Προς το περιεχόμενο

Ο «Γίγαντας» και οι «νάνοι»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες πάντως που πέρασα από τον Νάκα και είδα τον Mark, οπτικά τουλάχιστον δεν δικαιολογείται το σχεδόν πεντοχίλιαρο. Τον είχαν μπροστά από τον κλασικό Fender super reverb. Ας είναι πολυεργαλείο το ένα και one trick pony το 2ο, με το μάτι και μόνο άνετα επέλεγα τον super.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 3:48 ΜΜ, Nestoras είπε

Νομίζω ότι είχε να κάνει και με τις λάμπες (τελικές) που έδιναν αυτό το ξεχωριστό eq. Δηλ οι εγγλέζικοι φόραγαν EL34, EL84. KT66, KT88, ενώ οι αμερικάνικοι 6L6, 6V6 κλπ. 

Θα μου πείς και ο Rivera ΕL34 φοράει και μια χαρά αμερικάνικη χροιά έχει. Άβυσσος.

Με ένα eq στη λούπα και οι el34 ακούγονται σαν... 6L6

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 3:18 ΠΜ, John Goumis είπε

Φοβεροί οι mesa boogie αλλά πανάκριβοι στην Ευρώπη και δεν είμαστε πια στην δεκαετία του '90 που ήταν μονόδρομος για πιο μοντέρνα πράματα.

 

Προτιμώ να ψωνίζω ευρωπαϊκές μάρκες, Marshall, Vox, Engl, Diezel, Hughes&Kettner, Koch, Blackstar κτλ που βγάζουν φοβερούς ενισχυτές σε εξαιρετικές τιμές που οι Αμερικανοί τις βλέπουν με τα κυάλια. Μου πουλάει ο Ευρωπαίος μηχανηματαρα με ένα χιλιάρικο που στην Αμερική κοστίζει θρι θαουσεντ ντολαρζ και εγώ θα κοιτάζω τον μέσα μπουγκι? 

Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να υπάρχει ενισχυτής περισσότερο high gain από έναν JVM410h... Με 1270 ευρώ καινούριο μια χαρά είμαστε εδώ στην Ευρώπη!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosthrash είπε

Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να υπάρχει ενισχυτής περισσότερο high gain από έναν JVM410h... Με 1270 ευρώ καινούριο μια χαρά είμαστε εδώ στην Ευρώπη!!

 

Συμφωνώ. Οι κιθάρες έχουν γινει ασύμφορες πλέον, με ένα χιλιάρικο μπορείς να πάρεις μόνο ινδονησιακή - κινεζική και πλέον κάποια "high end" μοντέλα ξεπερνάνε και το χιλιάρικο.

 

Αντίθετα ενισχυτές μπορείς ακόμα να πάρεις επώνυμους ευρωπαϊκούς πχ Marshall made in the UK σε πολύ νορμάλ τιμές. Ποιος ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό. Ίσως λόγω του ότι πολλοί πλέον στρέφονται στο digital/modelling 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

Συμφωνώ. Οι κιθάρες έχουν γινει ασύμφορες πλέον, με ένα χιλιάρικο μπορείς να πάρεις μόνο ινδονησιακή - κινεζική και πλέον κάποια "high end" μοντέλα ξεπερνάνε και το χιλιάρικο.

 

Αντίθετα ενισχυτές μπορείς ακόμα να πάρεις επώνυμους ευρωπαϊκούς πχ Marshall made in the UK σε πολύ νορμάλ τιμές. Ποιος ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό. Ίσως λόγω του ότι πολλοί πλέον στρέφονται στο digital/modelling 

Υπάρχουν ακόμα εξαιρέσεις,πχ με 580 ευρώ παίρνεις ποιοτικοτατη κιθάρα του 2024 παρακαλώ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Οι κιθάρες έχουν γινει ασύμφορες πλέον, με ένα χιλιάρικο μπορείς να πάρεις μόνο ινδονησιακή - κινεζική

Αφτά να διαβάζω να χαίρομαι... 😄

 

USA, Japan, παλιότερα, vintage κούτσουρα... Ανεβάζουμε τιμές λαίμαι... 🤑

Σε ένα εγγύς μέλλον θα γίνουμε μπρούκληδες 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Υπάρχουν ακόμα εξαιρέσεις,πχ με 580 ευρώ παίρνεις ποιοτικοτατη κιθάρα του 2024 παρακαλώ...

 

 


Γιατί σου κάνει εντύπωση η τιμή της κιθάρας αυτής? Είναι υποδεέστερη των κλασικών SE που κάνουν 800-900 ευρώ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Γιατί σου κάνει εντύπωση η τιμή της κιθάρας αυτής? Είναι υποδεέστερη των κλασικών SE που κάνουν 800-900 ευρώ.

Την έχεις δοκιμάσει; Σε ποιους τομείς είναι υποδεέστερη; Από περιέργεια ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Την έχεις δοκιμάσει; Σε ποιους τομείς είναι υποδεέστερη; Από περιέργεια ρωτάω...


Μονο το γεγονός ότι έχει βιδωτο μπράτσο και όχι κολλητό, είναι αρκετά για τα δικά μου κριτήρια. Σαν τις φτηνές σειρές της EPIPHONE ένα πράμα…

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

βιδωτο μπράτσο και όχι κολλητό

Ε, Ε, Ε! Όλα και όλα! Υποννοείς κάτι για τις Telecaster μας;

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου