Προς το περιεχόμενο

Η λάμπα πνέει τα λοίσθια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα χτες ότι η μία λάμπα του Randall RD100h βγάζει ένα μωβ χρώμα. Ήχο έχω κανονικά. Σε idle κατάσταση βλέπω κάτι σπινθιρισμούς μέσα στη λάμπα που συνοδεύονται από "pop" ηχητικά στο ηχείο.

Μάλλον μας τελείωσε ε? IMG_20240204_130737.thumb.jpg.bab4e1366570912500a02dbcd7b20c69.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ALXGS είπε

Παρατήρησα χτες ότι η μία λάμπα του Randall RD100h βγάζει ένα μωβ χρώμα. Ήχο έχω κανονικά. Σε idle κατάσταση βλέπω κάτι σπινθιρισμούς μέσα στη λάμπα που συνοδεύονται από "pop" ηχητικά στο ηχείο.

Μάλλον μας τελείωσε ε? IMG_20240204_130737.thumb.jpg.bab4e1366570912500a02dbcd7b20c69.jpg

Ναι, σε λίγο θα σου κάψει ασφάλεια.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ALXGS είπε

Δεν έχει κανένας άποψη? 

 

Μάλλον θέλει αλλαγή γιατί το μωβ χρωμα φαίνεται να είναι πάνω σε components της λάμπας που μάλλον υποδηλώνει διαρροή.

 

Αν το μωβ χρώμα δεν είναι πάνω στα components της λάμπας αλλά στην επιφανεια του γυαλιού της λάμπας σαν ''σύννεφο'' τότε αυτό λενε ότι είναι εν μέρει φυσιολογικό για 6L6s (και μια δικιά μου 6l6 το κάνει, αλλά είναι πάνω στα γυάλινα τοιχώματα της λάμπας, όχι το ίδιο το φως της λάμπας που εξακολουθεί να είναι σκούρο πορτοκαλί)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι μωβ χρώματα που βλέπω πάνω στο γυαλί των άλλων λαμπών αν είναι αντανακλαση της δεύτερης λυχνίας ή αν είναι αυτό το μωβ που περιγράφω όταν ηλεκτρόνια χτυπάνε το γυαλί.

 

Εγώ στην θέση σου θα την άλλαζα

 

 

Επεξεργασμένο από John Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ALXGS είπε

Αντανάκλαση είναι.

 

ναι φαίνεται στην πρώτη και στην τρίτη λυχνία ξεκάθαρα η αντανάκλαση κάτω χαμηλά, αλλά στην πρώτη λυχνία πχ ψηλά και αυτό αντανάκλαση είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα και εγώ την απορία με την 6l6 μου, το έψαξα λιγο χωρίς να είμαι ειδικός και παραθετω εικόνα από το the gear page

 

image.jpeg.e16a6385d83a7b802c0fd888ff4808f2.jpeg

  

Εμένα η περίπτωσή μου είναι ακριβώς όπως η πρώτη εικόνα.

 

Στην δική σου περίπτωση φαίνεται να είναι η δεύτερη (αν ο φωτογραφικός φακός δεν παίζει κάποιο τρικ) , επομένως θα πρότεινα άμεση αντικατάσταση

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ έρχεται το ερώτημα. Αλλάζω μία, δύο, ή 4? Να πω μόνο πως ο ενισχυτής δεν έχει πολλές ώρες λειτουργίας...ούτε 100 και είναι ευλαβικά προσεγμένος με σωστή χρήση. Δηλαδή οι λάμπες είναι σαν καινούριες ακόμα. Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί συνέβη αυτό. Τον είχα πολύ καιρό ανενεργό. Την τελευταία φορά που δούλεψε ήταν οκ. Προχτές που πήγα να τον δουλέψω ξανά, είδα αυτό το πράγμα. Ξαφνικά.

 

Στο σπίτι τον δουλεύω με load box. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? Όχι ε? Θα έκανε γενική ζημιά αν ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίσως η λάμπα παρότι καινούργια να ήταν ελλατωματική και να διέρρευσε αέρας μέσα της.

 

Δεν νομίζω το loadbox να παίζει ρόλο, πέρα από το γεγονός ότι οι τελικές σου δουλεύουν εντονότερα από το αν έπαιζες χαμηλά με καμπίνα στο σπίτι.

 

Προσωπικά δεν θα άλλαζα και τις 4 αν οι 3 είναι καινούργιες. Βεβαια θα τσέκαρα το bias να είναι σωστό (ο ενισχυτής αυτός νομίζω έχει bias pots, ένα για κάθε ζευγάρι λάμπες, αλλά δεν ειμαι σίγουρος).

 

Θα δοκίμαζα αρχικά να αντικαταστήσω την ελλατωματική λυχνία δίνοντας όμως προσοχή μην το ξανακάνει και στην καινούργια (το απεύχομαι)

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου