Προς το περιεχόμενο

κρέμασμα ενισχυτών από ταβάνι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

:o Φτιαχνουμε το studiάκι μας και είχαμε την ιδέα να κρεμάσουμε με αλυσίδες τουλάχιστον δυο ενισχυτές από το ταβάνι(κιθάρας και φωνής).Έχω σοβαρούς ενδοιασμούς στο να γίνει το ίδιο με τον ενισχυτή μπάσου(ένα Lanet έχω), για τον οποίο σκέφτομαι να φτίαξω μια αρκετά ψήλή βάση από dexion σιδερένια δηλαδή...

Πώς σας φαίνονται όλα αυτά?

Ο χώρος είναι μακρόστενος και οι ενισχυτές είναι ο ένας δίπλα στον άλλον,παράλληλα με το μικρό τοίχο σε κάποια απόσταση βέβαια από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ακούγονται πολύ οι ψηλές συχνότητες αμα κρεμάσεις τον ενισχυτή της κιθάρας στο ταβάνι ? και αν δεν είναι και σε καμια γωνία τέρμα πάνω θα χαθούν και τα μπάσα... δεν μιλάω θεωρητικά, μπορεί να μην ισχύει αυτό που λέω, απλώς έχω δει οτι ισχύει στην πράξη στο δωμάτιο που παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιό λόγο ακριβώς θέλεις να κάνεις κάτι τόσο επικίνδυνο - και για τα μηχανήματα' date=' και για όσους είναι κοντά?[/quote']

 

Για να μην πιάνουν χώρο κάτω...Πάντως εννοείται ότι δε θα στέκεται κανείς από κάτω.Νομίζαμε ότι θα έχουμε καλό ήχο από ψηλά.Θα μας κοιτάνε περίπου στο ύψος του αυτιού.

 

Συνεχίζουμε άλλη μερα γιατί πρεπει να κλείσω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας κοιτάνε περίπου στο ύψος του αυτιού

 

νομίζω οτι όντως τότε τονίζονται οι ψηλές, τουλάχιστον εγώ αυτό ακούω, αλλά ακόμα και σε κανα πρόγραμμα που έχει amp και mic modelling άμα βάλεις τη θέση του μικροφώνου να κοιτάει στο κέντρο του ηχείου, τονίζονται (σε ενοχλητικό βαθμό αν έχεις πριμαριστή παραμόρφωση) οι ψηλές.

Ημι-άσχετο: μήπως πρέπει κάποιος γνώστης να γράψει ένα άρθρο για την τοποθέτηση μικροφώνων? ε?ε? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feather, θα ήθελα να σε ρωτήσω (επειδή δεν έχω σκοπό να αγοράσω stands προς το παρον) το εξής:

Τι είναι καλύτερο σαν βάση για τον ενισχυτή μπάσου ή κιθάρας:

Ένα ξύλινο τραπέζι ή μια σιδερένια βάση dexion (εννοώ να πατάει πάνω σε σιδερένια πλάκα ο ενισχυτής)?

Σίγουρα, απ ότι διάβασα σε άλλο thread, πρέπει να βάλω λαστιχο από κάτω έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επίσης προχθές διάβασα σε κάποιο thread κάποιος που έχει βάλει στο στούντιο του αλεξίπτωτο στο ταβάνι.Ψάχνω ψάχνω και δεν μπορώ να ξαναβρώ τη δημοσιευση αυτη για να ρωτήσω κάτι σχετικό το παιδί, μια και αγοράσαμε κι εμείς αλεξίπτωτο...

Όσον αφορά τα μονωτικά απ ότι έχω ψάξει καταλήγω στον πετροβάμβακα για εξωτερικούς τοίχους και ρικοφόν για εσωτερικούς.Υπάρχει εκτός ρικοφόν, πιο φτηνή λύση για να μειώσουμε ανακλάσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου