Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση δακτύλων και καρπού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

keep practicing και αφηστε τετοιες μαγκες!!αυτος ο τυπος ο ακης στο βιντεο πρεπει να χωνει γερη μαστουρπεισιον φαση!!ΕΛΕΟΣ!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickth85 συμφωνω μαζι σου...

Μιλησα για επιλεκτικη χρηση που να γινεται με μεγαλη προσοχη και σιγουρα δεν ειναι κατι που κανει για ολους..Μπορεις να το κανεις και παρα πολυ χαλαρα,σαν ζεσταμα και για στρετσινγκ.Εμενα μου χαλαρωνει πολυ τον καρπο μετα απο πολυ παιξιμο...ANYWAY....απλα θελησα να μοιραστω την ευεργετικη εμπειρια που ειχα...Ουτε "κουμπαρος" του καθε ακις ειμαι,ουτε θελω παθει κανεις τενοντιτιδα...Γραψε λαθος που ανεβασα αυτο το ποστ.Μην το κανετε...Βλαπτει σοβαρα την υγεια. Ουφ πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν έχω κανένα σκοπό να σου το παίξω έξυπνος. Επειδή την είχα ψλαξει αρκετά την δουλειά θα σου πω τι μου είπε ένας πολύ έμπειρος ορθοπεδικός:όλα έχουν να κάνουν ουσιαστικά με την κατασκευή των χεριών σου. Τα χέρια δεν δημιουργήθηκαν για να είναι όλη την ώρα πάνω από το πιάνο και να παίζουν...Η τενοντίτιδα είναι καθαρά ευαισθησία των χεριών. ¶ρα μην μασάς αφού δεν σε ενοχλεί πάει να πει πως έχεις καλό χέρι. Απλά εγώ δεν θα το δοκίμαζα γιατί προφανώς και έχω μια άλφα ευαισθησία ήδη

Fundamentally Funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Re συ εγώ χέστικα πάνω μου. :) :D

Τον έβλεπα να τρέμει ολόκληρος και λέω τώρα θα σοργιαστει σαν το κοτ'οπουλο 8O :lol: :lol:

 

Me 2....

:lol: :lol: :lol: :lol:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickth85 συμφωνω μαζι σου...

Μιλησα για επιλεκτικη χρηση που να γινεται με μεγαλη προσοχη και σιγουρα δεν ειναι κατι που κανει για ολους..Μπορεις να το κανεις και παρα πολυ χαλαρα' date='σαν ζεσταμα και για στρετσινγκ.Εμενα μου χαλαρωνει πολυ τον καρπο μετα απο πολυ παιξιμο...ANYWAY....απλα θελησα να μοιραστω την ευεργετικη εμπειρια που ειχα...Ουτε "κουμπαρος" του καθε ακις ειμαι,ουτε θελω παθει κανεις τενοντιτιδα...Γραψε λαθος που ανεβασα αυτο το ποστ.Μην το κανετε...Βλαπτει σοβαρα την υγεια. Ουφ πια...[/quote']

 

Γεια σας κι από εμένα. Λοιπόν χρησιμοποιώ το power ball, ένα απλό χωρίς μετρητή στροφών, εδώ και ένα εξάμηνο περίπου. Ήθελα να βρω κάτι που θα δυναμώσει το αριστερό μου χέρι κυρίως. Επίσης είχα κάποια παλιά προβλήματα με ψιλοτενοντίτιδα, όχι τίποτα σοβαρό, πάρα πολύ καιρό πριν και κάποιος γιατρός συμβούλεψε, δυνάμωμα των μυών περιφερικά από το σημείο που καταπονείται. Όργανο drums 21 χρόνια. Τυχαία ένας φίλος φανατικός των πολεμικών τεχνών (καράτε, βαράτε κ.λ.π.), είχε φέρει από Αμερική το μηχανάκι αυτό και μου το έδωσε μια που δεν το χρησιμοποιούσε. Από το πρώτο μήνα φάνηκε η διαφορά στη δύναμη αλλά και στο control της μπακέτας. Για να μην πολυλογώ, το μηχανάκι αυτό θέλει προσοχή κατά την χρήση ιδίως στην αρχή. Μη βλέπετε τα βιντεάκια στο youtube των τύπων που προσπαθούν να σπάσουν ρεκόρ στροφών. Το εργαλείο κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να χρησιμοποιείται συμπληρωματικά μαζί με άλλες ασκήσεις που κάνει ο καθένας μας για το όργανο. Οι οδηγίες του λένε για τρίλεπτη άσκηση ανά ημέρα! Πολλές φορές θα συναντήσετε στο noiz συναδέλφους, είτε drummer είτε πληκτράδες είτε κιθαρίστες, που ζητάνε συμβουλές γιατί μετά από κάποιο διάστημα ασκήσεων τα μέλη τους (χέρια πόδια δάχτυλα) σταματάνε να αποδίδουν και έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα. Υποθέτω πως ο υπερβάλλων ζήλος τους οδηγεί σε ένα είδος υπερκόπωσης και λίγο πολύ ο κόπος που έκαναν πάει χαμένος. Προσωπικά, η χρήση του power ball γίνεται με ασκήσεις για τους καρπούς, ελατήρια, ασκήσεις με μπακέτες ή χωρίς τίποτα στα χέρια. Αυτό το κάνω για ζέσταμα 20-30 λεπτά πριν ασχοληθώ σοβαρά με τα τύμπανα Δεν το χρησιμοποιώ μεμονωμένα, κάνω χαλαρά το ζέσταμα (έχουμε μιλήσει κάπου στο noiz για τις ασκήσεις), τέντωμα πάντα απαραίτητα και σας λέω πως ποτέ δεν ένιωσα κόπωση, ίσα ίσα βελτίωσα αυτό που ήθελα. Σαν εργαλείο λοιπόν το προτείνω αν κάποιος μπορεί να το βρει. Αλλά με προσοχή και χωρίς υπερβολές. Αν θέλεις να κάνεις ζημιά μπορείς να την κάνεις και με ελατήρια και με βάρη και με οποιαδήποτε γυμναστική. Σας λέω μη βλέπετε τα βίντεο που υπερβάλουν. Είναι στη μέγιστη ταχύτητα. Πιάνεται πολύ εύκολα μετά από λίγο καιρό αλλά δεν είναι ο τρόπος άσκησης που φαίνεται στο βίντεο αυτός.

Μακριά από τραυματισμούς. Η υπερβολή σκοτώνει τη μουσική (μουσικό).

 

Σας ευχαριστώ.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι από εμένα. Λοιπόν χρησιμοποιώ το power ball' date=' ένα απλό χωρίς μετρητή στροφών, εδώ και ένα εξάμηνο περίπου.[/quote']

 

Νομίζω οτι πρίν απο κανά εξάμηνο ήταν που σε διώξαμε απο την μπάντα.

Λές να 'χει καμμιά σχέση; :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι από εμένα. Λοιπόν χρησιμοποιώ το power ball' date=' ένα απλό χωρίς μετρητή στροφών, εδώ και ένα εξάμηνο περίπου.[/quote']

 

Νομίζω οτι πρίν απο κανά εξάμηνο ήταν που σε διώξαμε απο την μπάντα.

Λές να 'χει καμμιά σχέση; :D :D :D

 

Κάπου σε ξέρω... :wink: :wink: Γέμισε ο κόσμος μπασίστες και δεν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας. :D

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέμισε ο κόσμος μπασίστες και δεν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας. :D

 

Απλά ζηλεύεις γιατί το όργανο μου είναι μακρύ,πλατύ και εξέχει, ενώ το δικό σου είναι στρογγυλό και εκτείνεται προς τα μέσα. :D :D .

 

Υ.Γ. Λες η σχέση ντράμερ και μπασσίστα να έχει σεξουαλικές προεκτάσεις; Να αρχίσω να ανησυχώ; 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέμισε ο κόσμος μπασίστες και δεν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας. :D

 

Απλά ζηλεύεις γιατί το όργανο μου είναι μακρύ' date='πλατύ και εξέχει, ενώ το δικό σου είναι στρογγυλό και εκτείνεται προς τα μέσα. :D :D .

 

Υ.Γ. Λες η σχέση ντράμερ και μπασσίστα να έχει σεξουαλικές προεκτάσεις; Να αρχίσω να ανησυχώ; 8O[/quote']

 

Έχεις π.μ. Αποστόλη. ή χτύπα τηλέφωνο.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου