Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τραγούδι και το κλιπ τα σπάνε. Αυτοί που λένε για κιτς και μπολυγουντ φαντάζομαι δεν δέχονται ότι ένας καλλιτέχνης μπορεί να εχει και άποψη και συγχρόνως να μην παίρνει τον εαυτό του πολύ στα σοβαρά. Η Σάττι δεν είναι τυχαία. Θεωρώ ότι τα πολλά dislikes που αναφέρονται στα βίντεο προέρχονται περισσότερο από ανθρώπους που ακούν περισσότερο Οικονομόπουλο και λιγότερο Μαχαβισνου ορκεστρα

  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmy87 είπε

Θεωρώ ότι τα πολλά dislikes που αναφέρονται στα βίντεο προέρχονται περισσότερο από ανθρώπους που ακούν περισσότερο Οικονομόπουλο και λιγότερο Μαχαβισνου ορκεστρα

Δηλαδή το κομμάτι αυτό πιο πολύ ταιριάζει σε ανθρώπους που ακούνε Μahavishnu παρά Οικονομόπουλο? Σοβαρά μιλάς? Σιγά μην πρόκειται να διδαχθεί στο μέλλον και στο Berklee. Το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι αυτό της φαστ φουντ μουσικής που ακούνε και Οικονομόπουλο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

@Σαμη Παραγκα Όλα καλά, αλλά γιατί πιστεύεις ότι το πλάνο σου θα στοίχιζε φθηνότερα; Κακόμαθες και εσύ από αυτούς που ξέρεις και παίζουν τσάμπα. Τράπερ, και δη-γαρ φτασμένος, θα σε έσκιζε οικονομικώς πριν ακόμη περάσεις από το θυρωρείο.

Μέγα λάθος κάνεις και θα σου εξηγήσω γιατί. Όπως ελέχθει, για λόγους που δεν είναι της παρούσης, η κοπέλα, έχει τις άκρες της στα διάφορα ''ιδρύματα'' τα πολιτιστικά, όπως παλιότερα οι έντεχνοι και όχι μόνο σε διάφορες κρατικές εκδηλώσεις.

Αν λοιπόν ''εγώ'' με τις ακρούλες μου φώναζα τον Χ τράπερ με δόλωμα ένα καθόλου ευκαταφρόνητο -υποθετικό 10%, δεν είμαι και στο κουρμπέτη τους για να ξέρω ακριβή νούμερα- ποιος σου είπε πως δεν θα ακολουθούσε, μαζί με το ασκέρι του γνωρίζοντας πως πλην -του υποθετικού 10%- θα έμπαινε εις την καλή κενωνία που συναγελάζομαι.

Και άντε μετά πιάσε εσύ τον ''ΜΑΜΑ'' στα ΚΠΙΣΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ, καλή ώρα σα κάτι Ρουβάδες *

 

* Θα μπορούσα να μη γράψω το τελευταίο περί Ρουβά, αλλά 200 χηνόπουλα το πληρώσαμε για 20λεπτο πλέιμπακ στο Λυκαβηττό, καθότι, ήταν φίλος μιας Κιουρίας._ δεν συνεχίζω, αλλά έτσι βγαίνουν τα λεφτά, όταν έχεις ''φίλους'' και όχι το Παράγκα για φίλο.

Αυτά τα γνωρίζω για πολύ πιο ασήμαντα ανθυποροκάκια του συρμού που έπαιζαν σε εκδηλώσεις του ΚΕΘΕΑ, αρχές 90 που κονόμαγαν λεφτούλια, πόσο μάλλον για τύπους που διαφημίζουν μερσεντέ, παρκάροντας μπρος στο Ηρώδειο, ο ΜΑΜΑΣ θα κόλωνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Δηλαδή το κομμάτι αυτό πιο πολύ ταιριάζει σε ανθρώπους που ακούνε Μahavishnu παρά Οικονομόπουλο?

 

Το διάβασες λάθος. Λέει (και έχει δίκηο) ότι αυτοί που ακούνε Mahavisnu Orchestra είναι πιθανότερο ότι θα εκτιμήσουν κάτι σαν το "Ζάρι" (ακριβώς λόγω της καλογουστιάς τους και της ευρύτητας μουσικού πνεύματος που έχουν αναπτύξει) απ' ότι οι συντηρητικοκλαρινογμπρισταί που ακούνε Οικονομόπουλο. Τα στοιχεία (που εσύ παρέθεσες) σε συνδυασμό με την επίγνωσή μας ότι πολλοί περισσότεροι ακούνε κλαρινογαμπρούς από τζαζίστες στην Ελλάδα, επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά του.

 

 

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

αυτοί που ακούνε Mahavisnu Orchestra είναι πιθανότερο ότι θα εκτιμήσουν κάτι σαν το "Ζάρι"

"Ούτε για αστείο."

- Waterfall-K - Mahavishnu Orchestra's fan

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, trolley είπε

Λέει (και έχει δίκηο) ότι αυτοί που ακούνε Mahavisnu Orchestra είναι πιθανότερο ότι θα εκτιμήσουν κάτι σαν το "Ζάρι

🤡😅

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε τα πράγματα περίπλοκα ενώ είναι απλά. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους δεν αρέσει. Στην πρώτη ομάδα μπορούν κάλλιστα να βρίσκονται άσχετοι, σχετικοί, τζαζίστες, ροκάδες, σκυλάδες όπως και στη δεύτερη. Για ποιο λόγο λοιπόν πρέπει να ψέγουμε αυτούς που πατήσανε dislike? Δικαίωμά τους είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

 

- Waterfall-K - Mahavishnu Orchestra's fan

Εδώ ακούεις Πατατανατσίου και μπλαβί, στους Μαχαβίσους θα έχανες? Σύρε λεβεντιά μου σε κανά πανηγύρι στους Καθενούς κι άσε μας ήσυχους 🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, npap είπε

 

 αν ρίξεις μια ματιά σήμερα στα σχόλια στο youtube οι νεότερες γενιές το εκθειάζουν και λένε ότι ήταν μπροστά από την εποχή του

 

4 ώρες πριν, Άγιος είπε

Τα πρώτα χθεσινά σχόλια που είχαν όταν κοίταξα πάνω απο 500 like έχουν σβηστεί, από ότι θυμάμαι το κορυφαίο έλεγε '' Όλο το χάος της σύγχρονης Ελλάδας σε ένα βίντεο'' ... εύστοχο σχόλιο, η Σατι από ότι φαίνεται δεν παίζει με αυτά, πέφτει μαχαίρι σε όποιον χαλιέται

 

είναι επαγγελματίας, δε παίζει

 

το ανωτέρω δικό μου σχόλιο αναφερόταν ΜΟΝΟ στα σημερινά σχόλια για το S.A.G.A.P.O. και τον Ρακιντζή (σε απόλυτο κοντράστ με την ανάλογη ατμόσφαιρα τότε) κι όχι για τη Σάτι...

 

όσο για την εν γένει αποδοχή του επίκαιρου πονήματος, οι δικές μου προσλαμβάνουσες (πλην του noiz) είναι συντριπτικά κατά και συνοψίζονται εν πολλοίς γλαφυρά στο βίντεο που παρέθεσε ο Ηλίας (και ειδικά στην αντίδραση του μωρού στο φινάλε του)...

 

δεν ξέρω τι εισπράττετε οι υπόλοιποι (κι ούτε θα μπω στην παράλληλη φιλοσοφικοκοινωνική ανάλυση του φαινομένου) αλλά εγώ μόνο μπινελίκια ακούω και βλέπω από χθες για το άσμα και το γνωστό-άγνωστο συνάφι της ΕΡΤ που το πρόκρινε (αυθαίρετα και στη ζούλα ως συνήθως) ερήμην της τσέπης και της γνώμης του μέσου πολίτη που υποτίθεται εκπροσωπείται μέσω της ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ...

 

ΥΓ. η τραγελαφική σύμπτωση για μένα, είναι ότι σε συνάντηση που είχα προ εξαμήνου περίπου στην ΕΡΤ παρέα με δημοσιογράφο παραγωγό εξ Γερμανίας (που έλειπε χρόνια) για κάποια ενδεχόμενη νέα συνεργασία, υψηλά ιστάμενο στέλεχος της έσχιζε το καλσόν του ενώπιόν του ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει σε σχέση με ότι είχε αφήσει πίσω του και απέναντι στις δικές μου αμφιβολίες περί αυτού η απάντηση ήταν "θα δεις"... εμ δεν βλέπω;...

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρέσει δέν αρέσει,γεγονός είναι ότι είναι καταδικασμένο εν την γενέσει,μιλώντας πάντα για τις πρώτες θέσεις.

Το πανηγύρι θέλει η show,η performance.

Σε φόρουμ μουσικών βρισκόμαστε,μην αρχίσουμε να αναλύουμε τους όρους.

Ενα mid tempo,με τόσο επεξεργασμένα φωνητικά όπου δέν προσφέρει εμφανές σημάδια πρωτοτυπίας,τόσο ώστε να το καταλάβουν και το κοινό του (νεαρές ηλικίες) που θα το ακούει στα τηλέφωνα,την τηλεόραση,σε ηχεία υπολογιστή,δύσκολα να ξεχωρίσει απέναντι σε άλλα που "φωνάζουν" αλλαγή.

Οι rammstein απο το καλάθι του νοικοκυριού,κροάτες π.χ το έκαναν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου