Προς το περιεχόμενο

Καλή κιθάρα ή καλός ενισχυτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή για το συλλογισμό μου στάθηκε αυτό το βίντεο,

στο οποίο ο συμπαθέστατος John Nathan Cordy λέει ότι το συγκεκριμένο ερώτημα μετράει δεκαετίες, αλλά με την εξέλιξη των modellers τα τελευταία χρόνια το ερώτημα αυτό αποκτά νέο ενδιαφέρον. Ζούμε σε μία εποχή στην οποία πολλοί παίκτες πλέον δεν έχουν καν στην κατοχή τους ενισχυτή. Και τους ακούς στο ίντερνετ και λες "ηχάρα". Από την άλλη δεν παύει να ισχύει το ότι αν κουμπώσεις μία μέτρια κιθάρα σε έναν πάρα πολύ καλό λαμπάτο ενισχυτή, θα ακουστεί επίσης εκπληκτικά. 

 

Εσείς τι πιστεύετε ότι είναι πιο σημαντικό στον ήχο σας και στο παίξιμό σας; Η κιθάρα ή ο ενισχυτής;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς καμία αμφιβολία ο ενισχυτής. Είτε πρόκειται για φυσικό μηχάνημα, είτε ψηφιακό. 

 

Ένας καλός ενισχυτής, ρυθμισμένος εκεί που θέλω, θα βγάλει από το εκάστοτε όργανο το ηχητικό "ταβάνι" του. Εκεί, θα καταλάβω τους όποιους περιορισμούς μιας κιθάρας. Ένας μέτριος/κακός ενισχυτής, θα παρασύρει προς τα κάτω ακόμα κι ένα κορυφαίο όργανο.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας καθαρα για τον ηχο ξεκαθαρα λεω οτι χρειαζεται καλος ενισχυτης ως βαση για μενα. Αυτο δεν σημαινει οτι η κιθαρα πρεπει να ναι σκουποξυλο. Αλλα μια μεσαιας κατηγοριας κιθαρα με εναν τουμπανο ενισχυτη εχει πολυ καλα αποτελεσματα. Το αντιθετο δυσκολο.

 

ΟΜΩΣ παρεισφρυουν και αλλοι παραγοντες που δεν ειναι καθαρα μουσικοι που ομως τελικα επηρρεαζουν. Δλδ η κιθαρα που εχεις ειναι χιρτασια στο ματι. Αλλιως παιζω εγω με μια κιθαρα που μ αρεσει και αλλιως με μια κιθαρα που δεν μπορω να την βλεπω.

 

Παντως πιστευω οτι μιας μεσαιας κατηγοριας οργανο με ενα καλο σεταπ μπορει να παιξει αρκετα καλα με εναν καλο ενισχυτη απο την δικη μου εμπειρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

φυσικό μηχάνημα, είτε ψηφιακό

Νομίζω εδώ είναι όλο το ζουμί όμως. Το ερώτημα πάει σε λάμπα ή οχι

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τον λαμπατο για μενα δεν υπαρχει. Αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να έρθει πολυ κοντά ενα iridium σ ενα παρομοιο αποτελεσμα αν ξερει καποιος.....μιλαω παντα για προβα, live εμφανιση κλπ , όπου ειναι και η αισθηση στα χερια και οχι μονο τι ακουγεται. Αλλιως σε ηχογραφηση δεν θα καταλαβει καποιος διαφορα αν κανεις καλη μιξη.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Εσείς τι πιστεύετε ότι είναι πιο σημαντικό στον ήχο σας και στο παίξιμό σας; Η κιθάρα ή ο ενισχυτής;

Ένας καλός παίχτης

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To αποτέλεσμα θα έχει ταβάνι πάντα τον πιο αδύναμο κρίκο της αλυσίδας.

 

Δεν πρόκειται να προτείνω σε κάποιον να πάρει ενισχυτή 4000€ για να παίζει με κιθάρα του 100ρικου.

 

Σε κάποια είδη επίσης, δεν είναι ούτε η κιθάρα, ούτε ο ενισχυτής τα πιο σημαντικά, είναι τα συγκεκριμένα εφε που πρέπει να έχεις (ακραίο metal, ambient, shoegaze).

 

Αλλά μεταξύ μέτριας κιθάρας/καλού ενισχυτή και του ανάποδου, θα διαλέγω πάντα το πρώτο. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Ένας καλός παίχτης

εγω δεν ειμαι ο χαλια παιχτης, δεν ειμαι και ο καλυτερος εχω αρκετα τεχνικα λαθη....ο ηχος μου ομως ειναι καλος....δεν νομιζω οτι βοηθαμε με αυτες τις γενικευσεις....γτ καποιος που εχει φτασει ως ενα σημειο και θελει να αναβαθμισει το gear του ειναι σα  να λεμε δεν εχει νοημα...

Με όλη την καλή διάθεση το λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συνήθως επαέ μέσα βγαίνουν/με όλοι οι ''ειδικοί''

 Η εμπειρία μετράει και ουχί το μέσο, κιθάρα-ενισχυτής-πετάλια, ή ότι άλλο θέτε στο να βγει ήχος στα μέτρα του εκάστοτε παίχτη και δεν εννοώ μόνο του βιρτουόζου παίχτη, αλλά στο τι θες να ακουστεί ως αποτέλεσμα την εκάστοτε στιγμή.

Αν δεν ξέρεις τι θες τα πάντα όλα να έχεις, δεν θα ακουστεί, μην πω και πως όσο πιο εύκολα τα έχεις-τα μέσα- ανάμεσα στα πόδια σου τόσο πιο εύκολα γίνονται όλα σαλάτα.

     Ο ΕΜΠΕΙΡΟΣ 🥳

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geka είπε

δεν νομιζω οτι βοηθαμε με αυτες τις γενικευσεις

Ωραία, ας το κάνουμε πιο συγκεκριμένο. 

 

Διαλέξτε rig. Προσπάθησα να τα κάνω περίπου ίδια σαν budget.

 

Rig 1:

fender-squier-classic-vibe-60-s-custom-tele-laurel-3-color-sunburst-ilektriki-kithara-huge.thumb.jpg.900f23493231144ce22578e438c43115.jpg

 

tone-king-imperial-mkii-combo-trq.thumb.jpg.dee753e0ebbd058cd53103385129e531.jpg

Rig 2:

60telehr1.thumb.jpg.c3b32dab1ede7b9dab4fc01adccc8b2d.jpg

14478439_800.jpg.1ffffd84b7d7e98079121d570cc937ee.jpg

 

Rig 3:

fender-player-telecaster-pau-ferro-fingerboard-3-color-sunburst-front.thumb.jpeg.17f1c9d0b2a2911ecf245ce63ed37b5c.jpeg

12835692_800.jpg.2580c21ec03f925f455870160b7aec67.jpg

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου