Προς το περιεχόμενο

Telebasster!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα διαφωνησω εδω.το δικο μου ειναι χαλαρα το καλυτερo μπασο που ειχα ποτε μου (και ειχα αρκετα....) ειναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ και εχει εναν και μοναδικο αλλα εκπληκτικο ηχο (οπως αλλωστε πρεπει να εχουν τα σοβαρα μπασα :lol: )

το μπρατσο δεν εχει χρειαστει ρυθμισμα εδω και 6 χρονια & το φινιρισμα του ειναι υπεροχο :wink:  (βεβαια εγω το πηρα 350 ευρω απο το ebay.....)

 

να φανταστεις ο μπασιστας στη μπαντα μου εχει "παρκαρει" το Music Man του εδω και χρονια & παιζει μονο με το Sting...

 

Δεν ξέρω δεν μου έκανε κλίπ! Ηχητικά ναι (γιαυτό άλλωστε ψάχνω κάτι παρόμοιο) κατασκευαστικά όχι.

 

Πάντως το φινίρισμα του δεν πιάνει μία με το φινίρισμα από το maple μπράτσο στα Musicman! Kαι αν ο μπασίστας σου έχει "παρκάρει" το Musicman μάλλον θα είναι επιδή δεν ταιριάζει το ύφος του στη μουσική σας έτσι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα σιγουρα γουστα ειναι αυτα (προσωπικο προτιμω τα Laquered necks τυπου Fender απο τα oil-waxed τυπου MM) και βεβαια μη ξεχνας οτι απλα το δικο μου μπορει να ετυχε σουπερ κομματι οπως συμβαινει με τα περισσοτερα μαζικης παραγωγης οργανα....

 

Το Sting εχει μονο ΕΝΑΝ ηχο (αλλα ΤΙ ηχο!) ΜΠΑΣΟ & fundamental και οντως ταιριαζει πολυ με αυτα που παιζουμε (αν και στα προηγουμενα αλμπουμ μας εχει χρησιμοποιηθει αποκλειστικα το ΜΜ)

 

το τεραστιο πλεονεκτημα του P BASS (& του Sting που ουσιαστικα ειναι ενα αντιγραφο του 57 P BASS με τα contours) ειναι οτι ο μοναδικος του ηχος βγαινει σε χρονο...μηδεν :lol: βαζεις ενα σετακι 50αρες PYRAMID FLAT κλεινεις εντελως το Tone & καταδαφιζεις το...κτιριο... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά, στα P όντως το tone πρέπει να είναι ερμητικά κλειστό, αλλιώς δεν έχει μπάσα. Το έχω διαπιστώσει και με γνήσια P αλλά και με κόπιες (όπως το δικό μου).

Λογικά το sting πρέπει να έχει ακόμα λιγότερες χαμηλές λόγω μονοπήνιου, ε;

fleamail, το μπάσο που παρήγγειλες (καλόπαιχτο! ) έχει τον μαγνήτη πιό κοντά στην γέφυρα από το sting ή ιδέα μου είναι;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sting εχει τις περισσοτερες χαμηλες απο οποιοδηποτε μπασο εχω παιξει ποτε μου! (Gibson,Gretsch,Fender,Rickenbacker(καλα αυτα ετσι κι αλλοιως δεν εχουν χαμηλες) & ΜΜ)

 

Ετσι κι αλλοιως τα μπασα τυπου Fender εχουν πολυ περισσοτερες χαμηλες απο αυτα τυπου Gibson (τα οποια εχουν ομως περισσοτερο "κλανγκ" και σκασιμο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να φέρω το epiphone να τα στήσουμε; ;)

Πάντως Νίκο λίγο περίεργο αυτό που μου λες, οι περισσότεροι από όσους έχουν δοκιμάσει και τις δύο σχολές θεωρούν τα gibson (τα EB-0/3 περισσότερο, τα Thunderbird λιγότερο) σαν πολύ μπάσα όργανα, με ελάχιστο κλανγκ ή σκάσιμο.

Το sting σου τι μαγνήτη έχει, τον ορίτζιναλ ή κάτι άλλο;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον στοκ.

Και ομως τα Fender εχουν πολυ πιο "βαρυ" ηχο απο μπασα τυπου Rickenbacker η Gibson τα οποια διακρινονται για τα υψηλομεσαια τους και το "κλανγκ" τους (για αυτο αλλωστε και τα χρησιμοποιουν και αρκετοι χαρντροκαδες) τα Fender ειναι low end fillers :wink:

Δεν ειναι αλλωτσε τυχαιο οτι στη μουσικη με το βαρυτερο και πλεον "χαμηλο" μπασο (τη ρεγγε δηλ.) μονο τα Fender παιζουν (& μαλιστα μονο τα precission)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αλλωτσε τυχαιο οτι στη μουσικη με το βαρυτερο και πλεον "χαμηλο" μπασο (τη ρεγγε δηλ.) μονο τα Fender παιζουν (& μαλιστα μονο τα precission)

 

+1000000 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αλλωτσε τυχαιο οτι στη μουσικη με το βαρυτερο και πλεον "χαμηλο" μπασο (τη ρεγγε δηλ.) μονο τα Fender παιζουν (& μαλιστα μονο τα precission)

 

+1000000 :wink:

 

Βέβαια' date=' αυτό το "μόνο" ειναι κάπως σχετικό...

 

Π.χ. ο Jackie Jackson, ο "ιδρυτής" του rocksteady bass, και ένας από τους πλέον επιδραστικούς μπασσίστες της reggae (πριν από αυτόν το reggae μπάσσο έπαιζε μόνο τέταρτα- σύμφωνα με τον ίδιο πάντα!), παίζει με εξάχορδο Peavey TL-SIX με Keller μαγνήτες [bass Player (1999), Jackie Jackson & The Roots of Reggae, Τεύχος Μαΐου'].

 

Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα;!;

 

:D

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα ξέρω, αν θες χαμηλές (ειδικά αν γουστάρεις τα sub-lows της reggae) πας και παίρνεις ένα EB-0 με τον ΓΝΗΣΙΟ MUDBUCKER (29k με 31k έξοδος! ).

Αυτό το πράμα όπως λεν κι οι αμερκάνοι "it peels the paint off the walls..."

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αλλωτσε τυχαιο οτι στη μουσικη με το βαρυτερο και πλεον "χαμηλο" μπασο (τη ρεγγε δηλ.) μονο τα Fender παιζουν (& μαλιστα μονο τα precission)

 

+1000000 :wink:

 

Βέβαια' date=' αυτό το "μόνο" ειναι κάπως σχετικό...

 

Π.χ. ο Jackie Jackson, ο "ιδρυτής" του rocksteady bass, και ένας από τους πλέον επιδραστικούς μπασσίστες της reggae (πριν από αυτόν το reggae μπάσσο έπαιζε μόνο τέταρτα- σύμφωνα με τον ίδιο πάντα!), παίζει με εξάχορδο Peavey TL-SIX με Keller μαγνήτες [bass Player (1999), Jackie Jackson & The Roots of Reggae, Τεύχος Μαΐου'].

 

Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα;!;

 

:D

 

Το οποίο Peavey όπως και το 90% των bass είναι βασισμένο στο Precision...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου