Προς το περιεχόμενο

Jean Michel Jarre - Bridge From The Future, live from Bratislava


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Κατά μία έννοια το έχει κάνει και αυτό.......

 

Νομίζω ότι εδώ έχουμε τον αντίποδα: υπάρχει εικόνα διάλυσης, ο ένας δεν έχει τίποτε να κάνει και χαζεύει, ο άλλος ίσως έχει λιποθυμήσει, ο Ζαρ φοράει μία φόρμα λες και θα έρθει ο Ορέστης Μακρής να του κάνει Γυμναστική, οι φωτισμοί είναι άσχετοι, η βιντεο-οθόνη δείχνει επίσης άσχετα πράγματα... δεν το βλέπω να πολυ-λειτουργεί. Έχω υπ' όψιν μου κάτι με χαμηλότερους και ατμοσφαιρικότερους φωτισμούς, δεν χρειάζεται να βλέπουμε ΟΛΑ τα κουμπάκια από τα όργανα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Κατά μία έννοια το έχει κάνει και αυτό.......

 

Κορυφαίο, το είχα αγοράσει με το που είχε βγει. Αυτό βέβαια είναι ένα re-creation του έργου με τα ίδια synths που το είχε γράψει. Παίζει απίστευτο vintage και σπάνιο υλικό στο δωμάτιο.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Νομίζω ότι εδώ έχουμε τον αντίποδα: υπάρχει εικόνα διάλυσης, ο ένας δεν έχει τίποτε να κάνει και χαζεύει, ο άλλος ίσως έχει λιποθυμήσει, ο Ζαρ φοράει μία φόρμα λες και θα έρθει ο Ορέστης Μακρής να του κάνει Γυμναστική, οι φωτισμοί είναι άσχετοι, η βιντεο-οθόνη δείχνει επίσης άσχετα πράγματα... δεν το βλέπω να πολυ-λειτουργεί. Έχω υπ' όψιν μου κάτι με χαμηλότερους και ατμοσφαιρικότερους φωτισμούς, δεν χρειάζεται να βλέπουμε ΟΛΑ τα κουμπάκια από τα όργανα.

Καμιά εικόνα διάλυσης, ο Jarre έπαιξε live στο στούντιο το Oxygene με σχεδόν όλα τα vintage μηχανήματα που είχε χρησιμοποιήσει στην original ηχογράφηση. 
Απ'το Wiki:

«Jarre, with the assistance of Francis Rimbert, Claude Samard, and Dominique Perrier, performed the entire album live in a studio in Lint, Belgium, without tape or hard disk playback, for a DVD titled Live in Your Living Room. Said Jarre:

"Sometimes there are two or three layers of the same sound, each with different phasing and processing. For example, there are several Eminent String Machines that make up one of the main Oxygène string sounds. Having four of us meant I had to multiply the number of instruments, and finding the equipment was quite a headache, especially as I tried, as much as I could, to avoid using instruments produced after Oxygène.

There are one or two exceptions but 95 percent of the instruments are of that time. For me it was really important for the radicalism of the process."

The performance includes three additional transition pieces between the main movements. It was shot in 3D as well, and in addition to a standard DVD, an anaglyph 3D DVD, including viewing glasses, was released.»

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος ο Jarre.

Με είχε εμπνεύσει εικαστικά κάποτε (πριν 10+ χρόνια)  😄

desclaimer:

Το μπέργκερ δεν το έφαγα, πετάχτηκε μετά τη φωτογράφιση 😆

 

7_o.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Zoolook το είχα κι εγώ σε κασέτα, ίσως υπάρχει ακόμα σε κάποιο συρτάρι. 

 

2 λεπτά πριν, LK είπε

Το μπέργκερ δεν το έφαγα, πετάχτηκε μετά τη φωτογράφιση 😆

Εγκληματία! 🤬😆

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

To Zoolook το είχα κι εγώ σε κασέτα, ίσως υπάρχει ακόμα σε κάποιο συρτάρι. 

 

Δισκάρα....η κασσέτα 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LK είπε

Δισκάρα....η κασσέτα 😁

Landmark άλμπουμ για την ηλεκτρονική μουσική γενικότερα και για το sampling ειδικότερα. To είχα πάρει αρχικά σε κασέτα γιατί σταμάτησα να αγοράζω βινύλια, τα οποία μισούσα πάντα,👎  και αργότερα το πήρα και σε CD.👌

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

και αργότερα το πήρα και σε CD.👌

 

 

Εγω περνάω την περίοδο του cd τωρα.

Την κασσέτα δεν την ξεπέρασα πότε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CD αγοράζω σπάνια πλέον και σε ειδικές περιπτώσεις, εδώ και αρκετά χρόνια συλλέγω άλμπουμς μόνο σε ψηφιακή μορφή.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

CD αγοράζω σπάνια πλέον και σε ειδικές περιπτώσεις, εδώ και αρκετά χρόνια συλλέγω άλμπουμς μόνο σε ψηφιακή μορφή.

Και εγω δεν αγοράζω....έχω πάνω από 1000 😆

Καμία φορά μπορεί να κάψω κανένα έτσι για χαβαλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου