Προς το περιεχόμενο

Απορίες περί καμπίνας Marshall 4 12''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και ανοίγω μάλλον περίεργο εν έτει 2023 θέμα για καμπίνα... 4Χ12 έχω κάποιες απορίες.

 

Ο ενισχυτής που προορίζεται είναι ο Marshall JCM2000 dsl 100w.

 

Μέχρι στιγμής έπαιζα με μια Marshall καμπίνα 1 12'' με V30 -το κινέζικο- δεν γνωρίζω μοντέλο, την απέκτησα από ανταλλαγή.

Σε χώρο με ευρύχωρο stage με ικανοποιητικές εντάσεις. 

 

1) μεταξύ αυτών των δυο

https://www.thomann.de/gr/marshall_mr1960av_gitarrenbox.htm

https://www.thomann.de/gr/marshall_mr_1960_a.htm

 

η διαφορά τους έγκειται μόνο στον τύπο μεγαφωνου (vintage 30 η πρώτη και t 75 η δεύτερη)?

 

είμαι ευχαριστημένος με το V30 αλλά λέω να πάω για αυτήν με τα t 75 καθώς το V30 μου φαίνεται κάπως πρίμο ώρες ώρες... και νομίζω ότι όταν 

υπήρχε ο συγκεκριμένος ενισχυτής στην αγορά η matching καμπίνα ήταν με t 75... από την άλλη είναι το ίδιο το V30 της πιάτσας με αυτά που έχει η συγκεκριμένη καμπίνα της Marshall? Γιατί έχω διαβάσει ότι δεν είναι τα ίδια, μπέρδεμα. Επίσης γιατί η V καμπίνα είναι πιο ακριβή αφού τα t 75 είναι πιο ακριβά από τα v30... μάλλον δεν μιλάμε για τα ίδια μεγάφωνα

 

2) η  πιο ουσιαστική απορία μου... η ένταση είναι τραγική σε σχεση με μια απλή 1 12''? Έχω διαβάσει ότι δεν είναι και τόσο, απλά αλλάζει ο όγκος και το response.

Όπως προείπα το stage είναι ικανοποιητικό (βεβαια ο ιδιοκτήτης θα γκρινιάξει λίγο στην αρχή όταν δει 4 μεγάφωνα.. 😁 ) αλλά και ο Marshall θέλει κάποια ένταση imho για να ακουστεί καλά ειδικά στα lead κανάλια. Αμα είναι να τον δουλεύω τώρα στο 3-4 και να βγάζω ικανοποιητικό ήχο ενώ αν πάρω 4 12 καμπίνα πρέπει να τον έχω στο 2 και να μην μου αρέσει ο ήχος ας μείνω με την ταπεινή 1 12 😛

 

3) μήπως να μην κάνω τόσο μεγάλο άλμα και να πάω σε κάτι πιο απλο, πχ 2 12? Γνώμες - προτάσεις για καμπίνες με τον συγκεκριμένο ενισχυτή?

 

Σόρρυ που είμαι αδαής αλλά πάντα έπαιζα είτε κόμπο είτε με 1 12 καμπινούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το V30 είναι όντως πιο πρίμο από το T75, ακόμα και καραστρωμένο. Αυτό σου δίνει το συν ότι κόβεις εύκολα σε περιβάλλον μπάντας και το πλην ότι όταν παίζεις μόνος πονάνε τα αυτιά.

 

T75 real δεν έχω παίξει, δεν έχω γνώμη.

 

Τώρα για το άλμα από 1x12 σε 4x12. Ότι είναι, είναι. Εγώ είχα νιώσει διαφορά και από 1x12 σε 2x12. Εξαρτάται λοιπόν από το πόση ένταση μπορείς να έχεις, αν είσαι μόνος κιθαρίστας στη μπάντα, τι μουσική παίζετε, κλπ.

 

Εγώ θα πήγαινα σε 2x12 γιατί είναι λίγο λιγότερο δεσμευτική, με την έννοια ότι έστω και δύσκολα κουβαλιέται. Η 4άρα θέλει συνεργείο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Εγώ θα πήγαινα σε 2x12 γιατί είναι λίγο λιγότερο δεσμευτική, με την έννοια ότι έστω και δύσκολα κουβαλιέται. Η 4άρα θέλει συνεργείο.

 

Η καμπίνα θα στηθεί μια φορά και τελείωσε, δε τίθεται θέμα μεταφοράς 🙂

 

Όντως είμαι ο μόνος κιθαρίστας της μπάντας και όντως κόβει στην μίξη, απλά μου ακούγεται λίγο ξερός. Βέβαια ο ενισχυτής έχει και deepswitch και έχω και eq πετάλι για περισσότερο low end αλλά σκεφτόμουν μήπως μια μεγαλύτερη καμπινα μου δώσει αυτό τον όγκο που μου δίνουν τα παραπάνω με πιο "φυσικό" τρόπο. 

 

Αυτό που με απασχολεί είναι να μην ξεφύγω και πολύ σε ένταση. Παίζουμε δυνατά, είναι μεγάλο stage αλλά δεν θέλω να χαμηλώσω πολύ τον ενισχυτή αν βάλω μεγαλύτερη καμπίνα. Τώρα παίζω με το μάστερ στο 3-4. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

Η καμπίνα θα στηθεί μια φορά και τελείωσε, δε τίθεται θέμα μεταφοράς 🙂

 

Όντως είμαι ο μόνος κιθαρίστας της μπάντας και όντως κόβει στην μίξη, απλά μου ακούγεται λίγο ξερός. Βέβαια ο ενισχυτής έχει και deepswitch και έχω και eq πετάλι για περισσότερο low end αλλά σκεφτόμουν μήπως μια μεγαλύτερη καμπινα μου δώσει αυτό τον όγκο που μου δίνουν τα παραπάνω με πιο "φυσικό" τρόπο. 

 

Αυτό που με απασχολεί είναι να μην ξεφύγω και πολύ σε ένταση. Παίζουμε δυνατά, είναι μεγάλο stage αλλά δεν θέλω να χαμηλώσω πολύ τον ενισχυτή αν βάλω μεγαλύτερη καμπίνα. Τώρα παίζω με το μάστερ στο 3-4. 

 

 

Σίγουρα θα πάρεις παραπάνω όγκο, είτε με 2x12, είτε με 4x12.

 

Επίσης ο JCM2000 ο κατοστάρης για τα γούστα μου έχει sweet spot μεταξύ 4 και 5 στο MV, οπότε και σε μεγάλο stage δε θα τον πίεζα παραπάνω. Μπορείς να κάνεις πολλά με EQ πετάλι βέβαια, αλλά για μένα χάνει definition μετά το 5.

 

Για τη συνολική ένταση, νομίζω έχει να κάνει με το πώς παίζετε γενικά. Ο ντράμερ βαράει φουλ ή έχει χαλινάρι; Ο μπασίστας τι rig έχει; Αν έχει ένα μικρό combo πχ, θα τον καπελώσεις άγρια με 4x12 και MV στο 4.

 

Αν την πάρεις καινούργια, μήπως να ρισκάρεις να πληρώσεις παραπάνω μεταφορικά και να την επιστρέψεις αν δε σου κάνει; Διαφορετικά μπορείς να νοικιάσεις μια και να δεις πώς πάει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Διαφορετικά μπορείς να νοικιάσεις μια και να δεις πώς πάει.

 

Έχεις δίκιο, η δοκιμή είναι μονόδρομος. Θα πάω σε προβάδικο με την κεφαλή και θα δοκιμάσω την καμπίνα. Ξέρω τουλάχιστον ένα που έχει την συγκεκριμένη Μάρσαλ (δεν ξερω τι τύπου μεγάφωνα φοράει βέβαια). Thankx!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
58 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Έχεις δίκιο, η δοκιμή είναι μονόδρομος. Θα πάω σε προβάδικο με την κεφαλή και θα δοκιμάσω την καμπίνα. Ξέρω τουλάχιστον ένα που έχει την συγκεκριμένη Μάρσαλ (δεν ξερω τι τύπου μεγάφωνα φοράει βέβαια). Thankx!

Πρόσεξε μόνο να μην είναι πολύ μικρό το δωμάτιο και φας καμιά πίκρα με τα reflections στους τοίχους. Είναι σίγουρα διαφορετική εμπειρία, ειδικά για παίξιμο ωρών.

 

Σίγουρα θα πάρεις μια αρκετά καλή ιδέα, αλλά στη θέση σου (ιδανικά) θα δοκίμαζα την καμπίνα στο χώρο που σκοπεύεις να παίξεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου