Προς το περιεχόμενο

Πατεντα για κλεισιμο Monitors!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια κ χαρα κ παλι!

Εχει κανεις να προτεινει καμια "πατεντα" για να λυσω το εξης μου "προβλημα"?

 

Εχω μονιτορ τα TASCAM vlx5 (που εχουν απο ενα διακοπτη on/off το καθενα.

Οταν γραφω φωνες, θελω με καποιο τροπο να τα κανω mute (καθως γραφεται η φωνη απτον τραγουδιστη του γρουπ μου πχ, ο οποιος φοραει ακουστικα κ μονο αυτος ακουει τη μουσικη) και μολις γραφεται κατι να ανοιγω παλι τα monitor χωρις να ψαχνω το διακοπτακι πισω τους μια στο ενα κ μια στο αλλο, για να ακουω κ εγω πως γραφτηκε οτι γραφτηκε, και χωρις να βγαζει ο τραγουδιστης τα ακουστικα για να ακουσω εγω στα γρηγορα, κ μετα να του τα ξαναδινω να ξαναγραψουμε (οταν βαριεμαι να ανοιγω/κλεινω τα monitor.

 

Καμια συμβουλη?

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πήγαινε και πάρε αυτό

HA4700_medium.jpg

 

http://www.behringer.com/HA4700/index.cfm?lang=ENG

 

το οποίο θα σου δώσει 4 εξόδους ακουστικών ώστε να ακούς και εσύ ταυτόχρονα.

 

Την έξοδο για τα ηχεία θα την κλήσεις από την κονσόλα σου (έχεις, δεν έχεις ; )

ή από το audio interface, αν αυτό σου δίνει τουλάχιστον 2 στέρεο ή 4 μονό εξόδους.

 

Από την άλλη, μπορείς την έξοδο να την δώσεις στο HA4700

και από εκεί στα monitors,

και να κλείνεις την ένταση στο κανάλι που τα έχεις βάλει, ενώ συνεχίζεις να ακούς από τα ακουστικά.

 

Καλημέρα, και ελπίζω να βοήθησα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσότερες κάρτες υπάρχει επιλογη απο το control panel τους να κανεις MUTE MONITORING...Αν υπάρχει και στην δικιά σου είσαι κυριλέ...

 

Αλλιώς μπορείς να πάρεις κάποιον προενισχυτή ακουστικών (υπάρχουν και πιο φθηνοί απο τον παραπανω) και να κάνεις την δουλειά σου με ακουστικά πλέον...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μονιτορ τα TASCAM vlx5 (που εχουν απο ενα διακοπτη on/off το καθενα.

Οταν γραφω φωνες' date=' θελω με καποιο τροπο να τα κανω mute (καθως γραφεται η φωνη απτον τραγουδιστη του γρουπ μου πχ, ο οποιος φοραει ακουστικα κ μονο αυτος ακουει τη μουσικη) και μολις γραφεται κατι να ανοιγω παλι τα monitor χωρις να ψαχνω το διακοπτακι πισω τους μια στο ενα κ μια στο αλλο, για να ακουω κ εγω πως γραφτηκε οτι γραφτηκε, και χωρις να βγαζει ο τραγουδιστης τα ακουστικα για να ακουσω εγω στα γρηγορα, κ μετα να του τα ξαναδινω να ξαναγραψουμε (οταν βαριεμαι να ανοιγω/κλεινω τα monitor.[/quote']

 

Εν ολίγοις, θελεις να ελεγχεις ευκολα το volume των μονιτορ σου...ασχετο αλλά τυχαινει να εχουμε τα ιδια μονιτορ...

 

Μπορείς να παρεις και μια μικρή κονσολίτσα (αυτό έκανα εγω τουλαχιστον http://www.soundcraft.com/product_sheet.asp?product_id=121 )...οπότε συνδεσεις καρτα ήχου--->κονσόλα---->μόνιτορ...

 

Βαζεις παλι αρχικά ενταση π.χ. 85% στα μονιτορς (και δεν ξανασχολεισαι)και μετα παιζεις με το volume της κονσολίτσας σου...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου