Προς το περιεχόμενο

Τρόποι αύξησης του grip στις πένες.


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Freedom είπε

Ελα βρε, αφου έχεις τα υλικά, ριξε μια δοκιμή μπας και...διαφορετικοι ανθρωποι, δαχτυλα κοκ αλλα ειλικρινα εμένα με έσωσε...και τα δικα μου χέρια ιδρώνουν σαν να μην υπαρχει αύριο...

Θα το δοκιμάσω και θα δώ. Πάντως με σιγουριά μπορώ να πω ότι δεν ιδρώνω ιδιαίτερα στα χέρια - το οποίο είναι πολύ καλό για το καλοκαίρι γιατί δεν γλιστράνε οι πένες.

 

3 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Εμένα πάλι η μωβ tortex (1.14) είναι η πένα που χρησιμοποιώ 90% και δεν μου γλυστράει ποτέ και όντως έχει καταπληκτικό κράτημα (για μένα). Δεν με νοιάζει αν είναι Dunlop απαραίτητα, ας είναι και άλλη μάρκα, πχ Boss αρκεί να είναι από το ίδιο υλικό. 

 

Μάλλον διαφέρει η αίσθηση από παίκτη σε παίκτη και έχει να κάνει με τον άνθρωπο (δέρμα, ιδρώτας, ph κτλ κτλ)

 

Για να καταλάβεις την μωβ θέλω να την αγαπήσω χρόνια τώρα γιατί είναι καλή πένα, αλλά για μένα δεν κάνει καθόλου. Συμφωνώ και με τους δυο σας ότι πάρα πολύ υποκειμενικό το όλο θέμα.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου γλιστράνε οι μικρές πένες που χρησιμοποιείτε, μόνο με ισόπλευρη έχω καλό έλεγχο, δοκίμασε και μια τέτοια στο πάχος που σου κάνει:07824052d5iOi06umazeT9pdg5WVCIUOr6ov7TIb.webp.f71312e1797a549f2b097577e25f3577.webp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Άγιος είπε

δοκίμασε και μια τέτοια

 

Οι καλυτερες πενες ειναι αυτο το σχημα και μια και εχουν 3 πλευρες κρατανε χρονια, αυτη την εχω τουλαχιστον 7 χρονια (την πενα ,οχι την telecaster αλλα ετσι κι αλλιως thread χωρις tele σκορδαλια χωρις σκορδο)

 

 20230726_130622(1).thumb.jpg.073b48864070407397a2403f4c31c93b.jpg

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πενες αυτες οι μεγαλες τριγωνικες εχουν πολυ ενδιαφερον. Εχουν κ τρεις ιδιες "μυτες" που σημαινει τριπλασιο χρονο χρησης, καθως καθε φορα που ''φαγωνεται'' μια, απλα τη γυριζεις μερια κ χρησιμοποιεις αλλη. 

Δυστυχως δεν βρηκα οσες φορες κατεβηκα στο παχος που ηθελα, οποτε πρεπει να ξαναδοκιμασω

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, ειλικρινά, έχει κανένα νοημα να συζητάει κάποιος για ισοπλευρες πενες μονο και μονο για να κανει οικονομία?

 

Παραβλέποντας το grip (επειδή τυχαίνει να είναι και το topic), τον ήχο κοκ?

 

Δηλαδή πόσο κάνουν οι πένες με τις οποιες παίζετε? 10 ευρώ η μία?

 

Και αν δεν τις έχετε χάσει κιόλας μεχρι να φαγωθούν, εκτός και αν κάνετε και πατέντα με πετονιά assούμε.

 

Ε, μην τρελλαθούμε τώρα...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι ή οικονομία το πλεονέκτημα της μεγάλης ισόπλευρης, είναι απλώς ένα μικρό θετικό ότι αλλάζεις πένα μόνο αν την χάσεις, διαφορετικά φαγώνεται ομοιόμορφα και από τις τρεις άκρες με τον καιρό και κρατάει πολύ (Με αυτήν την πένα δεν δίνεις βάση με πια μύτη παίζεις, είναι τυχαίο, σβήνουνε και τα γράμματα με τον καιρό σε κάποιες)

 

Το σημαντικό της πλεονέκτημα είναι το grip, εγώ δεν μπορώ να παίξω με άλλου σχήματος πένα

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Το σημαντικό της πλεονέκτημα είναι το grip, εγώ δεν μπορώ να παίξω με άλλου σχήματος πένα

 

+1000

 

Ειδικά αν παίζεις ρυθμικά .

Για γρήγορο funk παίξιμο στυλ JB είναι ταμάμ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Celuloid δεν ειναι αυτές?

 

Και το grip υποκειμενικό είναι, celuloid στα δικά μου χέρια = πυροφάνι και ψαρεμα στα τυφλά μπας και την ξαναβρώ.

 

Κάποιοι ορκιζονται στις Ultex όσον αφορά το grip, ειδικά οταν ιδρώνουν τα χέρια τους, εγώ πάλι όχι και για αυτό έκανα την πατέντα.

 

Επίσης στα δικα μου τα χέρια οι celuloid έχουν την πιο γρήγορη φθορά από οποιοδήποτε άλλο υλικό έχω δοκιμάσει...θα μου πεις έχεις 3 tips...και θα σου πω οτι μια 12άδα απο δαυτες θα μου κρατήσουν όσο και μια jazz ultex.

 

Πολλές φορές τις δοκίμασα, πότε δεν τις προτιμησα για κανέναν λόγο ανεξαρτήτως σχηματος, μεγεθους.

 

Περί ορέξεως...

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δεν αφορά σχεδόν κανέναν, αλλά με αυτό δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα grip. Επίσης η ατάκα του ειναι 0.45.

images.jpg

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Freedom είπε

Παιδες, ειλικρινά, έχει κανένα νοημα να συζητάει κάποιος για ισοπλευρες πενες μονο και μονο για να κανει οικονομία?

 

Παραβλέποντας το grip (επειδή τυχαίνει να είναι και το topic), τον ήχο κοκ?

 

Δηλαδή πόσο κάνουν οι πένες με τις οποιες παίζετε? 10 ευρώ η μία?

 

Και αν δεν τις έχετε χάσει κιόλας μεχρι να φαγωθούν, εκτός και αν κάνετε και πατέντα με πετονιά assούμε.

 

Ε, μην τρελλαθούμε τώρα...

Βολεύουν υπερβολικά για κάποια πράγματα. Ειδικά για economy picking.

Εγώ δεν το είπα το τρεις μύτες για οικονομία. Το λέω σε στυλ έχεις εκεί μια δίπλα σου , τη λιώνεις κ φαγωνεται η μύτη. Ε αντί να ανοίγεις συρτάρι κ να ψάχνεις το σακουλάκι με τις πένες, ή το κουτάκι ή δε ξέρω εγώ τι, αλλάζεις μύτη 🙂

 

Κ για μπάσο είναι ασύγκριτες... αφού παλιά τις λέγανε bass picks . Στο μπάσο 0.6-0.7 είναι ο,τι πρέπει για ηχογράφηση. Στην κιθάρα παρότι το σχήμα τους κ η αίσθηση τους με βολεύουν όπως είπα για κάποια πράγματα, δεν έχω βρει ακόμα το πάχος κ το υλικό που θέλω, οπότε δε μπορώ να καταλήξω σε τελικό συμπέρασμα αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω .

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου