Προς το περιεχόμενο

Dynaudio BM6A Vs BM6A MK2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα !!!

Ειμαι στην τελικη ευθεια για την αγορα καινουργιων monitor τελος βδομαδας θα τα χτυπησω !!!! :)

Mπορει καποιος να βοηθησει στην εξης απορια ?

γιατι BM6A και οχι BM6A MK2 και το αντιθετο !!!

φοβαμαι μηπως τα mk2 ειναι πιο μπασο ηχειο και οχι τοσο flat οσο τα bm6a ????

yameth μιας και εχεις κανει το αφιερομα καμια ιδεα ?

καμια αλλη προταση στα ιδια λεφτα πανω κατω εκτος τα genelec μιλαω για τα αντιστοιχα

 

http://www.dynaudioacoustics.com/Default.asp?Id=280

http://www.dynaudioacoustics.com/Default.asp?Id=9447

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και δεν έχω ακούσει το MKII, βλέποντας τα χαρακτηριστικά - Frequency Response (+/- 3 dB) 40 Hz - 21 kHz και για τα δύο ηχεία, δεν θα με απασχολούσε τόσο η συμπεριφορά στην απόκριση.

 

Το πιό πιθανό είναι ότι λόγω του μεγαλύτερου όγκου στο κουτί το MkII θα έχει περισσότερο "σώμα".

 

Δεν θα αποφάσιζα αν δεν τα άκουγα και τα δύο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα bm6a εχω μιξαρει και μια φορα :lol: και ειπα καποια στιγμη θα τα παρω :)

φυσικα και δεν περνω ηχειο αν δεν ακουσει !!!!

σωμα ομως τι εννοεις ειναι καλο ή κακο ???

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σώμα ίσον περισσότερος όγκος, μεγαλύτερη παρουσία.

Επίσης όταν λέω να τ' ακούσεις, εννοώ σε σύγκριση, μαζί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όταν λέω να τ' ακούσεις' date=' εννοώ σε σύγκριση, μαζί.[/quote']

 

θα ηταν το καλυτερο !!!!! αλλα στον bon που εχει τα mk2 δεν εχει και τα bm6a γιατι λεει καταργηθηκαν, εχεις καποιο καταστημα υποψιν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω λοιπόν πως το δίλημα σου λύθηκε!

Αν δεν ξέρουν από το Bon που τα προμηθεύουν, μάλλον δεν θα βρεις τα παλιά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όταν λέω να τ' ακούσεις' date=' εννοώ σε σύγκριση, μαζί.[/quote']

 

θα ηταν το καλυτερο !!!!! αλλα στον bon που εχει τα mk2 δεν εχει και τα bm6a γιατι λεει καταργηθηκαν, εχεις καποιο καταστημα υποψιν ?

 

...και θα πας λοιπόν στο Bon Studio να ακούσεις τα ηχειάκια σου γεμάτος χαρά. θα τους ζητήσεις να σου βάλουν το Cd demo που θα έχεις φέρει μαζί σου, θα το τοποθετήσουν με περισσή προθυμεία στο CD player τους και τότε θα ακούσεις από όλα ανεξαιρέτως τα ηχειάκια ένα εκκωφαντικό μπάσσο...

Ακόμα και από τα 5άρια..Θα πεις "πω, πω" τι μπάσσο έχουν αυτά τα ηχειά...Και θα σου πουν "βλέπεις? Είναι κορυφαία ηχεία...", αλλά μετά θα καταλάβεις (ή μάλλον θα δεις) ότι όλα τα ηχεία τα έχουν πάνω σε ένα τεράστιο κούφιο ξύλινο μπαούλο το οποίο συντονίζει και παράγει όλη αυτή την μπασσίλα...:!:

 

Αν τους ζητήσεις λοιπόν να τα ακούσεις σε άλλο χώρο θα είσαι πολύ τυχερός ...Εγώ το ίδιο είχα πάθει και δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα ούτε με κάτι μικρά ηχειάκια της fostex ούτε με τα καλά της Dynaudio καθώς όλο αυτό το μπάσσο καλύπτει μεσαίες-πρίμα και δεν μπορείς να έχεις καμία απολύτως εικόνα για το ηχείο...Δεν λέω ότι το κάνουν επίτηδες αλλά το κάνουν επειδή δεν τους νοιάζει και επειδή είναι άσχετοι....

 

Σου προτίνω λοιπόν να πας αλλά αν είναι ακόμη όμοια η κατάσταση να απαιτήσεις να τα κουνήσουν από εκεί!:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όταν λέω να τ' ακούσεις' date=' εννοώ σε σύγκριση, μαζί.[/quote']

 

θα ηταν το καλυτερο !!!!! αλλα στον bon που εχει τα mk2 δεν εχει και τα bm6a γιατι λεει καταργηθηκαν, εχεις καποιο καταστημα υποψιν ?

 

...και θα πας λοιπόν στο Bon Studio να ακούσεις τα ηχειάκια σου γεμάτος χαρά. θα τους ζητήσεις να σου βάλουν το Cd demo που θα έχεις φέρει μαζί σου, θα το τοποθετήσουν με περισσή προθυμεία στο CD player τους και τότε θα ακούσεις από όλα ανεξαιρέτως τα ηχειάκια ένα εκκωφαντικό μπάσσο...

Ακόμα και από τα 5άρια..Θα πεις "πω, πω" τι μπάσσο έχουν αυτά τα ηχειά...Και θα σου πουν "βλέπεις? Είναι κορυφαία ηχεία...", αλλά μετά θα καταλάβεις (ή μάλλον θα δεις) ότι όλα τα ηχεία τα έχουν πάνω σε ένα τεράστιο κούφιο ξύλινο μπαούλο το οποίο συντονίζει και παράγει όλη αυτή την μπασσίλα...:!:

 

Αν τους ζητήσεις λοιπόν να τα ακούσεις σε άλλο χώρο θα είσαι πολύ τυχερός ...Εγώ το ίδιο είχα πάθει και δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα ούτε με κάτι μικρά ηχειάκια της fostex ούτε με τα καλά της Dynaudio καθώς όλο αυτό το μπάσσο καλύπτει μεσαίες-πρίμα και δεν μπορείς να έχεις καμία απολύτως εικόνα για το ηχείο...Δεν λέω ότι το κάνουν επίτηδες αλλά το κάνουν επειδή δεν τους νοιάζει και επειδή είναι άσχετοι....

 

Σου προτίνω λοιπόν να πας αλλά αν είναι ακόμη όμοια η κατάσταση να απαιτήσεις να τα κουνήσουν από εκεί!:evil:

 

ετσι ακριβως εγιναν τα πραγματα μονο που το παληκαρι μου ειπε απο μονος του οτι η βαση που ειναι τα ηχεια συντονηζει !! εχοντας βεβαια καπως στο μυαλο μου τον ηχο του bm6a εβγαλα καποια συμπερασματα, λιγο μπερδεμενος ειμαι βεβαια γιατι

μου αρεσαν παρα πολυ ολες οι συχνοτητες ειδικα το snare μαμουσε και τα ψιλα εννοηται γενικα μαμαει και δεν καταλαβαινω γιατι ειναι φθηνοτερα !!! εκει κολαω και δεν τα παρηγγηλα !!!

αααα !!! τελικα μου ειπαν οτι το bm6a δεν καταργηθηκε και τελος μαιου θα το εχει !!!!!

Τωρα δε νομιζω να κανω υπομονη μεχρι τοτε αλα και να κανω μπορει να μην εχει το mk2 στημενο ....λεει !!!!

πισ τ΄αυγο και κουρεφτο !!!!!

το θεμα ειναι οτι το bm6a το εχω ακουσει και σε χωρο παρομιο με τον δικο μου !!!! ειναι ενα + αυτο

 

1500 μου δινουν το μκ2 1800 το παλιο

1500 εχει το παλιο στο dolphin !!!!!

και το θεμα ειναι οτι για να μαζεψω αυτα τα λεφτα ... η μεσουλα μου ξερει τι τραβηξε :) !!!! πηγαν τα 12ωρα συννεφο !!! οποτε δεν ειμαι για λαθος κινηση

σε καμια περιπτοση !!!!!!!!!!!

AAaaaaaaaxxxxxxxxxxxxxxxxx !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως εγιναν τα πραγματα μονο που το παληκαρι μου ειπε απο μονος του οτι η βαση που ειναι τα ηχεια συντονηζει !! εχοντας βεβαια καπως στο μυαλο μου τον ηχο του bm6a εβγαλα καποια συμπερασματα' date=' λιγο μπερδεμενος ειμαι βεβαια γιατι

μου αρεσαν παρα πολυ ολες οι συχνοτητες ειδικα το snare μαμουσε και τα ψιλα εννοηται γενικα μαμαει και δεν καταλαβαινω γιατι ειναι φθηνοτερα !!! [/quote']

 

Πως κατ'αφερες βρε παιδάκι μου με αυτό το βουητό να βγάλεις συμπέρασμα???Εγώ δεν μπορούσα με τίποτα να διακρίνω καν τις υψηλές συχνότητες με αυτή τη βαβούρα που προκαλούσε η όλη βάση...

 

Απορώ πόσο διαφορετικά αυτιά έχουμε τελικά... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου