Προς το περιεχόμενο

Ο «Γίγαντας» και οι «νάνοι»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Μονο το γεγονός ότι έχει βιδωτο μπράτσο και όχι κολλητό, είναι αρκετά για τα δικά μου κριτήρια. Σαν τις φτηνές σειρές της EPIPHONE ένα πράμα…


Παντως αυτες (οι SE CE) ειναι προφανως φτιαγμενες στα πρωτυπα των κανονικων CE, που με τη σειρα τους ηταν πρακτικα μια Custom 22/24 με bolt-on μανικι, και κατα τη γνωμη μου ηταν πολυ παρεξηγημενα οργανα. Ναι οκ ειναι πιο φτηνη ως κατασκευη, εξου και ηταν λιγο πιο οικονομικες απο τις Custom, αλλα δεν ηταν η οικονομια το σκεπτικο πισω απο την δημιουργια τους (θεωρω). Ουτε για τις αμερικανες και κατ'επεκταση θα ελεγα ουτε για τις SE. Εξαλλου αν καποιος ηθελε μια φτηνοτερη βερσιον της Custom υπηρχαν και οι SE Custom καθως και οι S2 Custom παρα η CE.

 

Ειναι διαφορετικα οργανα, εχει αλλη αποκριση το bolt on και σε καποιους αρεσει. Ειναι λιγο αδικο νομιζω να βλεπουμε τις CE σαν απλα μια πιο φτηνιαρικη Custom. Εμενα προσωπικα, με το περιορισμενο δειγμα που εχω, οι CE μου αρεσαν παντα λιγο παραπανω απο τις Custom. 

Ενω η Epiphone Les Paul πχ οκ, οταν της βαζεις slab σωμα και bolt-on neck για να βγει τζαμπε ναι μονο στα χαρτια την λες Les Paul.

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kosthrash είπε

Υπάρχουν ακόμα εξαιρέσεις,πχ με 580 ευρώ παίρνεις ποιοτικοτατη κιθάρα του 2024 παρακαλώ...

 

 

 

Μισό λεπτό, νομίζω ότι παρεξηγήθηκε αυτό που ήθελα να πω 😁

 

Δεν είπα ότι δεν αξίζουν οι εξ'ανατολάς κιθάρες, είτε κάνουν 1000 είτε κάνουν 580 είτε κάνουν 299 ευρώ κτλ

 

Αυτό που εννοούσα είναι ότι πλέον, αν έχεις στην τσέπη 1000κάτι ευρώ, ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις πλέον τίποτε άλλο σε κιθάρα πέρα από το πολύ indonesia-mexico-korea. Παλιά μπορούσες. Έστω faded les paul-sg studio ή american special strat-tele κτλ και άλλες που δεν μου'ρχονται. Που πλέον όχι μόνο αυτές έχουν ξεφύγει του χιλιάρικου αλλά οι flagship κιθάρες έχουν ξεφύγει του διχίλιαρου.

 

Αντίθετα με 1000κάτι ευρώ μπορείς να πάρεις (ακόμα) flagship ενισχυτές ευρωπαϊκούς (που φτιάχνονται στην χώρα προέλευσής τους, υπάρχουν και πιο φθηνά μοντέλα, επίσης καλά, σε Βιετνάμ και αλλού) πχ οι παρακάτω είναι 100στάρηδες ενισχυτές 

https://www.thomann.de/gr/marshall_2555x_silver_jubilee.htm?glp=1

https://www.thomann.de/gr/engl_fireball_100_e635.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwlZixBhCoARIsAIC745BOeaAYUIWWTW66GibA9buKnJOdPgmWXFQ0FuBvoedfp_rOxazFcY0aAmB4EALw_wcB

 

(edit: έβαλα και Orange και Blackstar αλλά τους έσβησα γιατί οι συγκεκριμένοι 100ρηδες φτιάχνονται στην Κίνα τελικά)

 

δηλαδή αυτό που ήθελα να πω είναι οτι οι ενισχυτές ακόμα διατηρούνται σε λογικά επίπεδα τιμών ακόμα και αν δεν είναι ασιατικοί (που και ασιατικές versions υπάρχουν όπως και στις κιθάρες, που είναι εξαιρετικοί, αλλά είναι ωραίο που ακόμα μπορείς με χιλια κάτι ευρώ πχ να αγοράσεις marshall made in the UK... ή πχ και την studio 20watt σειρά που και αυτή είναι φανταστική) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, odis13 είπε

Παντως αυτες (οι SE CE) ειναι προφανως φτιαγμενες στα πρωτυπα των κανονικων CE, που με τη σειρα τους ηταν πρακτικα μια Custom 22/24 με bolt-on μανικι, και κατα τη γνωμη μου ηταν πολυ παρεξηγημενα οργανα. Ναι οκ ειναι πιο φτηνη ως κατασκευη, εξου και ηταν λιγο πιο οικονομικες απο τις Custom, αλλα δεν ηταν η οικονομια το σκεπτικο πισω απο την δημιουργια τους (θεωρω

 

Συμφωνώ, η λογική της CE δεν ήταν το κόστος, απλά ήθελαν να βγάλουν ένα bolt on μοντέλο με δικό του χαρακτήρα. Το CE είναι ακρωνύμιο του ''Classic Electric'' δηλαδή στυλ fender κατασκευής. Έχουν και αυτές τον χαρακτήρα τους. Αντίθετα SE βγαίνει από το ''Student edition'' που υπονοοεί ότι το κίνητρο της δημιουργίας της συγκεκριμένης σειράς ήταν να πουλήσουν κιθάρες σε χαμηλό κόστος -που πλέον αυτό δεν ισχύει ακριβώς μιας και έχουν αναβαθμιστεί πολύ από τότε που κυκλοφόρησαν αλλά λέμε τώρα-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 ώρες πριν, odis13 είπε


Παντως αυτες (οι SE CE) ειναι προφανως φτιαγμενες στα πρωτυπα των κανονικων CE, που με τη σειρα τους ηταν πρακτικα μια Custom 22/24 με bolt-on μανικι, και κατα τη γνωμη μου ηταν πολυ παρεξηγημενα οργανα.

Εδώ θα πώ, κι ας έχω Αμερικάνικη PRS Singlecut πως για μένα οι CE24 είναι οι μόνες PRS που αξίζει να έχει κανείς αν λαμβάνει ως κριτήριο τον χαρακτήρα. Εμένα αυτή η κιθάρα μου έρχεται πρώτη στο μυαλό για PRS modern rock ήχο.

 

Δεν έχω παίξει ποτέ SE, αλλά και μόνο με δεδομένο το κακό hardware που πολλοί λένε ότι έχουν, δεν ξέρω αν αξίζουν τον κόπο. Δηλαδή αν είναι να δώσεις μετά κανα 300άρι για μαγνήτες και κλειδιά...κι αυτή η CE SE έχει και tremolo...ωχ, ωχ, ωχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δεν έχω παίξει ποτέ SE, αλλά και μόνο με δεδομένο το κακό hardware που πολλοί λένε ότι έχουν, δεν ξέρω αν αξίζουν τον κόπο. Δηλαδή αν είναι να δώσεις μετά κανα 300άρι για μαγνήτες και κλειδιά...κι αυτή η CE SE έχει και tremolo...ωχ, ωχ, ωχ...

 

Οι SE θεωρώ ότι αξίζουν τον κόπο. Τα κλειδιά δεν εχουν κανένα θεμα, οι μαγνήτες είναι ποιοτικοί, αλλά έχουν vintage χροιά και χαρακτήρα, και τελικά είναι αθαρά θέμα γούστου. Τα ηλεκτρικά ειναι άψογα, ξύλα και βάψιμο πάρα πολύ καλά, και η γέφυρα είναι αρκετά καλή για την κατηγορία χρημάτων που κοστίζει το όργανο. Εάν θέλει κάποιος PRS κάτω από 1000 ευρώ, αξίζουν τον κόπο. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Οι SE θεωρώ ότι αξίζουν τον κόπο. Τα κλειδιά δεν εχουν κανένα θεμα, οι μαγνήτες είναι ποιοτικοί, αλλά έχουν vintage χροιά και χαρακτήρα, και τελικά είναι αθαρά θέμα γούστου. Τα ηλεκτρικά ειναι άψογα, ξύλα και βάψιμο πάρα πολύ καλά, και η γέφυρα είναι αρκετά καλή για την κατηγορία χρημάτων που κοστίζει το όργανο. Εάν θέλει κάποιος PRS κάτω από 1000 ευρώ, αξίζουν τον κόπο. 

Περίεργο, γιατί όσο διαβάζω για τις SE σχεδόν όλοι ξεκινούν από τα κλειδιά να αλλάζουν. 
 

Όσο για τους μαγνήτες των PRS, αυτοί είναι ολόκληρο ανέκδοτο:


Για δεκαετίες στα Αμερικάνικα μοντέλα κυμαίνονταν σε επίπεδα από τραγικό χάλι μέχρι επιεικώς αηδία. Αυτή ήταν και η δική μου εμπειρία αλλά και το πιο συχνό παράπονο ολόκληρου του TGP (που ξεκίνησε ως Birds & Moons, ανεπίσημου forum της PRS και είχε τους πλέον σκαλωμένους PRSάκηδες). Τί να πρωτοθυμηθεί κανείς; Τους Vintage Bass & Treble; Tους #6; Τους #7; Τον HFS; Tους Dragon II; Αν δεν ήταν υπερβολικά ένρινοι ήταν σκοτεινοί και κάποιες φορές κατάφερναν να είναι και τα δύο ταυτόχρονα 😅

 

Οι μαγνήτες στις PRS έστρωσαν κάπως πριν λίγα χρόνια όταν εισακούοντας τα παράπονα αγόρασαν μια Leesona και ξεκίνησαν κι αυτοί να τυλίγουν PAFs. Ως τότε αν κάποιος ήθελε σώνει και ντε PRS μαγνήτες, έψαχνε να βρει κάποιο σετ Dragon I. Που δεν ήταν και αυτοί κάτι ιδιαίτερο.

 

Οι μαγνήτες με τους οποίους έπαιζε το 90% των ψαγμένων PRSάκηδων ήταν είτε Lollar Imperials είτε WCR Darkburst/Godwood.

 

Εγώ στην Αμερικάνικη έβαλα DiMarzio PAF Masters και σώθηκα. Οπότε είμαι δύσπιστος. Όπως δύσπιστος είμαι και για tremolos επιπέδου Ali Express 😅😅😅 (Γιατί δε νομίζω να κοστίζουν παραπάνω σε αυτές τις κιθάρες των 500ευρώ λιανική). 

 

Αλλά δεν έχω δοκιμάσει κιόλας οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά είναι πραγματικά μια χαρά σε αίσθηση και σε απόδοση. Συνήθως το nut θέλει λίγη δουλειά για να μη σκαλωνουν οι χορδές.

 

Οι μαγνήτες των custom SE είναι οι 85/15s οι οποίοι είναι paf like, με μπόλικη ατάκα. Ο bridge δεν έχει πολλούς φίλους καθώς είναι αρκετά πριματος και σε συνδυασμό με το maple μανίκι και το maple top, θέλει δουλειά για μα ακουστεί σωστά. Σίγουρα δεν είναι ιδανικός για μοντέρνα πράγματα. 
 

Στη δικιά μου δοκίμασα πολλούς μαγνήτες, και καταληξα σε κάποιους alnico 2 όπου κάπως μετριάζουν τον πολύ πρίμο ήχο της κιθάρας. Με alnico 5 paf ήταν σαν να παίζω με στρατ ο ήχος. Για τόση ατάκα μιλάμε.
 

Η γέφυρα είναι αρκετά ποιοτική, ακριβής και στιβαρή σε αίσθηση. Μια φορά τη σεταρα προ 5 ετιας και δεν έχει απορρυθμιστεί ούτε βιδουλα. Δεν είναι επίπεδο Ali express, αλλά επιπέδου μιας κιθάρας των 800 euro. Προφανώς δεν μπορεί να συγκριθεί με την γνήσια, αλλά αυτο είναι λογικό.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, John Goumis είπε

Το SE βγαίνει από το ''Student edition''

Με τις νέες τιμές, πλέον διαθέσιμες μόνο σε student lawyers ή student doctors. 

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου