Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση δακτύλων και καρπού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι θελετε να δυναμωσετε τα δαχτυλα, τον καρπο και την φυσικη τους κατασταση,τσεκαρετε το powerball.Οχι δεν ειμαι ο αντιπροσωπος του στην Ελλαδα (που δεν υπαρχει απο οσο ξερω),νομιζω αλλωστε πως υπαρχουν πολλα διαφορετικα powerball και μαρκες και μονο στο νετ.Το αγορασα πριν 2 εβδομαδες,για να δυναμωσω τα χερια μου για το πιανο επειδη μου το συστησε ενας φιλος που ειναι σε πραγματικα πολυ υψηλα εκετελεστικα επιπεδα ως πιανιστας και φυσικα τον εμπιστευτηκα.Επαθα πλακα και θελω να το μοιραστω μαζι σας.JUST CHECK IT OUT.Μονο προσοχη στην αρχη,ειναι παρα πολυ δυνατο αν το "τρεξεις" πολυ και μπορει να δημιουργησει τραυματισμο.Αλλα με σωστη χρηση....κανει φοβερη δουλεια.....JUST CHECK IT OUT.

 

http://www.powerballs.com/

 

http://www.thinkgeek.com/gadgets/electronic/6a4b/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν παίζω πιάνο, για την κιθάρα πριν κάποια χρόνια είχα πάρει κάτι αντίστοιχο με ελατήρια για να δυναμώνουν τα δάχτυλα. Μετά απο δύο βδομάδες το αποτέλεσμα που είχα ήταν πιο δυνάτα και κατα πολύ λιγότερο ευλύγιστα δάχτυλα (επήλθε κοινώς κουλαμάρα στο παίξιμο).... δεν ξέρω και πολλά απο ορθοπεδικά αλλά νομίζω ότι ένας πολύ σκληρός καρπός και πολύ σφιχτά και δυνατά δάκτυλα δεν είναι και ότι καλύτερο σε ένα μουσικό όργανο είτε πιάνο, είτε κιθαρα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις και να κουλαθεις αν θελεις....Ανετα....με οποιοδηποτε βοηθημα...και να κανεις και τα δαχτυλα σου και πολυ σφιχτα και σκληρα...piece of cake...τιποτα πιο ευκολο απο αυτο...αλλα ΑΝ θελεις να τα ΓΥΜΝΑΣΕΙΣ (και πιστεψε με υπαρχει λογος σοβαρος να εχει ενας μουσικος γυμνασμενα δαχτυλα)....αν και μονο τοτε...

Ασε που δεν μιλησα για ελατηρια που χρησιμοποιουν οι bodybuilders...Καμμια σχεση...Απευθυνομαι σε ανθρωπους που ξερουν τι θελουν απο τα δαχτυλα τους και ψαχνουν τροπους να τα βελτιωσουν.Και με τιποτα σε αρχαριους.Μονο ζημια θα παθουν.Ειναι για ενηλικες μουσικουσ.Τουλαχιστον εμενα,μου κανει καλο...Αυτα...και ο νοων νοητω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μαστουρμπεισον η φάση' date='κοίτα και τον akis τι έπαθε το παιδί

:D[/quote']

 

Re συ εγώ χέστικα πάνω μου. :) :D

Τον έβλεπα να τρέμει ολόκληρος και λέω τώρα θα σοργιαστει σαν το κοτ'οπουλο 8O :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως βλεπω οτι οι μποντυμπιλντερ δεν μπορουν να παιξουν πιανο δε πα να σπανε μπαλες με τα δακτυλα τους...ασε που ειναι και κατι κοπελιτσες 36 κιλα που παιζουνε καλυτερα απο εμενα,μερα με τη νυχτα δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτάα είναι πολύ επικίνδυνα ακόμα και για έναν μουσικό επαγγελματικού επιπέδου. Είχα πάθει τενοντίτιδα επειδή τα χέρια μου ήταν πολύ αδύναμα. Αφού μου πέρασε άρχισα και εγώ κάτι ασκήσεις με βαράκια 1,5 KG και ο πόνος επανήλθε! Σταμάτησα τις ασκήσεις αυτές λοιπόν και ξεκίνησα να παίζω ασκήσεις του Hanon οι οποίες γίνονται στο πιάνο, άρα δυναμώνεις ουσιαστικά το παίξιμο σου. Η έννοια του να δυναμώσεις τα χέρια σου σημαίνει να παίζεις απλά κάποια πράγματα χωρίς να καταπονούνται ιδιαίτερα τα χέρια σου. Δεν σημαίνει ότι τα χέρια πρέπει ντε και καλά να είναι φουσκωμένα κ.λ.π..

 

Δεν είμαι και κενένας σφύχτης αλλά αυτή την στιγμή ετοιμάζω το δίπλωμα για το πιάνο και παίζω jazz 3 χρόνια.

 

Απλά παραθέτω την δική μου εμπειρία και σας λέω να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με αυτά τα ζητήματα

Fundamentally Funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου