Προς το περιεχόμενο

Θέμα με recording. Κάρτα ήχου και το μυστήριο των εφφέ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έκανα τις προάλλες μια αναβάθμιση και έκτοτε έχω βρει τον μπελά μου.

Στο παλιό pc είχα μια απλή Creative Live ! στην οποία μπορούσα να χρησιμοποιώ real time εφφε  ( reverb, echo) κατευθείαν συνδέοντας  το μικρόφωνο. Δεν χρειαζόταν να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα. Ήταν όλα στο softaware mixer http://www.techspot.com/old-articles/reviews/hardware/sblive_platinum/mixer.gif της κάρτας. Οπότε ηχογραφούσα κατευθείαν στο cool edit.

 

Με την αναβάθμιση δεν εχω εισοδο πια για την κάρτα στο mother board. Οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσω μια κάρτα recording με usb 2 είσοδο η οποία θεωρητικά θα ναι και καλύτερη. πχ Tascam US-122.

 

1)Θα μπορώ ομως εκεί να έχω εφφέ κατευθείαν ( έχει ανάλλογο μικτη με εφφέ) ή θα πρέπει να ανοίγω άλλο πρόγραμμα  πχ  cubase για να μου δίνει τα εφφέ ; Και αν ναι, θα πρέπει πλέον να ηχογραφώ εκεί και οχι στο cool edit/adobe audition που είχα συνηθίσει;

 

2) Όλοι οι ήχοι του υπολογιστή θα βγαίνουν από αυτή τη κάρτα πλέον ή θα πρέπει να έχω συνδεδεμένη και μια άλλη εσωτερική ;

 

3) Με το latency των VST ( με τη παλιά ειχα καθυστέρηση ενίοτε/ τη συνέδεα με ενα απλο keyboard με εφοδο midi) θα δω διαφορά ή αυτό λύνεται με ένα midi controller με σύνδεση usb ( που ετσι κι αλλιως θελω να αγοράσω);

 

Ευχαριστώ και sorry για τις πολλές απορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Θα μπορώ ομως εκεί να έχω εφφέ κατευθείαν ( έχει ανάλλογο μικτη με εφφέ) ή θα πρέπει να ανοίγω άλλο πρόγραμμα  πχ  cubase για να μου δίνει τα εφφέ ; Και αν ναι, θα πρέπει πλέον να ηχογραφώ εκεί και οχι στο cool edit/adobe audition που είχα συνηθίσει;

 

Μόνο αν η κάρτα έχει ενσωματωμένα εφέ (αναφέρονται ως "onboard effects" ή "DSP") θα έχεις την δυνατότητα που είχες. Σε άλλη περίπτωση, εφέ θα ακούς μόνο από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, το οποίο μπορεί να είναι οποιοδήποτε από τα δύο που ανέφερες.

 

2) Όλοι οι ήχοι του υπολογιστή θα βγαίνουν από αυτή τη κάρτα πλέον ή θα πρέπει να έχω συνδεδεμένη και μια άλλη εσωτερική ;

 

Θα "βγαίνουν" από τη νέα κάρτα, αλλά θα παρατηρήσεις ότι όταν χρησιμοποιείς ASIO drivers (δηλαδή, όταν χρησιμοποιείς κάτι σαν το Cubase), οι ήχοι από τον υπολογιστή δεν ακούγονται ή "παρενοχλούν" τη λειτουργία του Cubase. Εγώ, όταν είχα PC, είχα πάντα δύο κάρτες, την "εσωτερική" για τους ήχους του υπολογιστή και την "κανονική" για χρήση στη δημιουργία μουσικής.

 

3) Με το latency των VST ( με τη παλιά ειχα καθυστέρηση ενίοτε/ τη συνέδεα με ενα απλο keyboard με εφοδο midi) θα δω διαφορά ή αυτό λύνεται με ένα midi controller με σύνδεση usb ( που ετσι κι αλλιως θελω να αγοράσω);

 

Το Latency δεν έχει καμία σχέση με το keyboard ή οποιονδήποτε controller. Έχει σχέση μόνο με τους drivers της κάρτας και θα είναι χαμηλό όταν χρησιμοποιείς ASIO drivers + Cubase.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε άλλη περίπτωση, εφέ θα ακούς μόνο από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, το οποίο μπορεί να είναι οποιοδήποτε από τα δύο που ανέφερες.

 

\

 

Καταρχήν ευχαριστώ.

 

Ανέφερα τα cool edit/ edobe audition (ας θεωρήσουμε οτι ειναι το ιδιο) και το quebase. Στο πρώτο όμως που ξερω και να δουλεύω δεν υποστηρίζει real time εφφε. Τα προσέθετα μετά.

Για αυτό χρειαζόμουν τα εφφέ της κάρτας, για να μπορώ να τραγουδάω με κάποιο reverb συνοδεύοντας το instrumental που ειχα στο άλλο κανάλι. Αλλιως θα ηταν τελείως στεγνή και  "ξενέρωτη" η συνοδεία.

Πράγμα που φοβάμαι οτι θα αντιμετωπίσω με τις περισσότερες  recording κάρτες  σαν αυτή που προανέφερα.

Σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσιτή λύση με onboard reverb

 

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_c400.htm

 

 

πιο ακριβή λύση

 

 

http://www.thomann.de/gr/steinberg_ur28m.htm

 

 

 

  BTW τους ήχους του υπολογιστή, κάτι μπλόνγκ και μπίου που κάνει ανοίγοντας παράθυρα και τέτοια  ;D καλό είναι να τα απενεργοποιούμε. Γίνεται πιο εύκολο έτσι το να δουλεύουμε με μια κάρτα ήχου, χώρια που δεν μας σπάνε τα νεύρα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα τα cool edit/ edobe audition (ας θεωρήσουμε οτι ειναι το ιδιο) και το quebase. Στο πρώτο όμως που ξερω και να δουλεύω δεν υποστηρίζει real time εφφε. Τα προσέθετα μετά.

Για αυτό χρειαζόμουν τα εφφέ της κάρτας, για να μπορώ να τραγουδάω με κάποιο reverb συνοδεύοντας το instrumental που ειχα στο άλλο κανάλι. Αλλιως θα ηταν τελείως στεγνή και  "ξενέρωτη" η συνοδεία.

Πράγμα που φοβάμαι οτι θα αντιμετωπίσω με τις περισσότερες  recording κάρτες  σαν αυτή που προανέφερα.

Σωστά ;

 

Σωστά.

 

Αλλά γιατί να μη χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που να έχει real-time εφέ;

Επίσης, μπορείς να επιλέξεις κάτι από αυτά που σου προτείνει ο manosx.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.

 

Αλλά γιατί να μη χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που να έχει real-time εφέ;

 

 

 

 

Γιατί δεν ξέρω κάποιο που να έχει. ( εκτός αν έχουν όλα και απλά δε ξέρω να τα χρησιμοποιώ)

Πάντως στο cool edit είχα αυτή την ευκολια να πεταω το mp3 ή το wav με τη μουσική στο  ένα κανάλι  και να αρχίζω κατευθείαν ηχογράφηση στο φωνής στο δεύτερο χωρις να ρυθμίσω παραμέτρους.

Είχα ρυθμίσει στο μικτη της κάρτας ήχου τα standards εφε που ταίριαζαν στη φωνή μου και ήταν όλα πολύ απλά και άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ξέρω κάποιο που να έχει. ( εκτός αν έχουν όλα και απλά δε ξέρω να τα χρησιμοποιώ)

Πάντως στο cool edit είχα αυτή την ευκολια να πεταω το mp3 ή το wav με τη μουσική στο  ένα κανάλι  και να αρχίζω κατευθείαν ηχογράφηση στο φωνής στο δεύτερο χωρις να ρυθμίσω παραμέτρους.

Είχα ρυθμίσει στο μικτη της κάρτας ήχου τα standards εφε που ταίριαζαν στη φωνή μου και ήταν όλα πολύ απλά και άμεσα.

 

Το Cubase έχει.

To Reaper (www.reaper.fm) έχει.

To Audition είναι πιθανότατο ότι έχει επίσης, αν σε ενδιαφέρει αρκετά μπορείς να το εγκαταστήσεις σαν demo και να το ελέγξεις (είναι αρκετά διαφορετικό από τον πρόγονό του).

 

Και εδώ είμαστε.. :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 2 θέματα.

 

1ον και πιο σημαντικό.

Να πω οτι με την "αναβάθμιση " που προανέφερα η mobo είχε μόνο PCI-EXPRESS υποδοχή. Ετσι αναγκάστηκα να πάρω την Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio http://www.silicon-edinburgh.co.uk/product/sound-blaster-x-fi-xtreme-audio-pci-express/ που έχει line/mic in.

Το εξαιρετικά κουφό είναι οτι όταν  συνδέω το μικρόφωνο ο ήχος έρχεται με καθυστέρηση

Λέτε να μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό; ASIO DRIVERS για μικρόφωνο δεν έχω ακούσει πάντως...

 

2ον. Εγκατέστησα το cuebase 5 αλλα δε φαίνεται να συνεργάζεται με τη κάρτα. Ριχνω πχ ενα mp3, βλέπω τη κυμματομορφή του να είναι σε κανάλι του cuebase πατάω play αλλα ήχος τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό; ASIO DRIVERS για μικρόφωνο δεν έχω ακούσει πάντως...

 

Παραμένεις μπερδεμένος. Οι drivers αφορούν στην κάρτα, όχι σε τυχόν συσκευές που συνδέονται πάνω της. Αν η κάρτα έχει ASIO drivers KAI χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα που να 'βλέπει΄τέτοιους drivers ΚΑΙ ξέρεις πως να λειτουργήσεις το πρόγραμμα, τότε δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Κοίταξα λίγο την κάρτα στη σελίδα που μας παρέθεσες και ΔΕΝ λέει να υποστηρίζει ASIO, άρα κακώς την αγόρασες ούτως ή άλλως. Επίσης, είναι απαραίτητο να μελετήσεις πως λειτουργεί το Cubase (ή όποιο πρόγραμμα επιλέξεις). Δεν υπάρχει χώρος και χρόνος για να σου εξηγηθούν αυτά τα πράγματα μέσω φόρουμ, πόσο μάλλον εφ' όσον η συγκεκριμένη κάρτα δε φαίνεται να είναι κατάλληλη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley έχεις δίκιο.

Πάντως εν έτη 2014 να βγαίνει κάρτα με καθυστέρηση στο μικρόφωνο  , είναι πρωτάκουστο.

Οχι vst και plug ins...Απλό αναλογικό μικρόφωνο που δεν απαιτεί (φαντάζομαι) καμία επεξεργαστική ισχύ για να δώσει output χωρίς καθυστέρηση.

 

Αφού μου φαίνεται τόσο κουφό που νομίζω οτι εγώ κάνω κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου