Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Γκραν σουξές, να το ηχογραφήσουμε πάραυτα 😎

 του @Waterfall-K ειναι καλυτερο, αΦτο θα φΚιαξουμε πρωτα.

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 του @Waterfall-K ειναι καλυτερο, αΦτο θα φΚιαξουμε πρωτα.

Ήταν μια διασκευή του "Δόξα τω Θεώ".😆 Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω την παλιά εκτελεσάρα που βασίστηκε η διασκευή μου, δεν θυμάμαι καν ποιος το'λεγε. Ήταν μια απίστευτη παλιά εκτέλεση με organ και μια "death' φωνή που τα έσπαγε. Με ένα γρήγορο search στο youtube βρισκουμε εκτελεσεις από Χριστοδουλόπουλο, Στανιση, Χαρά Βέρρα και άλλους, αλλά αυτή η εκτελεσάρα που είχα σε κασέτα δεν...

 

image.gif.8c8ba379aa75ec82b18971169ff9d87d.gif

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάστε ποτέ την τοπική διανόηση να τοποθετείται θετικά για οποιαδήποτε συμμετοχή της Ελλάδας στη Eurovision; Μην κουράζεστε, δεν έχει συμβεί ποτέ. Ο λόγος είναι εξαιρετικά απλός, ότι στην Ελλάδα, καλό τραγούδι θεωρούνται τα ρεμπέτικα (που "κατά βάθος είναι τα ελληνικά μπλουζ"), τα δημοτικά/νησιωτικα/βλάχικα ("η παράδοση πάνω απ' όλα) και τα πολιτικοποιημένα πονήματα του Θεοδωράκη. (σ.σ. ο Χατζ/κις είναι ειδική περίπτωση, δεν θα το ανοίξω αυτό το κουτί).

 

Για κάθε άλλο είδος, και ειδικά για κάθε τι που προσπαθεί στυλιστικά και στιχουργικά να μιμηθεί κάτι που γίνεται στην αλλοδαπή, υπήρχε απόρριψη, διότι δεν είναι δυνατό κοτζάμ Ελλάδα, με τέτοια ιστορία στους "αγώνες"  να μη στέλνει κάτι που να καταγγέλει τις αδικίες στον κόσμο. Αν το "Ζάρι" είχε ως αντικείμενο την κατακραυγή ενάντια στους ιμπεριαλιστικούς πολέμους, θα είχε πάει το χειροκρότημα σύννεφο, και ας έκανε... κακά της η Σάττι στο βίντεο.

 

 

2 ώρες πριν, LK είπε

Ή με 4 δεκάχρονα

 

In the context of Rita Sakelarios, you may want to re-phrase that. :) :) :)

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---

 

Αυτός/ή πήρε το γνωστό βίντεο με τις ελληνικές παλαιότερες συμμετοχές και πρόσθεσε διάφορα σχόλια, για να καταλάβετε τι εννοώ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
23 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

 

Ήταν μια διασκευή του "Δόξα τω Θεώ".😆 Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω την παλιά εκτελεσάρα που βασίστηκε η διασκευή μου, δεν θυμάμαι καν ποιος το'λεγε. Ήταν μια απίστευτη παλιά εκτέλεση με organ και μια "death' φωνή που τα έσπαγε. Με ένα γρήγορο search στο youtube βρισκουμε εκτελεσεις από Χριστοδουλόπουλο, Στανιση, Χαρά Βέρρα και άλλους, αλλά αυτή η εκτελεσάρα που είχα σε κασέτα δεν...

 

image.gif.8c8ba379aa75ec82b18971169ff9d87d.gif

 

Έχω παίξει Χαρά Βέρα φίλος (σε πανηγύρι) και το καλύτερο; Δεν το γνώριζα... 😂

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έχω παίξει Χαρά Βέρα φίλος (σε πανηγύρι) και το καλύτερο; Δεν το γνώριζα... 😂

 

(κι εγώ) Έχω παίξει Χαρά Βέρα φίλος (σε πανηγύρι) και το χειρότερο; Το γνώριζα... 😂

  • Χαχα 5

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 λεπτά πριν, npap είπε

 

(κι εγώ) Έχω παίξει Χαρά Βέρα φίλος (σε πανηγύρι) και το χειρότερο; Το γνώριζα... 😂

Όχι, εγώ I was taken by surprise.

Είχαμε μια τραγουδίστρια μαζί, που κάποια στιγμή εκεί που παίζαμε, πάει στον μπουζουξή και αρχίζει να του λέει κάτι... Ο ίδιος έμεινε απορημένος και άμα δείχνει έτσι ο μπουζουξής... καταλαβαίνεις! 😄  

Τον κοιτάμε, μας κοιτάει και μετά από λίγη σκέψη λέει: Σι (ουσάκ, χιτζάζ κάτι είπε τέλος πάντων).

Πιάσαμε το Σι και δεν το αφήναμε 😂

Τελειώνει το ταρατατζούμ και πάω στην τραγουδίστρια... "Τι ήταν αυτά τα κομμάτια που είπες"; Και μου απαντά, "τι δεν τα ήξερες; Χαρά Βέρα» 😂

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

Τον κοιτάμε, μας κοιτάει και μετά από λίγη σκέψη λέει: Σι (ουσάκ, χιτζάζ κάτι είπε τέλος πάντων).

Πιάσαμε το Σι και δεν το αφήναμε 😂

Τελειώνει το ταρατατζούμ και πάω . "Τι ήταν αυτά τα κομμάτια που είπες"; Και μου απαντά, "τι δεν τα ήξερες; Samy Paraga » 😂

🥸

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Γκραν σουξές, να το ηχογραφήσουμε πάραυτα 😎

Αυτό είναι ρεγκετόν;

Αν ναι, αυτό να κάνουμε διασκευή.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου