Προς το περιεχόμενο

Lenny Kravitz - TK421 (Official Video)


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Δεν μιλάς με άσχετο. 8% δεν είσαι ούτε με σφαίρες.

Εγώ διαβάζω το χαρτί της λιπομετρητής μου .

Εσύ που με κόβεις ακριβώς;

Και ποια είναι  τα credentials σου ακριβώς , για να ξέρω ότι δεν μιλάω με άσχετο;

Εσύ λοιπόν ξέρεις και με ποιον μιλάς....και πως είναι.

Δείξε μας εσύ ποιος είσαι και πως είσαι......να έχουμε ισότητα των όπλων στο debate, αλλιώς άστο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τρίχες, εντελώς άκυρη η ψευτομελετη, ψαξτο λίγο .

 

Νικ, γιατρός δεν είμαι. Πάντως δεν είναι και κάτι το δύσκολο να βρει κάποιος εγκυρες μελέτες, όπως αυτή

 

https://www.researchgate.net/journal/Nutrients-2072-6643/publication/331929592_Intermittent_Fasting_in_Cardiovascular_Disorders-An_Overview/links/6578eae0cbd2c535ea1c01cd/Intermittent-Fasting-in-Cardiovascular-Disorders-An-Overview.pdf?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7ImZpcnN0UGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIiwicGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uRG93bmxvYWQiLCJwcmV2aW91c1BhZ2UiOiJwdWJsaWNhdGlvbiJ9fQ

 

ή αυτή

 

https://www.researchgate.net/profile/Kirubel-Hailu/publication/377224432_The_Effect_of_Fasting_on_Cardiovascular_Diseases_A_Systematic_Review/links/659bd0483c472d2e8ebdb8e9/The-Effect-of-Fasting-on-Cardiovascular-Diseases-A-Systematic-Review.pdf?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7ImZpcnN0UGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIiwicGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIn19

 

Μπορείς να διαβάσεις απευθείας τα conclusions. Δεν πρόκειται ούτε για "φήμη", ούτε για "πόλεμο λάσπης" προς την διαλλειματική δίαιτα. Πρόκειται για απλές επιστημονικές έρευνες. Γιαυτό και την χαρακτηρίζω, τουλάχιστον, "αμφιλεγόμενη". Ξα σου, που λέμε και στην Κρήτη.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Νικ, γιατρός δεν είμαι. Πάντως δεν είναι και κάτι το δύσκολο να βρει κάποιος εγκυρες μελέτες, όπως αυτή

 

https://www.researchgate.net/journal/Nutrients-2072-6643/publication/331929592_Intermittent_Fasting_in_Cardiovascular_Disorders-An_Overview/links/6578eae0cbd2c535ea1c01cd/Intermittent-Fasting-in-Cardiovascular-Disorders-An-Overview.pdf?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7ImZpcnN0UGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIiwicGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uRG93bmxvYWQiLCJwcmV2aW91c1BhZ2UiOiJwdWJsaWNhdGlvbiJ9fQ

 

ή αυτή

 

https://www.researchgate.net/profile/Kirubel-Hailu/publication/377224432_The_Effect_of_Fasting_on_Cardiovascular_Diseases_A_Systematic_Review/links/659bd0483c472d2e8ebdb8e9/The-Effect-of-Fasting-on-Cardiovascular-Diseases-A-Systematic-Review.pdf?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7ImZpcnN0UGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIiwicGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIn19

 

Μπορείς να διαβάσεις απευθείας τα conclusions. Δεν πρόκειται ούτε για "φήμη", ούτε για "πόλεμο λάσπης" προς την διαλλειματική δίαιτα. Πρόκειται για απλές επιστημονικές έρευνες. Γιαυτό και την χαρακτηρίζω, τουλάχιστον, "αμφιλεγόμενη". Ξα σου, που λέμε και στην Κρήτη.

 

 

Για αυτές τις μελέτες υπάρχουν άλλες τόσες που λένε τα ακριβώς αντίθετα.

Ότι δουλεύει για τον καθένα...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ διαβάζω το χαρτί της λιπομετρητής μου .

Kάποιος σε δουλεύει τότε ή δεν ξέρει να κάνει σωστά λιπομέτρηση.

 

50 χρονών με 8% μόνο αν τρυπιέσαι και κατεβαίνεις σε αγώνες.

Αν καταφέρεις και παίζεις στο 11 με 13% είσαι μια χαρά και ζεις φυσιολογικά χωρίς τα θεματάκια που έχουν όσοι πάνε κάτω απ' το 10.

 

Μια τυχαία φωτό από τις πολλές που θα βρεις

Body-Fat-Levels-696x364.png.0e243e7855ef46a6aa6876ad5740f982.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Kάποιος σε δουλεύει τότε ή δεν ξέρει να κάνει σωστά λιπομέτρηση.

 

 

 

Και με βάση την φώτο που ανέβασες......πώς με έκοψες στο 15-18%?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Δεν μιλάς με άσχετο. 8% δεν είσαι ούτε με σφαίρες. Στο 15 με 18 σε κόβω και αν.

 

15-18% λίπους ο Λάκης? Είναι εμφανές ότι το λίπος του είναι κάτω από 10%. Συνηγορώ επ' αυτού 😁

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μπορείς να διαβάσεις απευθείας τα conclusions.

 

Εγώ βλέπω να γράφουν ΔΙΘΥΡΑΜΒΟΥΣ για την διαλειμματικη...μήπως μου έστειλες λάθος μελέτες;

 

Παράθεση

Fasting and cardiovascular disease have a close relationship. We have evidence suggesting that fasting is

beneficial in lowering the cardiovascular risk of a population. This is achieved by improving the lipid profile,

improving metabolic syndrome indicators, improving insulin resistance, and lowering body weight and

inflammatory biomarkers.

These results hold for the different types of fasting, i.e., intermittent fasting, continuous fasting, caloric

restriction, protein restriction, and time-restricted eating. The result is pronounced when fasting regimens

are combined with a regular exercise routine. Additional clinical trials and case-control studies, including a

bigger sample size, are necessary to obtain more comprehensive data before reaching a definitive

conclusion. It is imperative that we thoroughly investigate all potential health consequences of fastin

 

Παράθεση

The IF diet limits many risk factors for the development of cardiovascular diseases and therefore

the occurrence of these diseases. Fatty acids and ketones become the main energy fuel, because

the body undergoes metabolic switching of glucose-ketone (G-to-K). By affecting the biochemical

transformations of lipids, it decreases body mass and has a positive influence on lipid profile

parameters—it reduces the concentration of total cholesterol, triglycerides, and LDL cholesterol.

Nutrients 2019,11, 673 13 of 18

Benefit from the use of the IF diet were confirmed in research on the development of

atherosclerosis. Intermittent fasting inhibits the development of atherosclerotic plaque by reducing the

concentration of inflammatory markers, such as IL-6, homocysteine, and CRP. The IF diet results in an

increase in plasma concentrations of adiponectin and a decrease in leptin and resistin concentrations.

By altering the levels of these adipokines, it inhibits the adhesion of monocytes to vascular endothelial

cells, neutrophils, and macrophage pro-active activity, and platelet aggregation. The transformation of

macrophages into foam cells, the formation of extracellular deposits in vessels, and the proliferation

and migration of endothelial cells into the inner arterial vascular membrane are limited.

The beneficial effect of the diet was observed in the prevention of hypertension. The intermittent

fasting diet causes an increase of BDNF factor, which results in lowering the systolic and diastolic

blood pressure by activating the parasympathetic system. BDNF causes acetylcholine to be released by

the vagus nerve, which reduces the frequency of heart contractions

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εφαρμόζω μια δική μου δίαιτα εμπνευσμένη από τη διαλειμματική νηστεία. Βασικά περιμένω να πεινάσω αρκετά πριν φάω δεν τρώω μόλις πεινάσω λίγο και με αυτόν τον τρόπο διατηρούμαι από 107 μέχρι 110. έχω λίγο κοιλιά που θα ήθελα να χάσω αλλά δεν μπορώ, οι εξετάσεις μου είναι καλές οπότε αρκούμαι στο να διατηρούμαι εκεί. Η αυστηρή διαλειμματική νηστεία παρά είναι επίπονη για το στομάχι οπότε καλύτερα να μην την ακολουθεί κανείς κατά γράμμα

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Και με βάση την φώτο που ανέβασες......πώς με έκοψες στο 15-18%?

Λόγω εμπειρίας. Λοιπόν για να μην πλατιάζουμε, μιας και δεν έχει νόημα, αν είσαι περίεργος να βρεις το ακριβές ποσοστό λίπους σου πήγαινε για DEXA scan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

15-18% λίπους ο Λάκης? Είναι εμφανές ότι το λίπος του είναι κάτω από 10%. Συνηγορώ επ' αυτού 😁

Εγώ σε αυτό το forum μπήκα επώνυμα από την day one....και λαλακίες δεν είπα ποτέ  14 χρόνια.

Ορίστε η τελευταία  μου.

Τώρα είμαι σε χαμηλότερο, απλά θα μετρηθώ τον επόμενο μήνα.

Ποσοστό Λίπους.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου