέχνης,ο άλλος θέλει με τη βοήθεια της να ανέβει πάνω και μακριά από τη φύση του προσωρινά.

Ανάλογα μ' αυτές τις δύο ανάγκες,υπάρχει ένα διπλό είδος τέχνης και καλλιτεχνών."

 

                                                                                                                                 Friedrich Nietzche

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

Υπάρχει και άλλη Ελλάδα; Βεβαίως, αλλά όσο περιορίζεται στην κριτική και μόνο, είναι σα να μην υπάρχει (να και το δικό μου βαρύ συμπέρασμα).

 

Μεγαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εσύ "Αργύρη Ζήλε" του τίμιου forum μας, νομίζω ότι δεν έχεις εκφράσει άποψη για το άσ(θ)μα...

Θα έχεις κάποια... συμμετοχή στην ελληνική αποστολή και δεν εκφέρεις άποψη;  Κάτι σαν the Greek liaison, καθότι έχεις τα κονέ σου στο Sweden; 🤔

Δεν δύναμαι ν’ απαντήσω διότι. 1) Μ’ αρέσει η Σαττι. 
2) Παίζει ο φίλος μου στο κλιπ. 
3) Έχω δεσμούς με το Malmo. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάντως ευκαιρίας δοθείσης κάποιοι αισθάνονται ανακλαστικά πλέον τύψεις για την τότε στάση τους απέναντι στην συμμετοχή μας...😎

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3624478684535182&set=p.3624478684535182&type=3

 

429074953_1095166881634589_4152330089384

  • Χαχα 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί για ποιο σκοπό γράφτηκε,σε ποιο πλαίσιο κινείται και πού απευθύνεται.Το κομμάτι είναι κακόγουστο.Το κλιπ ακόμα πιο πολύ...Και γίνεται χειρότερο αν σκεφτείς ότι μάλλον,όπως ήδη ειπώθηκε,αυτή είναι όντως η εξωτερική εικόνα της σύγχρονης Ελλάδας.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, npap είπε

πάντως ευκαιρίας δοθείσης

Αυτός είναι ο λόγος που κάθε χρόνο τέτοιες μέρες (και κυρίως τον Μάιο) σκέφτομαι "υπομονή, λίγο ακόμη και θα περάσει" 😄

Βέβαια, θα πει κανείς, αφού πήγες, κάθε χρόνο θα σε... τρως στη μάπα. Πάντως τότε δεν είχα σκεφτεί ότι θα ζω την ημέρα της... Μαρμότας σε ετήσια βάση. Αλλά όπως λέει το τραγούδι thats life and I cant deny it 😄

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Εντάξει του χρόνου να το κάνουμε στο Μέγαρο με υπόκρουση Βιβάλντι και βολαβαν...για να βγούμε πΓιο πολιτιΖμενοι

Α εγω λατρευω το μεγαρο. Καλη ιδεα. Και με εναν παιδαρο

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου