Προς το περιεχόμενο

EPIPHONE LES PAUL SL VINTAGE SUNBURST


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
5 λεπτά πριν, odis13 είπε

Fingers crossed, μακαρι να την παρεις σε καλη τιμη! Αλλα να ξερεις οτι ο λεβιες δεν ειναι κανονικος, έχει ειδικό δικο του λεβιε αυτο το συστημα.

Προφανώς. 

Δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ το locking. 

Στα μακρινά σχέδια (αν την πάρω) είναι να το βγάλω το σύστημα όλο και να βάλω ένα κανονικό Bridge...ακόμα και hard tail.

Πρόβλημα είναι ότι το lock της δεν είναι στο nut πάνω, αλλά στο headstock....που σημαίνει αν το βγάλω...τρύπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, ουτε και εγω ειμαι ιδιαιτερος φαν του τρεμολο γενικα, ποσο μαλλον locking. Αλλα αν τυχον καταληξει στα χερια σου, αμαρτια ειναι να την αλλαξεις - ολος ο χαρακτηρας της ειναι αυτο το περιεργο hardware, ενα snapshot του κατα που πηγαινε η Fender (και γενικα μεγαλο μερος του κιθαριστικου κοσμου) εκεινο τον καιρο. Χαμηλωσε το φουλ, πακτωσε το να ειναι σαν fixed οσο γινεται και enjoy it. Και να το βγαλεις το routing δε θα ταιριαζει με νορμαλ τρεμολο νομιζω, θα πρεπει να βουλωσεις τρυπες και να ξανασκαψεις, το ιδιο και στο headstock - υπερβολικη ταλαιπωρια (και εννοεται κοστος) και για ποιο λογο? Τοσες αλλες "συμβατικες" της εποχης υπαρχουν. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, odis13 είπε

Καλα, ουτε και εγω ειμαι ιδιαιτερος φαν του τρεμολο γενικα, ποσο μαλλον locking. Αλλα αν τυχον καταληξει στα χερια σου, αμαρτια ειναι να την αλλαξεις - ολος ο χαρακτηρας της ειναι αυτο το περιεργο hardware, ενα snapshot του κατα που πηγαινε η Fender (και γενικα μεγαλο μερος του κιθαριστικου κοσμου) εκεινο τον καιρο. Χαμηλωσε το φουλ, πακτωσε το να ειναι σαν fixed οσο γινεται και enjoy it. Και να το βγαλεις το routing δε θα ταιριαζει με νορμαλ τρεμολο νομιζω, θα πρεπει να βουλωσεις τρυπες και να ξανασκαψεις, το ιδιο και στο headstock - υπερβολικη ταλαιπωρια (και εννοεται κοστος) και για ποιο λογο? Τοσες αλλες "συμβατικες" της εποχης υπαρχουν. 

Δεν έχεις άδικο. 

Ούτως ή άλλως θα είναι αγορά για τη συλλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LK είπε

Προφανώς. 

Δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ το locking. 

Στα μακρινά σχέδια (αν την πάρω) είναι να το βγάλω το σύστημα όλο και να βάλω ένα κανονικό Bridge...ακόμα και hard tail.

Πρόβλημα είναι ότι το lock της δεν είναι στο nut πάνω, αλλά στο headstock....που σημαίνει αν το βγάλω...τρύπες...

Αν είναι να κάνεις τέτοιες μοντες γτ δε παίρνεις μια από τις χιλιάδες κανονικές Fender strat Japan που υπαρχουν στις αγγελίες? 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, noe13 είπε

Αν είναι να κάνεις τέτοιες μοντες γτ δε παίρνεις μια από τις χιλιάδες κανονικές Fender strat Japan που υπαρχουν στις αγγελίες? 

Γιατι αυτη την βρηκα εδω και την έπιασα . Ηταν γραφτο 😁 (αν την πάρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, noe13 είπε

Ναι ενώ τις άλλες 10 που παρήγγειλες τις έπαιξες κ αυτές... 😛

Άλλο αυτό 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@noe13

Πάντως για να απαντήσω και σοβαρά.

1ον 'Άλλο πράγμα το καινούργιο από Θωμά, που σε κάθε περίπτωση είναι καινούργιο και αν κάτι έρθει στραβά το γυρίσεις πίσω και άλλο το used (το used θέλω να το δω σε τί κατάσταση είναι).

2ον (και βασικότερο) Δεν είχα σκοπό να πάρω καμία MIJ strat.

Αλλά μένω σε μια πόλη (συνειδητά και καραγουστάρω) που  έχω να δω strat σε βιτρίνα από το 2011 (μια Highway One). Την είδα κάνοντας το πρωινό Κυριακάτικο τζόκινγκ μου και το θεώρησα καρμικό.

Ότι αυτή είναι για εμένα.

Γιατί  ξέρω ότι ΚΑΝΕΙΣ άλλος στην ευρύτερη περιοχή δεν θα ενδιαφερόταν να πάρει μια Γιαπωνέζα strat του 1984 ......πλήν εμού (που στο θέμα της κιθάρας δηλώνω συλλέκτης -παρά κιθαρίστας) .

Αυτός είναι ο λόγος , και αν δεν την πάρω θα είναι τελικά γιατί δεν θα πουληθεί (αυτές είναι οι διαπραγματεύσεις....που βαρέθηκα) και όχι για την τιμή που έδωσα (που ναι ήταν χαμηλή- αλλά ξέρω ότι η κιθάρα δεν πρόκειται να φύγει .......και ούτε και εμένα με ενδιαφέρει να την πάρω.....πλην της τιμής προσφοράς μου*).

 

* Όλα αυτά δε, τα ανέλυσα και στον μεσάζοντα καταστηματάρχη (δεν είναι δική του η κιθάρα) και αφού του εξήγησα τί είμαι και τι κάνω....συνηγόρησε πως και αυτός (μολονότι προσπάθησε να ανεβάσει την τιμή- ατυχώς) θα ήθελε   να πάει η κιθάρα σε κάποιον σαν εμένα....που και ξέρει τί είναι και τί θα την κάνει.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 30/1/2024 στις 6:50 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Να μια HB

 

Iχααααααα

 

IMG-9c86ea20e5a57a5d0543e9a6be03dc06-V.thumb.jpg.9d64c3528c40d2a6d06151c2d58c62b1.jpg

Σπύρο πώς σου φάνηκε η TE-52 NA Vintage Series  γιατί ζαχαρώνω και την Hot Rod NT Roasted (thinline με Humbucker στον bridge;

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_te_69_hot_rod_nt_roasted.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Σπύρο πώς σου φάνηκε η TE-52 NA Vintage Series  γιατί ζαχαρώνω και την Hot Rod NT Roasted (thinline με Humbucker στον bridge;

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_te_69_hot_rod_nt_roasted.htm

Καλή (για τα λεφτά της δεν το συζητάμε) αλλά βαριά.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου