Προς το περιεχόμενο

Ο μουσικός και το εισόδημα


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικές Παρατηρήσεις:

- Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να φάω σουβλάκια

- Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να κοιμηθώ

- Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να πάω βόλτα

- Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να φιλήσω μία κοπέλλα με την οποία ήμουν ερωτευμένος

- Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να ακούσω δίσκους των Pink Floyd

- Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να γαργαλήσω τα synth μου

- Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να είμαι μέλος του noiz

 

Συμπέρασμα: Κανείς δεν με πλήρωσε ποτέ για να κάνω τα πράγματα που ευχαρίστως θα έκανα και απλήρωτος.

 

¶λλες Παρατηρήσεις: Έχω προσέξει ότι πολλοί με καλλιτεχνική παιδεία (όχι μόνο μουσική), θεωρούν ότι κατά κάποιο τρόπο η οικουμένη τους χρωστάει λεφτά, αφού οι ίδιοι ανέλαβαν το δύσκολο έργο του να υπηρετήσουν τη τέχνη τους. Δυστυχώς, πολύ συχνά διαψεύδονται. Αν μου αρέσει να παίζω μουσική, ή να συνθέτω μουσική θα το κάνω και απλήρωτος - ας κρατήσουν τα λεφτά τους.

 

Συμβουλή: βρείτε κάτι για το οποίο οι άλλοι θέλουν να σας πληρώνουν. Αν έχει σχέση με τη μουσική και το εγκρίνετε, τότε όλα καλά. Αν δεν έχει, τότε πάλι όλα καλά, θα κάνετε μουσική απαλλαγμένοι από την αγωνία του βιοπορισμού μέσα από τη μουσική και των όποιων συμβιβασμών που προκύπτουν.

 

The Bottom Line: έχω και δύο φίλους μουσικούς (με πλήρη ακαδημαϊκή παιδεία) που δεν ζουν από τη μουσική αλλά από άλλες δραστηριότητες. Κάθε φορά που μου δίνουν να ακούσω δουλειά τους, είναι πάντα καλύτερη από την προηγούμενη φορά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Wow! εχεις πιασει το νοημα,ετσι ειναι ακριβως.η μουσικη ειναι αναγκη πρωτα απο ολους αυτου που την φτιαχνει.ολοι μας εχουμε δωσει εκατομμυρια δρχ για των εξοπλισμο μας και σιγουρα ελαχιστοι εχουν κανει αποσβεση,και δεν μας νοιαζει και καθολου.αντιθετος μαλιστα,θα δουλευουμε για να αναβαθμιζομαστε συνεχως.(για να μην μιλησω για τις απειρες ωρες μελετης,προβας και τα τσαμπα live απο'δω και απο'κει)

καποτε(οταν ημουν πιτσιρικας)ονειρευομουν να γινω Επαγγελματίας μουσικος και να αναγνωριστω.τωρα λεω πως εκανα την καλυτερη επιλογη που εγινα υδραυλικος και δεν χρειαζεται ποτε να παιζω μουσικη που δεν μου αρεσει,μονο για τα φραγκα και να φτασω στο σημειο να βλεπω την κιθαρα μου και να αλλαζω δρομο.προτιμω να ειμαι εραστης της μουσικης τεχνης..(ερασιτεχνης),και να ξενερονω με τα καλοριφερ.....

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε το σχόλιο του superfunk.

 

Ναι, υποτίθεται οτι ζούμε στην εποχή της εξειδίκευσης, αλλά ..... αγγούρια.

 

Τελικά πρέπει να μπορείς να τα κάνεις όλα για να δείς απολαβές σε αυτό που κάνεις, να είσαι έτοιμος σαν μουσικός να κολλήσεις παντού και να είσαι χαμαιλέων για να είσαι εμπορικός, γιατι στην αγορά όπως σε όλα, και όχι μόνο στην μουσική , δεν είναι τι σου αρέσει, που είσαι καλυτερος, σε τι έχεις δουλέψει περισσότερο. Δήλωσε ότι χρειάζονται και προμόταρε καλά τον εαυτό σου και την δουλειά σου, ώστε να επιτρέψεις στους ενδιαφερόμενους να επιλέξουν το φτηνότερο και το γρηγορότερο.

 

Ευτυχώς όμως εμείς οι Έλληνες ως πολυμήχανοι προσπαθούμε , μαθαίνουμε και προσαρμοζόμαστε εύκολα στις απαιτήσεις της μουσικής βιομηχανίας και βιοτεχνίας , είτε είναι το κύριο επάγγελμα είτε το χόμπι μας και η τέχνη μας . Νομίζω οτι είναι γενικό το φαινόμενο.

 

Δεν πειράζει, ότι κάνουμε καλό είναι. :lol:

 

Και ένα δεύτερο χαρτζιλίκι (γιατι ψήφισα το μεσαίο) δεν είναι άσχημο. Κοινώς όπως έλεγε και ο προπροηγούμενος πρόεδος της Κύπρου κάποτε.... ότι πάρομεν , καλόν είναι.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα και απο εμενα

 

ζεις απο τη μουσικη μονο εαν εισαι μουσικος στο ειδος το οποιο στη χωρα που ζεις στα φερνει.

αν ημουν στην Αμερικη ακομα και σαν "musician on the road" απο το ροκ θα ζουσα ανετα μεσα στο ταξιδι μου την περιπετεια κλπ κλπ.

 

Στην Ελλαδα απο το ροκ δε θα ζουσα εκτος αν ειχα κολλητιλικι με καποιο γνωστο μουσικο και με επαιρναν σε μια δυο μπαντες του Ελληνικου ροκ κατεστημενου.

 

Απο το ροκ στη Ελλαδα ζεις μονο σαν ιδιοκτητης προβαδικου εκει οπου το εισοδημα προερχεται απο ατομα σαν εμας που ζουν στο ροζ συννεφακι της συναυλιας, της ροκ ζωης. εχει οπου ο συρφετος των χιλιαδων μουσικων σχηματων συντηρει οχι μονο τα προβαδικα αλλα και ολα τα καταστηματα μουσικων οργανων.

 

πραγματικα εχω δει νεαρα παιδια να μαζευουν λεφτα με πεισμα να αγορασουν μια πανακριβη κιθαρα, ντραμς ενα ακριβο πληκτρο η ενισχυτη μπασσου και ειναι βεβαιο οτι ποτε δε θα αποσβεσουν αυτα τα λεφτα κανοντας συναυλιες κλπ κλπ. Ισως απειροελαχιστοι απο αυτους ξεχωρισουν και τα κουτσοκαταφερουν.

 

εγω ψηφισα το δευτερο ελπιζοντας οτι απλα μπορει να αυτοχρηματοδοτηθω οχι για να βγαλω αυτα που εδωσα στη μουσικη αλλα απλα για να συνεχιζω να ζω μουσικα. ουτως η αλλως αυτα που δωσαμε ολοι μας ειτε τα παρατησουμε ειτε οχι θα τα βρουν σιγουρα τα παιδια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

 

Ευτυχώς (!?!) ανήκω στη πλευρά των μουσικών που ζουν από άλλες πηγές και ασχολούνται με τη μουσική μόνο για το κέφι τους.

 

Δεν νομίζω πως θα αποσβεστεί ποτέ ότι έχει ξοδευτεί όλα αυτά τα χρόνια για εξοπλισμό, πρόβες, ηχογραφήσεις και ότι άλλο, αλλά δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας αρκεί να μπορώ να συντηρώ αυτό το χομπι.

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου