Προς το περιεχόμενο

Καλή κιθάρα ή καλός ενισχυτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το έβαζα στο θέμα ''με τι ξυρίζεστε'' που ανελλιπώς συνεχίζει να υφίσταται σα θέμα τα τελευταία χρόνια λες και πρόκειται για τη διαμάχη μαχογκάνι-έβενος-αφρόξυλο, σε φόρουμ μανιακών για την αντρική απολέπιση  .

Τα μεσαία ξυρίζουν στεγνά, σε κάθε θέση μαγνήτη στη θέση που δείχνω με τη συγκεκριμένη μπουθάρα, ανεξαρτήτως εντάσεως και ενισχυτή.

Το γνώρισα στα 18 μου το πετάλι δανεικό τότε χωρίς να το πολυψάξω μιας και έπαιζα ''όλα τέζα'' σε ενισχυτή κιθάρα στο κάτω μαγνήτη και εφέ το ίδιο. Ήρθε εις χείρας μου τη προηγούμενη βδομάδα, το ανοίγω μεταμεσονύκτια για να μην γνωρίζουν από που προέρχεται αυτή βαρβατίλα και με τη πέσουν αφηνιασμένες για σεχ νοικοκυρές 

Πιστεύω πως τώρα βρήκα το ταίρι μου 40 χρόνια μετά. Φτιάνω χαρτιά για σύμφωνο συμβίωσης και πάμε άμεσα για υιοθεσία με ανάδοχη

Μόλις τώρα, Σαμη Παραγκα είπε

Θα το έβαζα στο θέμα ''με τι ξυρίζεστε'' που ανελλιπώς συνεχίζει να υφίσταται σα θέμα τα τελευταία χρόνια λες και πρόκειται για τη διαμάχη μαχογκάνι-έβενος-αφρόξυλο, σε φόρουμ μανιακών για την αντρική απολέπιση  .

Τα μεσαία ξυρίζουν στεγνά, σε κάθε θέση μαγνήτη στη θέση που δείχνω με τη συγκεκριμένη μπουθάρα, ανεξαρτήτως εντάσεως και ενισχυτή.

Το γνώρισα στα 18 μου το πετάλι δανεικό τότε χωρίς να το πολυψάξω μιας και έπαιζα ''όλα τέζα'' σε ενισχυτή κιθάρα στο κάτω μαγνήτη και εφέ το ίδιο. Ήρθε εις χείρας μου τη προηγούμενη βδομάδα, το ανοίγω μεταμεσονύκτια για να μην γνωρίζουν από που προέρχεται αυτή βαρβατίλα και με τη πέσουν αφηνιασμένες για σεχ νοικοκυρές 

Πιστεύω πως τώρα βρήκα το ταίρι μου 40 χρόνια μετά. Φτιάνω χαρτιά για σύμφωνο συμβίωσης και πάμε άμεσα για υιοθεσία με ανάδοχη

 

IMG_20240331_175023.jpg

IMG_20240331_175039.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Θα το έβαζα στο θέμα ''με τι ξυρίζεστε'' που ανελλιπώς συνεχίζει να υφίσταται σα θέμα τα τελευταία χρόνια λες και πρόκειται για τη διαμάχη μαχογκάνι-έβενος-αφρόξυλο, σε φόρουμ μανιακών για την αντρική απολέπιση  .

Τα μεσαία ξυρίζουν στεγνά, σε κάθε θέση μαγνήτη στη θέση που δείχνω με τη συγκεκριμένη μπουθάρα, ανεξαρτήτως εντάσεως και ενισχυτή.

Το γνώρισα στα 18 μου το πετάλι δανεικό τότε χωρίς να το πολυψάξω μιας και έπαιζα ''όλα τέζα'' σε ενισχυτή κιθάρα στο κάτω μαγνήτη και εφέ το ίδιο. Ήρθε εις χείρας μου τη προηγούμενη βδομάδα, το ανοίγω μεταμεσονύκτια για να μην γνωρίζουν από που προέρχεται αυτή βαρβατίλα και με τη πέσουν αφηνιασμένες για σεχ νοικοκυρές 

Πιστεύω πως τώρα βρήκα το ταίρι μου 40 χρόνια μετά. Φτιάνω χαρτιά για σύμφωνο συμβίωσης και πάμε άμεσα για υιοθεσία με ανάδοχη

 

IMG_20240331_175023.jpg

IMG_20240331_175039.jpg

Με τέτοιες κιθάρες θα αφηνιάσουμε κι εμείς. Ωραίος 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nekkon είπε

Με τέτοιες κιθάρες θα αφηνιάσουμε κι εμείς. Ωραίος 

Ξαναείδα τη φωτογραφία με το πετάλι και πρόσεξα κάτι..το βύσμα αριστερά ντι μάρτζιο αγοράστηκε πριν 2 χρόνια έναντι διόλου ευκαταφρόνητου ποσού, διατί σιχάθηκα να αγοράζω βύσματα που τα έφτυναν για πλάκα, μάλιστα απείλησα το πωλητή πως θα τον πνίξω μ' αυτό αν τα φτύσει . Το δεξιά στη φωτό ταπεινό γκρι, είναι το μανίσιο της κιθάρας ετών 48 3μετρο με το οποίο έχω βγάλει όλες τις συναυλίες και πρόβες από το 86 που βρέθηκε η κιθάρα στα χέρια μου και δεν καταλαβαίνει τίποτα, μα τίποτα, όπως και η κιθάρα σε ηλεκτρικά μαγνήτες μετά από τόσα χρόνια. Η Μαύρη η κινέζα Τέλε στα 12 χρόνια χωρίς ιδιαίτερη χρήση χρειάστηκε αλλαγή σε κλειδιά και όλα τα ηλεκτρικά, όπου άλλαξα και μαγνήτες. επειδή έτσι γούστερνα και παρότι είναι μια κιθάρα στα μέτρα μου, δεν φτάνει τη γραία του 76

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ξαναείδα τη φωτογραφία με το πετάλι και πρόσεξα κάτι

εγώ πρόσεξα ότι φοράς κροκς

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Το δεξιά στη φωτό ταπεινό γκρι, είναι το μανίσιο της κιθάρας ετών 48 3μετρο με το οποίο έχω βγάλει όλες τις συναυλίες και πρόβες από το 86 που βρέθηκε η κιθάρα στα χέρια μου και δεν καταλαβαίνει τίποτα, μα τίποτα,

 

έχουμε τα ιδια γουστα...😁  το αριστερο (αΦτο της εκΣοδου) ειναι του 1963 (ηταν στην βαλιτσα μιας tele του 1963 που ειχα)....το δεξι του 1966 (ηταν στην βαλιτσα μιας tele του 1966 που ειχα)...εκτος του ότι δεν παθαινουν τίποτα ειναι και χωρις κολλήσεις (αν χαλασουν δηλ. απλα ξεβιδωνεις το βιΖμα κοβεις λιγο το καλωδιο και ξαναβιδωνεις) και επισης εχουν τρομερα χαμηλο capacitance οποτε και υπεροχο "ηχο" (αντιγραφα τους εβαζε και σε καποια περιοδο στις θηκες των Reissue κιθαρωνΕ η νεα Fender, νομιζω η George L τα εφτιαΝε) 

 

20240401_140528.thumb.jpg.d182ed8a92a4b4c296bd4be9b61407e6.jpg 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου