Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι για να επιλέξετε ένα refurbished προϊόν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για τους οποίους θα μπορούσε κάποιος να επιλέξει ένα ανακατασκευασμένο προϊόν αντί για ένα καινούργιο.

Αναφέρονται παρακάτω:

1. Οικονομική Εξοικονόμηση: Συνήθως, τα ανακατασκευασμένα προϊόντα είναι πιο οικονομικά από τα ολοκαίνουργια. Αυτό μπορεί να είναι ιδιαίτερα ελκυστικό για ανθρώπους που θέλουν να εξοικονομήσουν χρήματα.

2. Προστασία του Περιβάλλοντος: Η αγορά ανακατασκευασμένων προϊόντων βοηθά στη μείωση των απορριμμάτων και στην εξοικονόμηση πόρων, καθώς τα υλικά επαναχρησιμοποιούνται.

3. Ποιότητα: Πολλά ανακατασκευασμένα προϊόντα περνούν από αυστηρούς ελέγχους ποιότητας, έτσι ώστε να είναι σχεδόν ισάξια με τα ολοκαίνουργια. Αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να αποκτήσετε ένα υψηλής ποιότητας προϊόν σε χαμηλότερη τιμή.

4. Υποστήριξη της Κυκλικής Οικονομίας: Η επιλογή ανακατασκευασμένων προϊόντων συμβάλλει στη διατήρηση των υλικών στον κύκλο ζωής τους, αντί να τα πετάμε μετά από μία χρήση.

Συνολικά, η επιλογή ενός ανακατασκευασμένου προϊόντος μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα τόσο για το πορτοφόλι σας όσο και για το περιβάλλον.

5. Υποστήριξη Κοινωνικών Επιχειρήσεων: Η αγορά ανακατασκευασμένων προϊόντων συχνά υποστηρίζει κοινωνικές επιχειρήσεις ή προγράμματα που προσφέρουν εκπαίδευση και ευκαιρίες εργασίας σε ευάλωτες κοινότητες.

6. Ενίσχυση Καινοτομίας: Η ανακατασκευή προϊόντων απαιτεί καινοτόμες διαδικασίες και τεχνολογίες, προάγοντας έτσι την ανάπτυξη νέων μεθόδων και προϊόντων στην αγορά.

7. Εγγύηση: Πολλές εταιρείες παρέχουν εγγύηση για τα ανακατασκευασμένα προϊόντα τους, παρέχοντας έτσι την ασφάλεια ότι θα λειτουργήσουν σωστά και θα εξυπηρετήσουν τις ανάγκες τους.

Αυτοί οι λόγοι καθιστούν την επιλογή ενός ανακατασκευασμένου προϊόντος μια ενδιαφέρουσα επιλογή για πολλούς καταναλωτές που ενδιαφέρονται για την οικονομία, το περιβάλλον και την κοινωνία.

8. Ανανέωση Προϊόντων: Η ανακατασκευή προϊόντων μπορεί να δώσει νέα ζωή σε αντικείμενα που θα μπορούσαν αλλιώς να περιέλθουν στις χωματερές. Με αυτόν τον τρόπο, μειώνεται η ανάγκη για παραγωγή νέων προϊόντων και εξοικονομείται ενέργεια και πόροι.

9. Ευελιξία στην Επιλογή: Η αγορά ανακατασκευασμένων προϊόντων δίνει στους καταναλωτές μεγαλύτερη ευελιξία, καθώς μπορούν να βρουν επιλογές σε προϊόντα που ίσως δεν είναι πλέον διαθέσιμα στην αγορά ως ολοκαίνουργια.

10. Εξατομίκευση και Ευκολία: Πολλές εταιρείες προσφέρουν δυνατότητες εξατομίκευσης και αναβάθμισης για ανακατασκευασμένα προϊόντα, παρέχοντας έτσι τη δυνατότητα στους καταναλωτές να προσαρμόσουν τα προϊόντα σύμφωνα με τις προσωπικές τους ανάγκες και προτιμήσεις.

Με όλους αυτούς τους λόγους, η επιλογή ενός ανακατασκευασμένου προϊόντος μπορεί να αποτελέσει μια έξυπνη και υπεύθυνη επιλογή για τους καταναλωτές.

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και εγώ σταμάτησα να αγοράζω καινούριες κιθάρες. Επιτυγχάνω οικονομική εξοικονόμηση διότι πληρώνω λιγότερα. Προστατεύω το περιβάλλον διότι δεν κόβονται δέντρα για να φτιαχτεί η καινούργια κιθάρα. Υποστηρίζω την κυκλική οικονομία διότι η παλιά κιθάρα δεν γίνεται καυσόξυλο. Έχω και ευελιξία στην επιλογή διότι βρίσκω χρώματα που πλέον δεν κυκλοφορούν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι ξανά πληρώνεις ΦΠΑ για ένα προϊόν που έχει πληρωθεί ήδη (τουλάχιστον μία φορά) ο αναλογούν ΦΠΑ... 24% δεν είναι και λίγα, ειδικά στα refurbished "φαίνεται" παραπάνω...

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κολλήσεις των εξαρτημάτων στις πλακέτες έχουν ημερομηνία λήξης και όσο πιο σύγχρονο το προϊόν τόσο πιο σύντομη η ημερομηνία. Δυστυχώς οι κατασκευαστές δεν μεριμνούν για την διάρκεια ζωής των προϊόντων και το ενδεχόμενο να αλλάξουν χέρια. Είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να χαλάνε σύντομα μετά το πέρας της εγγύησης. Καλοί οι περιβαλλοντικοί λόγοι αλλά εγώ μεταχειρισμένα ηλεκτρονικά δεν αγοράζω, τα μουσικά όργανα είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kosthrash είπε

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι ξανά πληρώνεις ΦΠΑ για ένα προϊόν που έχει πληρωθεί ήδη (τουλάχιστον μία φορά) ο αναλογούν ΦΠΑ... 24% δεν είναι και λίγα, ειδικά στα refurbished "φαίνεται" παραπάνω...

Δεν νομίζω να ξαναπληρώνεται ο ΦΠΑ.

Όταν κάτι επιστρέφεται ο πρώτος αγοραστής παίρνει πίσω συνηθως όλο το ποσό. Μαζί με το ΦΠΑ. 
Άρα στη δεύτερη πώληση , πάλι το ίδιο ΦΠΑ δεν είναι μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/3/2024 στις 8:01 ΜΜ, mkm είπε

Δεν νομίζω να ξαναπληρώνεται ο ΦΠΑ.

Kανονικά ξαναχρεώνεται ο ΦΠΑ από επιχειρήσεις που ασκούν αυτή τη δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στα ηλεκτρονικά ειδη θεωρω οτι το μονο θετικο ειναι ότι γλιτώνεις χρηματα! Ειναι δικοπο μαχαιρι! 

Προσφατα το laptop μου χαιρέτησε μετα απο 14 χρονια! Το σκεφτόμουν για refurbished αλλα προτίμησα να παρω ενα καινουριο που (με λιγη τυχη) θα βγαλει αλλα τοσα παρα σε ενα refurbished που αυριο δε ξερεις τι σου ξημερώνει! Σημερα που εγινε ο έλεγχος δουλευουν ολα ρολόι αλλα σε ενα χρονο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου