Προς το περιεχόμενο

Fender + Floyd Rose = ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αρχισουμε να πυροβολαμε το FR (το οποιο οταν δεν ειναι απο τα φτηνα licenced) να πουμε οτι ειναι ενα πολυ καλο τρεμολο για συγεκριμενη "ειδικη" χρηση.

 

Ομως......ειχα κανει το λαθος πριν καποια χρονια και ειχα παρει με mail order το τοτε μοντελλο της fender (τοτε λεγονταν classic floyd rose strat) με το FR. Δεν το συζητω οτι ο VH με το FR και τις partscaster του (και ολα τα υπολοιπα) ειχε φοβερο ηχο........αλλα εγω απο οσες στρατ ειχα αυτην την μισησα περισσοτερο.......πιο thin ηχο, δεν ειχα ποτε μου.......Ειδα και αποειδα (η συγκεκριμενη στρατ δεν ηταν και καλα κατασκευασμενη......οταν τhν ελυσα στα εξ'ων συνετεθη διαπιστωσα οτι παντου υπηρχαν shims...............)....εκτοτε fender + FR δεν μου καθονται καλα ουτε εμφανισιακα ουτε ακουστικα.....ποτε ξανα......

 

Αντιθετως μια hamer chapparal custom του 86 που εχω (set neck , με σωμα απο μαονι και απιστευτη προσοχη στη λεπτομερεια....τοτε κοστιζε 1800$) η οποια εχει το FR της schaller παιζει λες και ειναι hardtail...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά γιατί κάποιος να θέλει μια strat με Floyd Rose. Παραδοσιακά η strat δεν έχει FR και για να δουλέψει η συγκεκριμένμη γέφυρα καλά θέλει σκαμένο σώμα εκεί που βρίσκεται η γέφυρα, όπως π.χ. οι IBANEZ.

Ακόμα πιο σημαντικό για όσους δεν το ξέρουν είναι ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (6 βίδες πάνω, δύο βίδες από κάτω κοντά στα ελατήρια, και ελατήρια) το κλασσικό vintage tremolo μπορεί να γίνει σχεδόν όπως ένα FR στο ηχητικό αποτέλεσμα, βέβαια αφήνοντας την κιθάρα να αναπνέει αφού δεν κλειδώνουν οι χορδές στο HeadStock. Και σε συνδυασμό με καλά Lock κλειδιά, THE VINTAGE TREMOLO STAYS IN TUNE. :wink:

Προσωπικά το έχω κάνει στη strat μου και ξέγνιασα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά γιατί κάποιος να θέλει μια strat με Floyd Rose. Παραδοσιακά η strat δεν έχει FR και για να δουλέψει η συγκεκριμένμη γέφυρα καλά θέλει σκαμένο σώμα εκεί που βρίσκεται η γέφυρα' date=' όπως π.χ. οι IBANEZ. [/quote']

 

Δεν ισχυει αυτο....το FR δουλευει εξισου καλα (αν οχι καλυτερα......)οταν ΔΕΝ ειναι floating.....ειναι παρα πολλοι οσοι το προτιμουν να "καθεται" πανω στο σωμα αφενος γιατι δεν εχεις προβληματα με την τονικοτητα οταν κανεις σηκωματα, αφετερου γιατι πολλοι υποστηριζουν οτι ετσι εχει καλυτερο sustain μια και "ακουμπαει" πανω στο σωμα, και τελος σε περιπτωση που σπασεις μια χορδη δεν βγαινουν ολες οι υπολοιπες out of tune......Μια χαρα δουλευει το FR λοιπον ακομα και οταν δεν ειναι recessed......εξαλλου και ο πρωτος διδαξας ο VH δεν χρησιμοποιει recessed floyd.....

 

Ακόμα πιο σημαντικό για όσους δεν το ξέρουν είναι ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (6 βίδες πάνω' date=' δύο βίδες από κάτω κοντά στα ελατήρια, και ελατήρια) το κλασσικό vintage tremolo μπορεί να γίνει σχεδόν όπως ένα FR στο ηχητικό αποτέλεσμα, βέβαια αφήνοντας την κιθάρα να αναπνέει αφού δεν κλειδώνουν οι χορδές στο HeadStock. Και σε συνδυασμό με καλά Lock κλειδιά, THE VINTAGE TREMOLO STAYS IN TUNE. :wink:

Προσωπικά το έχω κάνει στη strat μου και ξέγνιασα... 8)[/quote']

 

Συμφωνω εδω και εγω οτι μπορει να βελτιωσεις με τους τροπους που αναφερεις το Vintage tremolo.....oυτε και εγω αντιμετωπιζω προβληματα με το συγκεκριμενο (εχω φροντισει η κιθαρα μου να ειναι σωστα σεταρισμενη οπως λες, και το nut να ειναι OK.....).....εξαλλου δεν κανω dive bombs....:D :D :D :D

 

Oμως για καποιους που κανουν βιαιη, συχνη, και εντονη χρηση του τρεμολο to vintage, παρολα τα μετρα που ανεφερες, ειναι ανεπαρκες και το floyd rose ειναι μονοδρομος......κανενα αλλο τρεμολο δεν κραταει το κουρδισμα οπως αυτο.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα πιο σημαντικό για όσους δεν το ξέρουν είναι ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (6 βίδες πάνω' date=' [b']δύο βίδες από κάτω κοντά στα ελατήρια[/b], και ελατήρια) το κλασσικό vintage tremolo μπορεί να γίνει σχεδόν όπως ένα FR στο ηχητικό αποτέλεσμα...

Σε ποιες βιδες αναφερεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FR είναι και καλό και χρήσιμο, δεν χρειάζεται και ανάλυση αυτό ρε παιδιά. Από κει και πέρα είναι θέμα προσωπικού στυλ παιξίματος και γούστου αν σ'αρέσει ή όχι.

 

Το θέμα είναι γιατί η Fender δεν το διαθέτει πλέον, ενώ κατασκευαστές όπως η B.C. Rich προσφέρουν με 600 Ευρά αυθεντικό FR σε neck-through κιθάρα:

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_st.htm

 

(η επόμενη κιθάρα μου, μαζί με μια 2x12 closed-cab και την classic player 50s παρεπιπτόντως :p )

 

Ίσως έχει να κάνει με το sourcing, ίσως με αυτό που έλεγε ο Abraxas ότι η κύρια παραγωγή θα μεταφερθεί στο Μεξικό. Κάπου δίαβασα ότι σύντομα λήγει και η αποκλειστηκότητα στην πατέντα για το original...δεν ξέρω πάντως πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί που θα ήθελαν μια strat με FR (όπως εγώ) και δεδομένου ότι βγάζει τόσα και τόσα μοντέλα Strat είναι χαζό να μην έχουν έστω και μια με FR.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και δεν είναι fender. Fender είναι μόνο στο σχήμα. Το λένε και οι ίδιοι ότι είναι heavily modified. Οπότε το παράδειγμά σου πάει άκλαφτο :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρονια παίζουν με Fender (φαίνεται σε οποιο προσφατο videoclip και live να δεις) αλλα είναι custom-κατά παραγγελια.

 

Τόσα χρονια δηλαδή που είχε μοντέλα με FR ξαφνικά τώρα αποφάσισε να τα κόψει?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου