Προς το περιεχόμενο

Problem με παραλαβή Mackie & MOTU


ghen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες,

 

Πριν από 2-3 μέρες παρήγγειλα 2 x Mackie 824, μια MOTU 828 mkII, και monitor stands από γερμανικό e-shop.

 

Διαπιστώνω όμως ότι το ένα Mackie έχει σημάδια ταλαιπωρίας στο woofer, συγκεκριμένα βαθουλώματα στο κεντρικό ημισφαίριο. Dust Cap λέγεται αυτό;

Επιπλέον στο Logo HR824 στο μπροστινό μέρος του ηχείου το γράμμα H είναι φθαρμένο και μια κοντινή βίδα είναι ξημένη.

 

 

 

FaultyMackie-Pic052.jpg

FaultyMackie-Pic051.jpg

FaultyMackie-Pic039.jpg

FaultyMackie-Pic038.jpg

 

 

Η MOTU παίζει σχετικά καλά στο σύστημα μου (core2quad, sx3.1, sonar 6) αλλά στο registration card είναι ήδη γραμμένο με στυλό το serial number. Το registration card βρίσκεται μαζί με τα driver cds και τα manuals μέσα σε σφραγισμένο σακουλάκι !

 

 

Pic050.jpg

Pic049.jpg

Pic048.jpg

 

 

Λέω ότι παίζει σχετικά καλά γιατι σε τυχαία χρονικά διαστήματα το SPDIF OPTICAL IN νομίζει ότι δέχεται σήμα απο το πουθενά ! Δεν έχω τίποτα συνδεδεμένο στo OPTICAL IN ωστόσο, εκπέμπεται WHITE NOISE και αν δεν το κάνω MUTE ρουτάρεται στα MAIN OUT...Ακόμα και τα μπροστινά LEDS αναβοσβήνουν.

 

 

Οι γνώμες σας;

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς για το στυλό με το registration number. Πες μου κάτι, έχεις PC ή MAC; Ρωτώ σε σχέση με την δυσλειτουργία της Motu.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς για το στυλό με το registration number. Πες μου κάτι' date=' έχεις PC ή MAC; Ρωτώ σε σχέση με την δυσλειτουργία της Motu.[/quote']

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Μπορείς να μου αιτιολογήσεις σε παρακαλώ το σκεπτικό βάσει το οποίου δεν θα έπρεπε να υπαρχει ανησυχία για το serial ?

 

Το computer είναι ένα συναρμολογημένο x86 PC.

 

Η MOTU το πρόβλημα το κάνει και χωρίς Firewire σύνδεση.

 

Για το Mackie τί λες;

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και σε άλλες συσκευές να έχει προ-συμπληρωθεί το serial number. Γι' αυτό σου λέω να μην ανησυχείς.

 

Σε ρώτησα αν έχεις PC ή MAC διότι ακριβώς την ίδια κάρτα σκόπευα να αγοράσω και εγώ, αλλά αποθαρρύνθηκα από διάφορες αναφορές σε προβλήματα όταν λειτουργεί με PC. Βέβαια, απ' ότι μας λες, το πρόβλημα το κάνει ακόμη και όταν δεν είναι συνδεδεμένη.

 

Τα Mackie εγώ θα τα γύρναγα πίσω καλού-κακού. Ας κάνουν καλύτερο ποιοτικό έλεγχο οι παπάρες (όποιοι και αν είναι). Για τη Motu, θα έκανα τα παρακάτω:

 

α) Θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο στη Motu την ίδια να ρωτήσω αν κατέχουν το πρόβλημα. Αν δεν το κατέχουν θα την έστελνα πίσω.

 

β) Αν το κατέχουν, θα ζήταγα λύση.

 

γ) Αν δεν είχαν λύση, θα τη γύρναγα πίσω για ανταλλαγή με ΑΛΛΟ προϊόν, όχι άλλη Motu.

 

Καλή επιτυχία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi, Wow!

 

Aπό θέμα drivers η MOTU 828mkII στα Windows παίζει μια χαρά. Κάνει αυτά που λέει.

 

Την δοκίμασα και κάτω απο Hackintosh (JAS 10.4.8 Jas Intel SSE3) και επίσης παίζει μια χαρά.

 

Μάλιστα μου έκανε εντύπωση με πόση σταθερότητα πάιζει στο 10.4.8 με το Ableton Live 5.0 !!! Aκόμα και στα 1.5-2ms latency.

 

Απο το γερμανικό e-shop ήδη κανόνισαν να έρθει courier να την παραλάβει και τους ζήτησα να μου στείλουν το ακριβώς επόμενο μοντέλο, την traveler, που έχει εξωτερικό τροφοδοτικό και είναι και bus powered.

 

Αν περιμένεις λιγάκι θα έχεις τις εμπειρίες μου και με την Traveler.

 

Aν σου άρεσαν τα χαρακτηριστικά της 828mkII και είσαι σίγουρος γι'αυτή θα σου συνιστούσα να την αγοράσεις. Πιστεύω ότι το δικό μου περιστατικό είναι καθαρά μεμονωμένο και αφορά προβληματική συσκευή εκ του εργοστασίου ή μου στείλανε B-Stock ή ex-repair κατά λάθος.

 

Με παρόμοια features xωρίς όμως το LCD Display της MOTU (άπαιχτο !!!) και το LED Metering Display είναι η RME Fireface 400.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρόμοια features xωρίς όμως το LCD Display της MOTU (άπαιχτο !!!) και το LED Metering Display είναι η RME Fireface 400.

 

Το ξέρω διότι αυτή αγόρασα τελικά.

Εξακολουθεί όμως να με ενδιαφέρει η συμπεριφορά της Motu για διάφορους άλλους λόγους. Ενημέρωσέ μας όταν έρθει η ώρα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα δύο Mackie και η MOTU παραλήφθηκαν μέσω courier από το e-shop, και στάλησαν δύο καινούρια ηχεία και μια MOTU Traveler (με μόνη χρέωση της διαφοράς απο το κόστος της 824mkII)

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου