Προς το περιεχόμενο

Όταν ο Νίκος Καρβέλας έχασε το .."TAXI"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μια χαρά τα είπε ο αγαπητός συνάδερφος Πάνος (Χρυσοστόμου): Επιρροές ροκ, ρέγγε, με ολίγη από Police, Toto κλπ.

Σε γενικές γραμμές, ωραία δουλειά και μπάντα με μέλη που είχαν μεγάλη ιστορία πίσω τους. 

Taxi, Scraptown, Sharp Ties- για να θυμηθούμε μερικές μπάντες με ροκ/ρέγγε προσανατολισμούς- ωραίες μπάντες, από ωραίες εποχές.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνώριζα!Και το album Nick Carr πρόσφατα το έμαθα. Η Panik το έβγαλε σε cd για πρώτη φορά και έχει εμφανή μέσα τα σκρατς. Σαν πρώτο ελληνικό βινύλιο δικό του είχε βγάλει το Δεν Παντρεύομαι (δεν βγήκε cd, μόνο 4 τραγούδια μπήκαν σε μία συλλογή cd του). Μετά το έδωσε στην Μαίρη Μαράντη και έγινε σουξέ τελικά από τη Λίτσα Διαμάντη. Γενικά είναι ιδιοφυία, έχει γράψει και ερμηνεύσει πολλά διαφορετικά μουσικά είδη στην καριέρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Γενικά είναι ιδιοφυία, έχει γράψει και ερμηνεύσει πολλά διαφορετικά μουσικά είδη στην καριέρα του.

Believe it or not, έχει γράψει μέχρι και για τον Βοσκόπουλο και μάλιστα στα 70s 😎

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Απλά έχει γράψει από έντεχνα κάπως μέχρι τρας.

Τη δεκαετία του 70 με το ψευδώνυμο Νίκος Λεονάρδος, ενώ τη δεκαετία του 80 έγραφε από τη μια σουξέ με λίγο εκκεντρικό στίχο αλλά την άλλη πολύ καλά λαϊκά. Δίπλα στον κοντό με τη γραβάτα της Ρίτας έγραψε το Σώσε με που είναι μέσα στα 5 πιο  κλασικά κομμάτια της.

Ενώ έγραψε και τα ποπ και μπαλάντες της Άννας Βίσση στα 80s με πρωτοποριακές ενορχηστρώσεις. 

Δεκαετία του 90 έκανε Δαίμονες αλλά και συνταρακτικές μπαλάντες με Βισση και όταν τα τσιφτετέλια έγιναν μόδα της έδωσε Τραύμα, Αντίδοτο, το 2000 dance κομμάτια Κραυγή Αγάπη υπερβολική, ταυτόχρονα με ζεϊμπέκικα χασάπικα κ μπαλάντες. 2005 εξελιξε τον ήχο της Άννας σε πιο ροκ κ πιο μετά έγραψε και για τα παρατράγουδα της Αννίτας. Έχει κάνει πολλά διαφορετικά πράγματα στην καριέρα του με μεγάλη επιτυχία.

Κάποιοι στίχοι να έλειπαν που για μένα σε ορισμένα κομμάτια υπάρχουν στίχοι που είναι από εκκεντρικοί μέχρι ακραιοι

 

Επεξεργασμένο από thebest20
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει πολύ και με τρώει μέσα μου να μάθω ποιο να είναι άραγε το πιο ακριβό cd και LP του Καρβέλα αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Μάλλον θα μείνω με την απορία αυτή για πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Σπινθηροβόλος γάιδαρος είπε

Με προβληματίζει πολύ και με τρώει μέσα μου να μάθω ποιο να είναι άραγε το πιο ακριβό cd και LP του Καρβέλα αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Μάλλον θα μείνω με την απορία αυτή για πάντα.

Είναι το "Τσούζει" η πρώτη έκδοση cd του 1989!Γενικώς πολλά που έχουν την επωνυμία CBS (και βγήκαν μεταξύ 1988-90) και όχι SONY, πωλούνται σε αστρονομικά ποσά

https://www.discogs.com/release/13630308

 

Ευτυχώς κάποια από αυτά τα cd επανεκδόθηκαν μεταξύ 1995-97 με το λογότυπο ΟΚ Budget Price και έχουν εξαιρετική ποιότητα ήχου.

Επεξεργασμένο από thebest20
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thebest20 Πολύ ψαγμένος είσαι με όλα αυτά... Ωραίος... εμένα δεν με πολυενδιαφέρουν αλλά εξαίρω την κατάρτιση, όπου τη συναντώ.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ψαγμένος δεν είμαι, αλλά υπάρχει ένα άτομο στο περιβάλλον μου που κοιτάζει συλλεκτικές εκδόσεις με βάση την εταιρεία (πχ sony που μέχρι το 1989-90 έγραφε cbs) ή τα λογότυπα όπως ok budget price και η Minos που είχε το λογότυπο cd club, και πολλά ακόμα (πχ πριν από κάποια χρονολογία, ίσως 1993 εκεί κοντά, τα cd δεν είχαν barcode και μετά κάποια βγήκαν ίδιες σχεδόν εκδόσεις αλλά με barcode)Οπότε έχω μάθει κάποια λίγα πράγματα, ωστόσο αυτός είναι άτομο που θεωρεί ότι το cd πρέπει να παραμένει cd, το βινύλιο βινύλιο κλπ και όχι μετατροπές. Η αλήθεια είναι ότι για μένα είναι λεπτομέρειες τα λογοτυπα και οι μικροδιαφορές και απλά ότι cd έχω γνήσια στη συλλογή μου τα έχω πιο πολύ για το booklet και αρκετά επειδή έχουν dvd. 

 

Επεξεργασμένο από thebest20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου