Προς το περιεχόμενο

arturia jupiter 8v


Costas_SD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι οντως εδινε 1,5ghz 512ram και στο δικο μου που ειναι 1,8ghz 768ram ετρεξε με τα χιλια ζορια και οχι ολα τα presets...ασε που μου κολλαγε συνεχεια.Χρειαζεται οπωςδηποτε ενα συγχρονο pc να παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να σου πω τωρα δε ξερω' date='αλλα στον core2duo να φανταστεις ετρεξα με directx drivers(δεν ειχε asio το pc) στα 21ms.Αν ειχα asio στα 6ms φανταζομαι θα τον ειχα ζορισει περισσοτερο.Οντως το jupiter ειναι το πιο βαρυ plug in που εχω δοκιμασει.Στο 3,2 που εχεις λογικα θα τρεξει καλα μονο του,αλλα μαζι με αλλα plug ins στο DAW...?[/quote']

Sorry που μπαίνω σφήνα αλλά είπες κάτι ανάποδο, με ASIO θα ζοριζόταν λιγότερο γιατί όλο το I/O θα το τράβαγε ο driver και όχι τα resources του υπολογιστή σου.

 

Σε ό,τι αφορά το plug-in, δεν το έχω δοκιμάσει για να ξέρω τι παίζει αλλά ας μην αγχωνόμαστε πάρα πολύ. Μη μου πείτε ότι όλοι όσοι θα το τρέξουν θα έχουν υπολογιστές με Core 2 Duo και 2 Gb RAM! Ένας οποιοσδήποτε διπύρηνος είναι μια χαρά λογικά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως εδινε 1' date='5ghz 512ram και στο δικο μου που ειναι 1,8ghz 768ram ετρεξε με τα χιλια ζορια και οχι ολα τα presets...ασε που μου κολλαγε συνεχεια.Χρειαζεται οπωςδηποτε ενα συγχρονο pc να παρεις[/quote']

 

Όταν λες σύγχρονο?

 

Επειδή κατά βάση θα δουλέψει σχεδόν μόνο μουσική και τα σχετικά (καλά το ίντερνετ είναι δεδομένο) δεν το θέλω φορτωμένο με κάρτες γραφικών κλπ.

 

Το eshop έχει φθηνό στα 3,2 και 512 γι αυτόν λέω.

Να τον πάρω κι αν δω τα ζόρια να το κάνω αναβάθμιση? :idea:

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eshop έχει φθηνό στα 3' date='2 και 512 γι αυτόν λέω.

Να τον πάρω κι αν δω τα ζόρια να το κάνω αναβάθμιση? :idea:[/quote']

Είναι καθαρή χαζομάρα να πάρεις αυτή τη στιγμή υπολογιστή με single-core CPU και 512άρα RAM. Θα γλιτώσεις 50 ευρώ αλλά θα χάσεις τουλάχιστον ένα 30% σε απόδοση. Δεν αξίζει καθόλου, μην το συζητάς!

 

Υ.Γ. Από που γνωριζόμαστε; :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eshop έχει φθηνό στα 3' date='2 και 512 γι αυτόν λέω.

Να τον πάρω κι αν δω τα ζόρια να το κάνω αναβάθμιση? :idea:[/quote']

Είναι καθαρή χαζομάρα να πάρεις αυτή τη στιγμή υπολογιστή με single-core CPU και 512άρα RAM. Θα γλιτώσεις 50 ευρώ αλλά θα χάσεις τουλάχιστον ένα 30% σε απόδοση. Δεν αξίζει καθόλου, μην το συζητάς!

 

Υ.Γ. Από που γνωριζόμαστε; :)

 

Δηλ?

Δεν λέω για 50 ευρώ διαφορά.

Μπορείς να μου προτείνεις λύση?

 

ΥΓ.Μήπως γράφεις και στο 4TForum?

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και εγω οτι δεν αξιζει σημερα αυτος ο υπολογιστης για μουσικη εργασια.Ενας intel core2duo ειναι οτι πρεπει προς το παρον...μετα βλεπουμε μηπως παμε και σε quad.εγω αυτη τη φορα θα παω για amd x2 ειναι φτηνοτερα και αρκετα κοντα στα intel

 

Αlchemist εισαι σιγουρος για το asio?δηλαδη με asio -.6ms ειναι πιο ελαφρυ απο dx ->20ms?Eγω στον δικο μου υπολογιστη με asio δεν καταφερα να τρεξω το jupiter-8v,ειχε ολο κριτς κρατς κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Γράφω instrumental' date=' τσέκαρε και το myspace αν θες! Μιας και σε βρήκα, να ρωτήσω και κάτι άλλο; Έχω ένα midi track και θέλω να το κάνω audio (μόνο το track) ωστε να μπορώ να του περάσω κάποια εφε... Πώς το κάνω αυτό;[/quote']

 

Καλά ο άχρηστος τώρα το είδα.... :oops:

 

Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς vsts, δεν χρειάζεται να κάνεις μετατροπή midi---->audio, καθώς τα plugins έχουν audio εισόδους και εξόδους.

Όταν ανοίξεις το vst τότε στο cubase θα σου δημιουργηθεί 1 ομάδα καναλιών που θα λέγεται Instrument. Εκεί μέσα θα υπάρχουν ότι vst όργανα δημιούργησες. Βρίσκεις το όργανο που σε ενδιαφέρει, και στον inspector θα δεις ότι είναι σαν audio κανάλι, με τα insert, send, eq.... Βάλε ότι εφε θες και είσαι έτοιμος.

Με το midi κανάλι αυτό που κάνεις είναι σαν output να βάλεις το κανάλι του vst που θες. Έτσι Το Midi θα στείλει τις νότες και το κανάλι με τo vst θα τις παίξει, όντας σαν 1 οποιοδήποτε άλλο audio κανάλι!

 

 

Sorry παίδες για το οφτοπικ, αλλά να βοηθήσω ήθελα! :oops:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ?

Δεν λέω για 50 ευρώ διαφορά.

Μπορείς να μου προτείνεις λύση?

 

ΥΓ.Μήπως γράφεις και στο 4TForum?

Όπωσδήποτε έναν dual-core επεξεργαστή, κατά προτίμηση Intel Core 2 Duo αλλά και οι Athlon X2 είναι γ@μάτοι για τα λεφτά που κοστίζουν πλέον. Μνήμη το λιγότερο 1 γίγα (και πάλι οριακό είναι) και έχε στο μυαλό σου το 2άρι για το άμεσο μέλλον αν έχεις σκοπό να βάλεις Vista.

 

Είμαι μέλος στο 4TForum αλλά έχω ελάχιστα posts και έχω να γράψω μήνες! Κάτι άλλο θα είναι... :)

 

Φίλε Costas_SD, είναι σίγουρο ότι με ASIO είναι πιο αεράτο το PC. ¶λλωστε, θα έπρεπε να είμαστε ηλίθιοι ομαδικώς αν ήταν να χρησιμοποιούμε κατά κόρον έναν driver που ζορίζει υπερβολικά τα μηχανήματά μας αν υπήρχε κάτι άλλο πιο αποδοτικό.

Σχετικά με τα κριτς κρατς, μήπως έπρεπε να ανεβάσεις λίγο το latency στο PC σου ή μήπως δεν είναι ό,τι καλύτερο ο driver της κάρτας ήχου σου; :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν είναι και τυχαίο alchemist που και όλες οι εταιρίες προτείνουν και asio drivers. Ε δεν τρελαθήκαμε κι όλοι μας!

 

Ούτως ή άλλως για αυτόν τον λόγο βγήκαν οι asio. Μην συγκρίνουμε 2 drivers σε διαφορετικές τιμές. Πχ που κόλλαγε τώρα η σύγκριση dx στα 20ms Και asio στα 6; 8O Βάλε ίδιες τιμές για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου