Προς το περιεχόμενο

Ειναι progressive λαικό?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σταθείτε κύριε Δημήτρη!

 

 

Μόνος του παίζει μπάλα ο Βασίλης...

Μια κατηγορία μόνος του που λέμε!

  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σταθείτε κύριε Δημήτρη!

 

 

 

 

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος αυτός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του χιούμορ που επικρατεί σε αυτό το φόρουμ, δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό, η μουσική που παράγει όμως είναι τόσο κακής ποιότητας που εγώ προσωπικά αδυνατώ να διασκεδάσω μαζί του. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να είστε πραγματικοί θαυμαστές του κάποιοι και να βάζετε να ακούσετε με το ουισκάκι σας... (αλλιώς που τα ξέρετε όλα αυτά τα κομμάτια του?) κάτι καθόλου αστείο κατά τη γνώμη μου που χρηζει θεραπείας

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, odis13 είπε

Αλλο επος εδω - θες 80ηλα chorus, θες φανκιες, θες σλαπιδια, θες κλαμα εκκλησιαστικο σε call and response με τα ποζεροσολιδια του κιθαριστα εκει στο 0:30? 
 

 

 

Και εδώ έχω το μεγάλο ερώτημα....

Όλοι αυτοί οι (καταπληκτικοί) μουσικοί, ο ένας με τα τύμπανά του, ο άλλος με τα ποζεράδικα σολίδια, ο τρίτος με τις σλαπιές στο μπάσο κλπ, όταν ξεκίναγαν την διαδρομή τους μέσα στην Μουσική, ο ένας ακούγοντας ξερωγωBonham, ο άλλος ακούγοντας ξερωγωEVH, ο τρίτος ακούγοντας ξερωγωEast, ονειρεύονταν αυτό;

 

Προσοχή, τιμώ τον κάθε καλλιτέχνη που με συνέπεια υπηρετεί τις απαιτήσεις τις εργασίας του, μην με παρεξηγήσετε. Αλλά πάντα έχω αυτή την απορία, όταν ακούω ορισμένους μουσικούς σε λαϊκά σχήματα, νομίζω ότι είναι σαν να περιμένουν να φύγει ο τραγουδιστής μαζί με το κλαρίνο και το μπουζούκι για να τους αφήσουν να τζαμαροκάρουν.

Ή είναι η ιδέα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Τερλέγκας είναι αυτό που είναι και στο είδος του έχει τη θέση του. Αν δεν αρεσει σε κάποιους δεν συνιστά κακή ποιότητα. Απλά διαφορά αισθητηρίου και απόψεων. 

 

Για κακη ποιότητα, επίσκεψη στο τοπ10 του ελληνικού airplay. 40 χρόνια επιτυχίες... Α και στον αλτερνατιβ χώρο έχουμε διαμάντια.

 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Ο κύριος αυτός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του χιούμορ που επικρατεί σε αυτό το φόρουμ

Δεν ειμαι τοσο σίγουρος

11 λεπτά πριν, Άγιος είπε

η μουσική που παράγει όμως είναι τόσο κακής ποιότητας που εγώ προσωπικά αδυνατώ να διασκεδάσω μαζί του.

κακής ποιότητας δεν είναι αλλά αν έτσι νομίζεις ουδεν προβλημα, υπάρχει κατι για όλους στο μουσικο μπαχτσέ

 

11 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να είστε πραγματικοί θαυμαστές του κάποιοι και να βάζετε να ακούσετε με το ουισκάκι σας... (αλλιώς που τα ξέρετε όλα αυτά τα κομμάτια του?) κάτι καθόλου αστείο κατά τη γνώμη μου που χρηζει θεραπείας

Θα ξαναέρθουμε γιατρέ όταν θα κοντεύουν να τελειώσουν τα χάπια

 

(μόνος σου ζορίσεσαι και θίγεις κόσμο που δε σε ενόχλησε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Άγιος είπε

η μουσική που παράγει όμως είναι τόσο κακής ποιότητας

Πέραν της προβλέψιμης σύνθεσης στα πλαίσια της λαϊκότατης μουσικής, πέρα από την ακούρδιστη και υπερβολική ερμηνεία, πέρα από το μαξιμαλισμό των μέσων και των ενορχηστρώσεων που περνούν ξώφαλτσα τις επιρροές (έξωθεν επιρροές) της εποχής (κιθάρες, τύμπανα, σλαπίδια κ.τ.π.), τι ακριβώς κάνει τη μουσική κακή σαν ποιότητα;

 

8 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Ή είναι η ιδέα μου;

Όχι, έτσι λένε οι μουσικοί, ότι θέλουν να παίζουν άλλα, αλλά κάθονται εκεί που παίζουν άλλα όσο βγαίνει το μεροκάματο. Θυμάμαι κι έναν κιθαρίστα με μακρύ άσπρο ίσιο μαλλί που έπαιζε εδώ τοπικά σε ένα σκυλάδικο γύρω στο 2000. Πάντα φορούσε μπλουζάκι ICED EARTH και έπαιζε με την SG του. Το ζήτημα είναι ότι αν έφευγε ο τραγουδιστής και έμεναν μόνοι τους, ο ένας για να παίξει ξέρω γω Miles Davis, ο άλλος Pat Metheny κι ο άλλος Iced Earth, μάλλον δε θα έμενε κανείς από το κοινό. Άσε που δε θα μαζεύονταν ποτέ μόνοι τους να ξεκινήσουν κάτι, οπότε δε θα έφταναν στο σημείο να παίξουν σε κοινό.

 

Δεν αρκεί να έχεις ένα προϊόν. Πρέπει να το ζητάνε και πελάτες. Πρέπει και να το προωθείς, αλλιώς δεν το αγοράζει κανείς. Όσο καλό κι αν είναι.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου