Προς το περιεχόμενο

Ειναι progressive λαικό?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Πέραν της προβλέψιμης σύνθεσης στα πλαίσια της λαϊκότατης μουσικής, πέρα από την ακούρδιστη και υπερβολική ερμηνεία, πέρα από το μαξιμαλισμό των μέσων και των ενορχηστρώσεων που περνούν ξώφαλτσα τις επιρροές (έξωθεν επιρροές) της εποχής (κιθάρες, τύμπανα, σλαπίδια κ.τ.π.), τι ακριβώς κάνει τη μουσική κακή σαν ποιότητα;

είναι ΚΙΤΣ ρε ALI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα χιούμορ Άγιε.

Μουσική ακραίας αισθητικής που για αυτόν ακριβώς το λόγο κάποιοι δε μπορούν να την ακούν για κανένα λόγο 

Πέρα από αυτό, φωνάρα 

Κ λέει τα εσώψυχα του.

 

Γι'αυτους ακριβώς τους λόγους, τον πάω με χιλια κ παρότι δεν είμαι αυτού του χώρου, ο μόνος που ακούω κ καραφχαριστιεμαι.

 

Τώρα για θεραπείες κ λοιπά , δε μπορώ ενώ στα ακούσματά μου είναι μπάντες τύπου van halen με τους στίχους που έχουν να κουνάω το δάχτυλο μου σε όποιον ακούει κάτι τέτοιο

 

Αφήνω για κλείσιμο τους πολύ ποιοτικούς στίχους μιας ιερής αγελάδας του ροκ μεταφρασμένος για να μας μείνει η ποιότητα

 

Είναι αργά το απόγευμα 

Αναρωτιέται τι ρούχα να φορέσει

Βάζει μεηκ απ'

Κ βουρτσίζει τα μακρυά ξανθά της μαλλιά

Κ τότε με ρωτάει:

"Φαίνομαι όμορφη;"

Κ λέω:

"Ναι φαίνεσαι πανέμορφη απόψε"

 

Βέβαια το έγραψε για την Πάτι Μπουντ, οπότε συγχωρείται..

 

 

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τερλεγκας εκτος απο εκπληκτικος τραγουδιστης (καλα που να ακουσετε σε πανηγυρι να τραγουδαει δημοτικα.....θα σας φυγει ο τακος) και συνθετης/στιχουργος ειναι και ο δημιουργος του ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ τραγουδιου  που εχει βγει ΠΟΤΕΣ στην ελληνικη δισκογραφια με τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ στιχο που επισης εχει γραφτει ποτεΣ (ο γιγας Σωτηρης Κορδας τον εχει γραψει)

 

"Στη σκέψη σου δεμένος και αιχμάλωτος
χωρίς να έχω πια δική μου θέληση.
Ανίσχυρος μπροστά σου και ευάλωτος
υπέγραψα απ’ τη ζωή παραίτηση."

 

γΑτακια, ε ΓΑΤΑΚΙΑ....

 

 

  

παμε και ενα "τυφλαναχιημαχαβΥζΝΟΥορκεστρα" ΕΠΟΣ

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Άγιος είπε

είναι ΚΙΤΣ ρε ALI

Οκ. Αλλά για να μην πάμε στο άλλο άκρο και συζητήσουμε αν ΚΑΙ το κιτς είναι τέχνη και αποτελειωθούμε, ας προσπαθήσουμε να αναρωτηθούμε αν υπάρχει ένα κιτς, μία αισθητική που διαπερνά όλα τα είδη. Προσωπικά, έχοντας ακούσει τον Emmanuel Pahud - έναν από τους μεγαθηριωδέστερους φλαουτίστες της "νέας γενιάς" και τον οποίον έχω σε φοβερή εκτίμηση - να παίζει... blues, σε έναν ατυχούς έμπνευσης δίσκο, που για τη δική μου αισθητική ήταν ΚΑΡΑΚΙΤΣ, δεν είμαι σίγουρος ότι το κιτς είναι θέμα μουσικής ποιότητας. Κάποιος που δεν έχει επαφή με μπλουζ αλλά ξέρει όλα τα κλασσικά έργα φλάουτου (δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι αυτός πάντως) θα μπορούσε να πει, "Α ο Εμμανουέλ παίζει ΚΑΙ μπλουζ, χιχι, τι ζαβολιάρης, πολύ τον αγαπώ τον μπαγασάκο." (Ή π.χ. οι "Τζαζ" σουίτες του Bolling για φλάουτο, που οκ, τι τζαζ, κιτς καθαρότατο. Ωραίο σαν σύνθεση, κουλ, αλλά δεν το λες τζαζ.) Παρόλα αυτά στους κύκλους τους χαίρουν μεγάλης εκτίμησης.

 

Δηλαδή για μενα δεν υπάρχει διαφορά από τον δημοτικό που λέει "παίζουμε ευρωπαϊκά". Ισοπεδωτική αντιμετώπιση της μουσικής και στις δύο περιπτώσεις. Το μήνυμα είναι αυτό που μετράει. Αν δεν αγγίζει κανέναν είναι πρόβλημα. Αν αγγίζει κάποιους, και άλλοι το μισούν, οκ, γίνεται δουλειά. (βλέπε τραπ, μοντερνοσκυλάδικο - που τα μπουζούκια είναι διακοσμητικότατα, οι μουσικοί καλούνται να παίζουν το ένα δέκατο απ' ό,τι παίζουν οι μουσικοί στα άλμπουμ του τερλέγκα, κι απορώ πια γιατί λέει ο κόσμος ότι πάει στα μπουζούκια και όχι στα πλήκτρα π.χ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αφήνω για κλείσιμο τους πολύ ποιοτικούς στίχους μιας ιερής αγελάδας του ροκ μεταφρασμένος για να μας μείνει η ποιότητα

 

Μια χαρά είναι οι στίχοι του γνωστού τραγουδιού, προτείνω να ΜΗΝ μεταφράσεις VH γιατί θα πνιγούμε στην βαθιά κουλτούρα !!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Οκ. Αλλά για να μην πάμε στο άλλο άκρο και συζητήσουμε αν ΚΑΙ το κιτς είναι τέχνη και αποτελειωθούμε, ας προσπαθήσουμε να αναρωτηθούμε αν υπάρχει ένα κιτς, μία αισθητική που διαπερνά όλα τα είδη. Προσωπικά, έχοντας ακούσει τον Emmanuel Pahud - έναν από τους μεγαθηριωδέστερους φλαουτίστες της "νέας γενιάς" και τον οποίον έχω σε φοβερή εκτίμηση - να παίζει... blues, σε έναν ατυχούς έμπνευσης δίσκο, που για τη δική μου αισθητική ήταν ΚΑΡΑΚΙΤΣ, δεν είμαι σίγουρος ότι το κιτς είναι θέμα μουσικής ποιότητας. Κάποιος που δεν έχει επαφή με μπλουζ αλλά ξέρει όλα τα κλασσικά έργα φλάουτου (δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι αυτός πάντως) θα μπορούσε να πει, "Α ο Εμμανουέλ παίζει ΚΑΙ μπλουζ, χιχι, τι ζαβολιάρης, πολύ τον αγαπώ τον μπαγασάκο." (Ή π.χ. οι "Τζαζ" σουίτες του Bolling για φλάουτο, που οκ, τι τζαζ, κιτς καθαρότατο. Ωραίο σαν σύνθεση, κουλ, αλλά δεν το λες τζαζ.) Παρόλα αυτά στους κύκλους τους χαίρουν μεγάλης εκτίμησης.

 

Δηλαδή για μενα δεν υπάρχει διαφορά από τον δημοτικό που λέει "παίζουμε ευρωπαϊκά". Ισοπεδωτική αντιμετώπιση της μουσικής και στις δύο περιπτώσεις. Το μήνυμα είναι αυτό που μετράει. Αν δεν αγγίζει κανέναν είναι πρόβλημα. Αν αγγίζει κάποιους, και άλλοι το μισούν, οκ, γίνεται δουλειά. (βλέπε τραπ, μοντερνοσκυλάδικο - που τα μπουζούκια είναι διακοσμητικότατα, οι μουσικοί καλούνται να παίζουν το ένα δέκατο απ' ό,τι παίζουν οι μουσικοί στα άλμπουμ του τερλέγκα, κι απορώ πια γιατί λέει ο κόσμος ότι πάει στα μπουζούκια και όχι στα πλήκτρα π.χ.)

 

Aφου δΑινΑιχουνΑγαπιΣι ρε Αλή , δεν καταλαβαίνουν από ιψιλιΤεχνι.

 

Θα σε κυκλοφορήσω ένα βράδυ τον ξέρω προσωπικά τον Βασίλη,πρώτο τραπέζι πίστα θα μας βάλει.

 

Άσε τους άλλους να πάνε στον Μάλαμα να μιζεριασουν.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jet72 είπε

VH

Τα μαθα τα μαντάτα σου,

για την αρρώστια σου

Όλα μαθέλεις τάχεις κούκλα μου

Μαγώχω κάτι που το χρειάζεσαι, αμέ

 

Δε λέω για έρωτες

Ο έρωτας μου σάπιος μέχρι το μεδούλι

Δε λέω για έρωτες

Σου τα πα κι άλλη φορά, άλλη φορά.

 

Γιατί; Πρώτο είναι!

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jet72 είπε

 

Μια χαρά είναι οι στίχοι του γνωστού τραγουδιού, προτείνω να ΜΗΝ μεταφράσεις VH γιατί θα πνιγούμε στην βαθιά κουλτούρα !!

Γενικά οι περισσότεροι έχουμε γαλουχηθεί με μουσικές ακραίας αισθητικής.

Επειδή είναι κ Αγγλόφωνες πολλές φορές συγχωρούμε στίχους που αν τους δώσουμε βάση είναι για γέλια κ τους συνηθίζουμε. Τεράστιο ποσοστό, είναι στίχοι για κατανάλωση. Κ μουσική το ίδιο, απλά έχει χαρακτηριστικά που μας αρέσουν. Κ αν τα έχει αυτά, δε δίνουμε κ πολύ βάση στο ο,τι ακούμε μια μουσική ακραίας αισθητικής ως επιλογή .

 

Ε δε μπορώ να ακούω Παντερα (που τους καραγουσταρω) κ να λέω πως ο Τερλέγκας είναι κιτς.

 

Κ γενικά μην τα παίρνουμε όλα τόσο σοβαρά, όταν μιλάμε για μουσικές που είτε είναι , είται κατάγονται από ποπ .

 

Τώρα αν κάτι είναι κακό μουσικά πέρα της αισθητικής φυσικά κ να γίνει κουβέντα.

 

Να αναφέρω ξανά φυσικά πώς ο άνθρωπος αυτός κ οι στίχοι του έχουν πολύ περισσότερο βιωμα κ ειλικρίνεια από το μέσο ποπ χιτακι. Το λέει τα εσώψυχα του που είπα πριν το εννοώ 

 

Τώρα σε ποιους απευθύνεται είναι άλλο θέμα. Εγώ προσωπικά δεν είμαι αυτής της "σχολής" , αλλά αν μια στ τόσο βάλω κάτι ν'ακουσω θα είναι Βασίλης.

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

γενικά μην τα παίρνουμε όλα τόσο σοβαρά, όταν μιλάμε για μουσικές που είτε είναι , είται κατάγονται από ποπ .

 

 

Ακριβώς έτσι κι αλλιώς αν δεν το έχει γράψει το ασθμα συνθέτης με πουδραρισμενη ΠΕΡΟΥΚΑ και πεθαμένος τουλάχιστον 200 χρόνια...τέχνη ΔΕΝ είναι ,μα καλά τζάμπα τα γράφει εδώ μέσα ο @manosx ?

8 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

αλλά αν μια στ τόσο βάλω κάτι ν'ακουσω θα είναι Βασίλης.

 

Ε καλά και εσύ τώρα άνοιξε λίγο την αισθητική σου παλέτα,ένας κοΖμος υπέρτατης μουσικής ηδονής σε περιμένει...

Να πάρε μια εναλαΧτικη πρότασης από ακόμα έναν ΓΙΓΑ του ελληνικού πενταγράμμου, μη τρως μόνο μπακλαβά φάε και κάνα γαλακτομπούρεκο...

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

έναν από τους μεγαθηριωδέστερους φλαουτίστες της "νέας γενιάς" και τον οποίον έχω σε φοβερή εκτίμηση - να παίζει... blues, σε έναν ατυχούς έμπνευσης δίσκο, που για τη δική μου αισθητική ήταν ΚΑΡΑΚΙΤΣ, δεν είμαι σίγουρος

 

Καλά άκου τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ φλαουτίστα στο άσθμα του Μελα από πάνω και πες μου αν κοντραρει.🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου