Προς το περιεχόμενο

mesa/boogie & pedals---> προβλημα...βοηθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.galaxy.gr/AC%20automatic%20voltage%20regulator.htm

 

αν λειτουργησει το συγκεκριμενο προιον , τοτε να το αγορασω.

"σηκωνει" την τροφοδοσια-το ρευμα- που απαιτει ο "μαρκ" ακομα και φουλ πυρακτωμενος , μετα απο 6 και επιπλεον ωρες συνεχομενου παιξιματος??

 

:roll:

 

αν υπαρχει εστω και μια μικρη αμφιβολια , τοτε παιρνω τον Boogie στο σπιτι μου και παω τον power engine στο μαγαζι. :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου έχω πει σε πμ στο παρελθόν το πρόβλημα σου είναι η σχέση εμπέδησης εξόδου/εισόδου και έχει να κάνει με την πόλωση της τριόδου μετά το return και όχι με αν είναι solid state ή λαμπάτο το loop

Η ελάχιστα αποδεκτή αναλογία εμπεδήσεων είναι 1 προς 10 ενώ αποδοτικότερες είναι οι αναλογίες από 1 προς 100+ .

Η GT-8 έχει εμπέδηση εξόδου 2kohm ενώ το return του Mark 1 κάτι λιγότερο από 50kohm δλδ περίπου αναλογία 1 προς 25. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με ένα ικανοποιητικά μεγάλο level από την πεταλιέρα σου οδηγεί στο παραμορφωμένο σήμα.

 

Ναι μπορείς να κάνεις mod για να το βελτιώσεις. Ειδικά τα παλιότερα μοντέλα της Μ/Β δεν φημίζονται για τη σχεδίαση του fx loop. Αλλάζοντας την εμπέδηση εισόδου του return του M/B ενώ ταυτόχρονα θα αλλάξεις και τις αντιστάσει ς ανόδου και καθόδου στην πρώτη τρίοδο στο return προκειμένου το gain του ενισχυτή να διατηρηθεί στα ίδια επίπεδα.

ΑΛΛΑ δεν θα το κάνεις για το λόγο που προανέφερε ο Superfunk

Πιθανή λύση: ελάττωσε όσο το δυνατόν περισσότερο το level της πεταλιέρας και δούλεψε τον Μ/Β στα 100W

Αν αυτή η λύση δεν φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα δοκίμασε να συνδέσεις ένα καλό buffer ανάμεσα στην πεταλιέρα και το return. Όχι τα buffer από πεταλάκια όπως boss,ibanez κλπ δεν σου κάνουν αφού ψάχνεις για κάποιο το οποίο θα έχει εμπέδηση εισόδου 1Μohm+ και εξόδου 200ohm ή και λιγότερο.

 

@ Superfunk

Πληροφοριακά ο Van Halen δεν άλλαζε λάμπες κάθε βράδυ μόνο επειδή χρησιμοποιούσε Variac(αν όντως χρησιμοποιούσε και δεν είναι hype), το οποίο για μικρές σχετικά μεταβολές δεν τις φθείρει τόσο γρήγορα, αλλά επειδή είχε βραχυκυκλώσει τα άκρα του πρωτεύοντος του μετασχηματιστή εξόδου(δλδ τις ανόδους των λυχνιών εξόδου) με μία αντίσταση. Αν μάλιστα δεν φόραγε και τις ανθεκτικότατες Sylvania 6CA7 δε θα έβγαζε ούτε τραγούδι ο ενισχυτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα καλο low impedance buffer που χρησιμοποιουσα παλια ειναι το

 

BF2 απο εδω http://www.axess-electronics.com/

 

επισης και το VHT Valvulator θα εκανε δουλεια αν και σιγουρα καποιο απο τα παιδια εδω μεσα θα μπορουσε να σου φτιαξει και ενα custom low impedance buffer.

 

βεβαια γιατι θελεις να βαλεις το gt8 στο power amp in του ΜARK1 δεν μπορω να καταλαβω ακομα :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το εκανα επειδη εχω ακουσει οτι δουλευει - με συνετες ρυθμισεις- πολυ καλα η gt 8 με εναν λαμπατο τελικο.ετσι και "λαμπατη" χροια θα εχω και την ευελιξια των ρυθμισεων της....τον λυπαμαι ομως τον κακομοιρη τον boog-ακο μου...χεχε

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
ενα καλο low impedance buffer που χρησιμοποιουσα παλια ειναι το

 

BF2 απο εδω http://www.axess-electronics.com/

 

επισης και το VHT Valvulator θα εκανε δουλεια αν και σιγουρα καποιο απο τα παιδια εδω μεσα θα μπορουσε να σου φτιαξει και ενα custom low impedance buffer.

 

βεβαια γιατι θελεις να βαλεις το gt8 στο power amp in του ΜARK1 δεν μπορω να καταλαβω ακομα :roll:

 

+1.

Παρεπιπτόντως, το BS2 είναι το πρώτο προϊόν για το οποίο έφαγα "πόρτα" λόγω rohs και τελικά δεν το αγόρασα.

 

Τώρα από ότι βλέπω είναι έτοιμοι:

 

European Customers

Update Jan. 28, 2007 - All products are RoHS compliant as of Jan. 2007 and can be shipped to the EU.

 

 

EDIT: Και βέβαια +100 στο ότι είναι πολύ απλό κύκλωμα ένας buffer και μπορείς να φτιαχτεί πολύ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω ειχα το παλιο bf1 το οποιο ηταν το απλο Version του bf2 & οταν σταματησα να το χρησιμοποιω (αγορασα το Route 66 το οποιο ειχε ενσωματωμενο ενα εξαιρετικο L.I.B) και το χαρισα σε ενα φιλο μου αυτος καταφερε να το καψει μεσα σε μια μερα... 8O ,τωρα πως και γιατι δεν ξερω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη νιωθω πως παω να κανω εγκλημα -χεχε- και επειδη θελω να σεβαστω το μηχανημα μου, παραταω την ιδεα του power amp in.

γιατι να το ταλαιπωρω αλλωστε...

 

θα τον απολαμβανω σπιτι μου απο σημερα με τα πεταλακια μου και τελος το πολυ ψαξιμο.

- πρεπει να παιξω και λιγο μπας και ξεκουλαθω-

παντως ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση σας και τις αποψεις σας κυριοι.

 

οσο για το μαγαζι , η gt8 με το power engine 21 , και πολυ του πεφτει.ουφ! ηρεμησα τωρα

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου