Προς το περιεχόμενο

Το Πείραμα Υπακοής


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Πράγματι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον...αν κι όχι καινοφανές, αλλά...

Ακόμα περισσότερο αν τοποθετηθούν επι του θέματος συμφορουμίτες με γνώσεις του αντικειμένου. Περιμένω -και φαντάζομαι κι άλλοι.

Και σε πιό ελαφρύ πνεύμα:

εις εκ των ελαχίστων που αρνήθηκαν να φτάσουν στο τέρμα είναι πιανίστας.

Τυχαίο; Δε νομίζω  ;D!!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Η εξουσιομανία με φυσική απόρροια τη βία μάλλον βρίσκεται στο dna μας και στη πρώτη ευκαιρία..τσουπ το πατάμε το κουμπάκι!

 

Η ξανθιά στο δεύτερο μέρος, εντάξει , δεν καταλάβαινε τί έκανε, χίλια τα εκατό! Απαλλάσσεται λόγο αμερικανοβλακείας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην Ελλάδα εν έτη 2010 η πλειοψηφία δέχεται να καταταγεί στον ΕΣ βασανίζοντας τον εαυτό τους χωρίς κανέναν λόγο επειδή τους το λένε οι μεγαλύτεροι παπάρες παγκοσμίως. Το πείραμα Milgram συνεχίζεται με απόλυτη επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία αν οι εξεταζόμενοι αντιλαμβάνονταν τι σημαίνει να σε διαπεράσει ρεύμα τόσο υψηλής τάσης. Θα ήταν ίδια η συνέχεια στο πείραμα, εάν ήξεραν ότι στον άνθρωπο στο άλλο δωμάτιο ασκείται κάποια πιο "χειροπιαστή" βία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη αυτό ακριβώς έγραφα κι εγώ τώρα.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτοι οι άνθρωποι που δείχνει το βίντεο έχουν πλήρη γνώση του τι είναι ο ηλεκτρισμός και τι μπορείς να πάθεις.

 

και για να το προχωρήσω, μου φάνηκε πως τα άτομα που συμμετειχαν δεν είχαν πάρει το πείραμα καν στα σοβαρα. Τους έφτανε η "επιβεβαίωση" του καθηγητή για να συνεχίσουν αυτό που κάνανε και να τελιώσουν γρήγορα και να σηκωθουν να φύγουν απο κει.

 

Πιστεύω πως η συγκεκριμένη επανάληψη του πειράματος δεν μπορεί να δωσει ασφαλή συμπεράσματα γιατί το αποτέλεσμα "δηλητηριάζεται" απο την έλλειψη πνευματικής καλλιέργειας. Δεν σκοτώνεις ΜΟΝΟ λόγω της "ιδέας" οτι η επιστημη είναι κάτι καλο κλπ που λεει, αλλά ΚΑΙ (ίσως κυρίως) επειδή δε σε πολυνοιάζει και δεν πολυξερεις τι ειναι αυτα τα βολτ, και σε πρηζει ο γιατρός να συνεχίσεις να διαβαζεις τη λίστα...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη αυτό ακριβώς έγραφα κι εγώ τώρα.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτοι οι άνθρωποι που δείχνει το βίντεο έχουν πλήρη γνώση του τι είναι ο ηλεκτρισμός και τι μπορείς να πάθεις.

 

οι ταμπέλες που είχαν βάλει "επώδυνο σοκ", "επικίνδυνο σοκ" κλπ. πάνω σε κάθε κουμπάκι, καθώς και οι ηχογραφημένες (χωρίς φυσικά να το γνωρίζουν) κραυγές πόνου, με οδηγούν στο ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα

 

να προσθέσω πως είχαν ήδη δοκιμάσει στο πετσί τους τα 45 βολτ, και έβλεπαν πως με το πάτημα ενός κουμπιού έστελναν πολλαπλάσια τάση στο "θύμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου