Προς το περιεχόμενο

Mackie Spike & Latency


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρες... Έχω την παραπάνω καρτούλα... Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ενώ στο traktion έχει latency 1,4ms, στο cubase με τα ίδια seetings από το ίδιο control panel (του ASIO driver της συσκευής δηλαδή) μου βγάζει το κατώτερο 21ms; Πάει πουθενά το μυαλό σας; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δηλώσει στα settings του Cubase τη συγκεκριμένη κάρτα;

Δεν έχω πρόσβαση στο cubase αυτήν τη στιγμή για να κοιτάξω ακριβώς, αλλά θυμάμαι ότι μου έβγαζε στη λίστα την κάρτα μου και ώς full duplex και ώς asio κλπ. Η μία εξ αυτών δίνει μεγάλο latency, ενώ η άλλη δίνει μικρό.

 

Για παίξε με αυτά...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τις παρακάτψ επιλογές (με τις αντίστοιχες latencies):

Asio DirectX Full Duplex Driver-325ms, Asio multimedia driver-110ms και Mackie XD2-21ms. Είναι φανερό πως ο τρίτος driver πρέπει να είναι ο σωστός. Ο πίνακας ελέγχου αυτού το driver έρχεται με το λογισμικό της κάρτας, κι έχω επιλέξει lowest latency, την μικρότερη επιλογή που διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Control Panel του ASIO driver της Mackie ρύθμισε το ASIO Buffer size. Όσο μικρότερο τοσο λιγότερο Latency έχεις.

Το πιο πιθανό στην προκειμένη περίπτωση, είναι να έχεις buffer size μεγαλύτερο απο 512 Samples!!! Ρυθμισέ το στα 128 ή και πιο χαμηλά, αν αντέχει η κάρτα σου.

 

Τα λέμε...

e are the knights who say...Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά σου λέει ότι στο traction έχει 1,4ms latency, άρα κάτι θα έχει ρυθμίσει με το buffer size.

 

Τάσο, το latency είναι ανάλογο με τη συχνότητα δειγματοληψίας που δουλεύεις.

Μήπως στο traction δουλεύεις με πχ 96ΚΗz, ενώ στο cubase το project είναι στα 44.1;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

traktion: 44100Hz, 64 samples. Cubase: 44100Hz (τα samples πώς αλλάζουν; Το control panel της κάρτας δεν έχει επιλογή να παίξω με τα samples...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να ρωτήσω... αν βάλω τον asio4all και βελτιώσω το latency, θα έχω απώλειες σε ποιότητα; Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πάντα απαραίτητες ερωτήσεις: δοκίμασες τους τελευταίους drivers της κάρτας; το πιο πρόσφατο update του software που χρησιμοποιείς;

 

το γεγονός ότι το tracktion διανέμεται μέσω της mackie μάλλον αποτελεί ένδειξη της καλής τους συνεργασίας, δλδ θεωρώ ότι οφείλεται εκεί το πολύ μικρό latency.

 

χοντρικά η ελάχιστη δυνατή καθυστέρηση είναι το μέγεθος του buffer δια τη συχνότητα της δειγματοληψίας. δλδ

64/44100=0.00145 = 1.45 ms latency.

 

πρακτικά παρεμβάλλεται ο driver αλλά και το λογισμικό κ η μεταξύ τους σχέση, αλλά αν δε μπορείς να ρυθμίσεις το buffer size(που μου φαίνεται περίεργο) μέσω του driver δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος. είναι τα 20 ms ενοχλητικά στο monitoring;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πάντα απαραίτητες ερωτήσεις: δοκίμασες τους τελευταίους drivers της κάρτας; το πιο πρόσφατο update του software που χρησιμοποιείς;

είναι τα 20 ms ενοχλητικά στο monitoring;

 

Τελευταίο firmware, asio drivers, windows driver και λογισμικό. 21ms όταν γράφω audio πάνω από midi, είναι ενοχλητικό ναι...

Για τον asio4all κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να ρωτήσω... αν βάλω τον asio4all και βελτιώσω το latency' date=' θα έχω απώλειες σε ποιότητα; Γνωρίζει κανείς;[/quote']

Δέν νομίζω πώς θα παίξει. Αλλά σε κάθε περίπτωση μην αλλάξεις driver που είναι γραμμένος συγκεκριμένα για την συσκεύη σου!!! Ψάξε για update

e are the knights who say...Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου