Προς το περιεχόμενο

Ο μουσικός και το εισόδημα


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να ζήσει κανείς στην Ελλάδα ασχολούμενος αποκλειστικά με τη μουσική;

 

Αν ναι, (άλλο thread μάλλον) χρειάζεται να συμβιβαστείς με την Ελληνική πραγματικότητα του εμπορίου μουσικής; Υπάρχουν "ασυμβίβαστοι" που τα έβγαλαν πέρα;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ως ηχολήπτης μπορείς

-ως μουσικός session μπορείς

- " " σκυλάδικων μπορείς

-ως ροκ μουσικός δεν μπορείς

-ως ενα μείγμα όλων των παραπάνω μπορείς :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ζήσει κανείς στην Ελλάδα ασχολούμενος αποκλειστικά με τη μουσική;

 

Νομιζω οτι οταν ρωταμε αν μπορει καποιος ασχολουμενος(αποκλειστικα ειτε μη αποκλειστικα) με τη μουσικη δε πρεπει να θετουμε ορια γεωγραφικα οπως η Ελλαδα.Θελω να πω οτι καποιος π.χ. σε μια χωρα με χαμηλο επιπεδο(οικονομικο,κοινωνικο) πλεον μπορει ανετα με ενα PC να "γραψει" το επομενο dance hit ,το οποιο ομως θα απευθεινεται σε ολο το πλανητη και ολοι εμεις θα το ακουμε σε διαφορες διαφημισεις,ραδιοφωνα κτλ κτλ....επισης και ενας καλος οργανοπαιχτης... εχουμε δει αρκετους μουσικους και μπαντες οι οποιοι εχουν κατεβει απο "ουγκαντα" style χωρες και εχουν κανει αρκετα χρηματα απο tours ή τους εχουν προσλαβει ως session μουσικους για "ακριβες" παραγωγες σε αλλες χωρες...κ.α. τοσα παραδειγματα...

 

ολα ειναι στο χερι μας....μια τοσο απλη και σοφη φραση,δυσκολο ομως μερικοι να το πιστεψουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ως ροκ μουσικός δεν μπορείς

 

Μπορεις, εαν εισαι διαθετημενος να τα θυσιασεις ολα, ακομα και εαν ξερεις οτι μπορει να τα χασεις και ολα και να χρειαστει να ξεκινησεις τη προσωπικη σου ζωη απο το μηδεν. Μπορεις, εαν βρεις τον ιδανικο τροπο για να ξεφυγεις απο την Ελληνικη πραγματικοτητα και να στραφεις προς τα εξω. Δυστυχως στην Ελλαδα δεν ισχυει το οτι πρεπει να γινεις καποιος στον τοπο σου πριν γινεις αλλου. Και εαν το δουμε συγκροτηματικα, μπορεις, εαν εχεις την τυχη να βρεις ατομα που ειναι διαθετημενα, αλλα πραγματικα διαθετημενα οχι παπαρολογιες, να κανουν τα παραπανω πραγματα. Εγω προσωπικα ετσι την πατησα. Νομιζα πως ειχα βρει τα ιδανικα ατομα, η μουσικη μας ηταν ιδανικη για μενα, ολα βαδιζαν οπως τα ειχα σχεδιασει, οπως νομιζα οτι τα ειχαν σχεδιασει και ολοι στο συγκροτημα, ωσπου ηρθε η ωρα της θυσιας και ο ενας απο τους 4 αποδειχτηκε παπαρολογας και καταταχθηκε μονιμος στο στρατο για την σταθεροτητα των 1000 ευρω τον μηνα. Δυστυχως ηταν αντικαταστατο μελος και τα πραγματα πλεον ειναι στην χαση και στην φεξη και στα λογια. Το συμπερασμα απ'ολη αυτην την φαση ειναι οτι ουτε το Ελληνικο συστημα μου εφταιξε, ουτε η Ελληνικη πραγματικοτητα, ουτε η μαγαζατορες, ουτε ο ηχος και η συμπεριφορα στα live ουτε τιποτα απόλα αυτα. Ολα τα πολεμουσαμε και ημασταν κοντα στο να τα νικησουμε. Αλλα το πληγμα ηρθε απο εκει που δεν το περιμενα και εμαθα ενα πραγμα. Ποτε δεν πρεπει να βασιζεσε σε κανεναν αλλον εαν θελεις να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου. Παντα πρεπει να τα υπολογιζεις ολα και να κρατας υποψιες για τους παντες. Σορρυ εαν το μηνημα μου εχει λιγο προσωπικο τονο αλλα ηταν ενα ξεσπασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν πρεπει να βασιζεσε σε κανεναν αλλον εαν θελεις να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου. Παντα πρεπει να τα υπολογιζεις ολα και να κρατας υποψιες για τους παντες. Σορρυ εαν το μηνημα μου εχει λιγο προσωπικο τονο αλλα ηταν ενα ξεσπασμα

 

Ισχύει , τύπωσε το και σε μπλουζάκι , είναι πολύ χρήσιμο μήνυμα (ειδικά για μουσικούς) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα να πω κι εγώ τι γνώμη μου,βλέπωντας το θέμα από μια τελείως ερασιτεχνική και "επαρχιώτικη" πλευρά (ζω σε επαρχία γι'αυτό).

 

Νομίζω πως μακριά από το μεγάλο κοινό της Αθήνας και ίσως της Θεσ/νίκης,δε γίνεται να επιβιώσει κάποιος εργαζόμενος ως μη σκυλάς μουσικός.Μοναδική ίσως εξαίρεση,το έχει κάνει πετυχημένη (ή διαφημισμένη) δισκογραφική δουλειά και να κάνει live σε πολλά μέρη της Ελλάδας (έχω στο μυαλό μου παράδειγμα γνωστού μου).Αλλα και πάλι θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

 

Ως μη μουσικός τώρα,ίσως να υπάρχει κάποια διέξοδος.Κάποιος που θα ασχοληθεί ΣΟΒΑΡΑ και θα φτιάξει ένα σωστό στούντιο,θα επιβιώσει και μάλιστα άνετα,νομίζω.Βέβαια υπάρχει το πρόβλημα του περιορισμένου πληθυσμού στο οποίο απευθύνεται ένα στούντιο.Πώς στούντιο μπορεί να "σηκώσει" για παράδειγμα μια τυπική πόλη των 50.000-60.000 κατοίκων;Ένα-άντε δύο.Οι υπόλοιποι τι θα κάνουν;Ένας δυο ηχολήπτες ακόμα,αν δικτυωθούν ίσως να μπορέσουν να αναλάβουν την ηχητική κάλυψη όλων των εκδηλώσεων της περιοχής,κάτι που ίσως να μην είναι ότι ακριβώς ονειρεύονταν.Απο κει και πέρα μάλλον το χάος....

 

Πιστεύω δηλαδή,ότι πέρα από ελάχιστα άτομα,μόνο χαρτζηλίκι μπορεί να βγάλει κανείς και αυτό αν μπορέσει να παίζει σχετικά συχνά,ώστε να αποσβέσει τα έξοδα για τις πρόβες κλπ.Αλλιώς δύσκολα τα πράγματα...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω να πω ενα σε ολους τους φιλους που εχουν παιξει μονο με ερασιτεχνικες μπαντες και ισως να εχουν κανει και παρα πολλα live.

παιδια,δεν ειναι καθολου ευκολα τα λαικα.οι μουσικοι των κεντρων της παραλιακης ειναι παρα μα παρα πολυ καλοι μουσικοι.ειδικα αυτοι που κανουν δισκογραφια.

εχω κανει session σε δισκο και δεν μπορειτε να φανταστητε τι μου ζητουσαν και πως.επεισης εχω βρεθει σε ηχογραφηση καποιου λαικοτσιφτετελε δισκου (φοιβος και τα λοιπα)στην οποια εγραφαν οι επαγγελματιες που σας ειπα.........ε λοιπον χωρις να εχουν κοιταξει καν ουτε μια στιγμη τους οδηγους πριν την εγγραφη.ενα take ηταν αρκετο.αλανθαστοι,ακριβεις, σαν μηχανες.δεν ειναι ευκολο λοιπον,μην τα ισοπεδονουμε ολα...(τρελοι τζαζιστες ειναι ολοι)

 

πιστευω πως πολλοι απο εμας δεν θα τα εβγαζαν περα με τις ικανοτητες που χρειαζονται(καντε ενα πειραμα και θα δειτε,πηγαιντε σε ακροαση....)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω να πω ενα σε ολους τους φιλους που εχουν παιξει μονο με ερασιτεχνικες μπαντες και ισως να εχουν κανει και παρα πολλα live.

παιδια,δεν ειναι καθολου ευκολα τα λαικα.οι μουσικοι των κεντρων της παραλιακης ειναι παρα μα παρα πολυ καλοι μουσικοι.ειδικα αυτοι που κανουν δισκογραφια.

εχω κανει session σε δισκο και δεν μπορειτε να φανταστητε τι μου ζητουσαν και πως.επεισης εχω βρεθει σε ηχογραφηση καποιου λαικοτσιφτετελε δισκου (φοιβος και τα λοιπα)στην οποια εγραφαν οι επαγγελματιες που σας ειπα.........ε λοιπον χωρις να εχουν κοιταξει καν ουτε μια στιγμη τους οδηγους πριν την εγγραφη.ενα take ηταν αρκετο.αλανθαστοι,ακριβεις, σαν μηχανες.δεν ειναι ευκολο λοιπον,μην τα ισοπεδονουμε ολα...(τρελοι τζαζιστες ειναι ολοι)

 

πιστευω πως πολλοι απο εμας δεν θα τα εβγαζαν περα με τις ικανοτητες που χρειαζονται(καντε ενα πειραμα και θα δειτε,πηγαιντε σε ακροαση....)

 

η πολύ καλή τεχνική είναι απαραίτητη για τους session players ΟΛΩΝ των ειδών μουσικής (και των σκυλάδικων) όμως για αυτο & αμοιβονται αρκετα καλα γιατι πρεπει μεσα σε λιγες ώρες να τελειώνουν ενα δισκο (μεσα σε πανακριβα στούντιο)

 

Ομως ας κρατήσουμε την κουβέντα στο αρχικό θεμα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου