Προς το περιεχόμενο

Αγορά ανεξάρτητων χορδών ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με χορδες (για τον κιθαρο-μπασσίστα μου που δεν μπαίνει στο noiz)....

 

1o) Στο μπασσο πειράζει να αλλάξεις μια χορδη μόνο? (και αν ναι πόση ωρα παιξίματος χρειάζεται για να "στρώσει"?)

 

2ο) Ισχύει ότι στο μπάσσο οι χορδές κρατανε παααρα πολύ καιρό....ή και αυτός είναι μύθος και όσο πιο συχνα μπορείς να αλλάζεις καλό είναι....?

 

 

(ρωτάει τελείως ασχετος....απλά μεταφορα λόγια...)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά όντως κρατάνε περισσότερο από την κιθάρα, και κατά την δικιά μου άποψη οι εντελώς φρέσκιες χορδές για μπάσο έχουν κάποια υπερβολικά πρίμα, τα οποία μετά από λίγο παίξιμο ευτυχώς φεύγουνε. Με λίγα λόγια οι χορδές για μπάσο είναι σαν τα αυτοκίνητα ή τα σώβρακα, το θέλουν το στρώσιμό τους.

Δεν πειράζει να αλλάξει μόνο μια χορδή (π.χ. αν έχει κάποιο πρόβλημα) ίσως όμως παρατηρήσει μια ανομοιομορφία στον ήχο του μέχρι να στρώσει.

Εγω τις αλλάζω καθε δίμηνο περίπου.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A...Γιατί παίζαμε live και αλλαξε μονο την πανω πανω χορδή και το μπάσο δεν μου άρεσε καθοοοολου....Σαν να είχε πολλά πρίμα (οπως τα λές...) και λίγο παραπανω sustain....Τεσπα θα του τα μεταφέρω ...

 

Thanx

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για τις ηλεκτρικές έχω παρόμοια άποψη για τις elixir με τον Ηλία.

 

Στην ακουστική όμως που με τη λίγη χρήση που κάνω εγώ τον τελευταίο καιρό η φθορά προέρχεται βασικά από την πολυκαιρία παρά από το παίξιμο έχω βρεί τις elixir ικανοποιητικό deal.

 

(H ακουστική μου πλέον "κάθεται" και περιστασιακά την πιάνω για λίγα λεπτά) Έχει πάνω κατά κανόνα είχε πάνω elixir, τώρα τελευταία έχω πάρει "πακέτο κάμποσες daddario αλλά μόλις τελειώσουν αυτές μάλλον πάλι elixir θα βάλω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δώσω 12¤ για ένα σετ Elixir και να μη δώσω 12,5¤ για 5 σετ webstrings?

 

Ομολογω πως δεν το ειχα προσεγγισει ετσι το ζητημα :)

 

Harilatron, στην ακουστικη οι Elixir κρατανε οντως? ρωταω γιατι ειναι πολυ πιο εμφανης η διαφορα σ'ενα ακουστικο οργανο, και δεν τις εχω δοκιμασει σε ακουστικη.

 

Και ακομη μια ερωτηση προς τους χρηστες Elixir...ειναι ιδεα μου, ή οντως ειναι πιο σκληρες απο ενα normal set ernie ball πχ που βαζω εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με χορδες (για τον κιθαρο-μπασσίστα μου που δεν μπαίνει στο noiz)....

 

1o) Στο μπασσο πειράζει να αλλάξεις μια χορδη μόνο? (και αν ναι πόση ωρα παιξίματος χρειάζεται για να "στρώσει"?)

 

2ο) Ισχύει ότι στο μπάσσο οι χορδές κρατανε παααρα πολύ καιρό....ή και αυτός είναι μύθος και όσο πιο συχνα μπορείς να αλλάζεις καλό είναι....?

 

 

(ρωτάει τελείως ασχετος....απλά μεταφορα λόγια...)

 

1)ναι καλο ειναι οταν αλλαζεις χορδες να τις αλλαζεις ΟΛΕΣ μια και αν κανεις διαφορετικα καποια θα ακουγεται πιο "ζωντανη" απο τις αλλες με αποτελεσμα ανισοροπια στον ηχι

 

2)οι δυο κατα τη γνωμη μου μεγαλυτεροι μπασιστες ολων των εποχων δηλ.ο James Jamerson & o Αshton Barret δεν αλλαζαν ΠΟΤΕ χορδες (ο Jamerson μαλιστα "κοκορευονταν" οτι επι 15 χρονια ειχε τις ιδιες χορδες και οτι και τα 500(!) χιτ που ηχογραφησε ηταν με το ιδιο σετ.. :lol:

 

 

αυτο βεβαια για να ειμαστε και λογικοι ισχυει σε ειδη μουσικης που το μπασο ειναι ΜΠΑΣΟ και οχι σολο οργανο :lol: για πιο "περιπετειωδη" παιξιματα καλο ειναι να αλλαζεις ειδικα αν θες πριμα & αρμονικες

(εγω παντως εχω να αλλαξω χορδες στο μπασο μου 3 χρονια και εχω γραψει 3 δισκους με το ιδιο σετ,αντε μου λειπουν ακομα 12 χρονια και ...500 χιτ :lol: :lol: :lol: )

 

στην ΚΙΘΑΡΑ τα πραγματα ειναι διαφορετικα,μετα απο 5-8 ωρες παιξιματος οι χορδες ειναι για τον....λουτσο και θελουν αλλαγη,αλλωστε ειναι τοσο φτηνες που δεν αξιζει τον κοπο να μην τις αλλαζεις... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Harilatron' date=' στην ακουστικη οι Elixir κρατανε οντως? ρωταω γιατι ειναι πολυ πιο εμφανης η διαφορα σ'ενα ακουστικο οργανο, και δεν τις εχω δοκιμασει σε ακουστικη.

[/quote']

 

Τι να σου πω...5-6 χρόνια πρέπει να την έχω αυτή την ακουστική (πριν από αυτήν δεν είχα ακουστική για κάποια χρόνια) και από την αρχή βάζω elixir επειδή μου τις είχε προτείνει ένας φίλος. Τώρα μόνο βάζω κανονικές αλλά μόλις τελειώσουν θα ξαναβάλω elixir γιατι όντως κρατάνε περισσότερο. Μπορεί να μην είναι τόσο λαμπερές όσο είναι οι κανονικές στην αρχή αλλά δεν με πειράζει. Μια χαρά μου φαίνονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε stavrilian έχω βάλει μια φορά elixir στην ακουστική και είναι εμφανής η διαφορά με άλλες χορδές.... Κρατάνε πολύ περισσότερο... Απλά δε μου άρεσαν πολύ... Αλλα είναι γεγονός πως είναι σκυλιά και στην ακουστική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίκιο έχεις axelakos.....κρατάνε αρκετά περισσότερο...

αλλά απίστευτες είναι και οι martin κατά την γνώμη μου...

την πρώτη φορά που τις έβαλα, μου έφυγε λίγο το φελέκι....δοκιμαστε τις αν θελετε ειναι απιστευτες...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)οι δυο κατα τη γνωμη μου μεγαλυτεροι μπασιστες ολων των εποχων δηλ.ο James Jamerson & o Αshton Barret δεν αλλαζαν ΠΟΤΕ χορδες (ο Jamerson μαλιστα "κοκορευονταν" οτι επι 15 χρονια ειχε τις ιδιες χορδες και οτι και τα 500(!) χιτ που ηχογραφησε ηταν με το ιδιο σετ..

 

Ναι το ίδιο είχα ακούσει και εγώ και για αυτό ρώταγα αν ισχύει....Τεσπα...Εμείς πρέπει να ειμαστε το μόνο συγκροτημα που του έσπασε χορδή με 4 μήνες παίξιμο....:lol: (και με πολύ ήρεμα πραγματακια...όχι καφρο-shredding κτλ)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου