Προς το περιεχόμενο

Ευρεση πηγης θορυβου


ThanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

προσπαθωντας να ηχογραφησω καποια αρπισματα με την κιθαρα+πεταλια+ενισχυτη διαπιστωσα πως οταν ανεβασω λιγο παραπανω το volume (στο 3-4 το βαλα) του ενισχυτη (Ρολαντ Cube 30) εχω εναν buzz, hum, δ ξερω τι ακριβως ειναι ομως ξερω  οτι ακουγεται ενα σιγανο τζζζζζζζζ απο τον ενισχυτη που καταγραφεται απο το μικροφωνο και δεν μπορω να το βγαλω με noise gate στη μιξη.

 

Οταν εβαλα το volume πολυ πιο πανω 5 η 6 η και τερμα, αυτος ο θορυβος μεγαλωσε ενοχλητικα.

 

Τα γεγονοτα εχουν ως εξης:

 

1. Με μονο τον ενισχυτη και την κιθαρα χωρις πεταλια στο ενδιαμεσο ο θορυβος εξαφανιζεται σχεδον.

 

2. Κλεινοντας ολα τα πεταλια απλα παραμενει ο θορυβος.

 

3. Ολα τα πεταλια τροφοδοτουνται απο το 1spot και ενα morley 9V κι αυτο , εκτος απο το whammy ,το polyphase και το τρεμολο MXR που χουν δικα τους τροφοδοτικα.

 

4. Εχοντας μονο το whammy στην αλυσιδα ο θορυβος εξαλειφεται,εχοντας μονο το polyphase με το 24V τροφοδοτικο του επισης δεν εχω θορυβο.Εχνοτας μονο το mxr με το 18V original mxr τροφοδοτικο του ομως εχω θορυβο. Δηλαδη τα μονα ¨αγια¨ πεταλια ειναι το polyphase και το whammy.

 

5. Βαζοντας ενα η περισσοτερα πεταλια που τροφοδοτουνται απο το 1spot η το morley επανερχεται ο θορυβος.

 

6. Δοκιμασα να συνδεσω μονο τον ενισχυτη σε μια πριζα και ολα τα τροφοδοτικα των πεετλαιων σε αλλη και δεν αλλαξε κατι.

 

7. Μονο με το fuzz factory που τροφοδοτειται απο το 1σποτ και εχοντας το noise gate ψηλα δεν υπαρχει θορυβος.

 

8. Οταν εχω συνδεδεμενα τα πεταλια και υπαρχει ο θορυβος, οταν ανοιξω το wah και το πατησω αυτο ¨διαχειριζεται¨ τον θορυβο σαν κανονικο σημα, δηαλδη τον επηρεαζει.Δε ξερω αν παιζε ρολο απλα το αναφερω σα στοιχειο προς επιλυση του μυστηριου.

 

Καταληγω οτι κατι παιζει με τα τροφοδοτικα των 9V δηλαδη το 1spot και το μορλευ, αυτα δειχνουν να χουν προβλημα.

 

Η αλυσιδα των εφφε ειναι:

 

Κιθαρα -> Κομπρεσορας cp-9 -> whammy ->boss sd-1 -> polyphase -> wah 535Q -> fuzz factory -> visual sound distortion -> mxr tremolo -> memory man with hazarai -> Ενισχυτης.

 

Ειμαι στη φαση να αγορασω σταθεροποιητη (η ακτι παρομοιο) για προληψη ζημιων που μπορει να συμβουν γενικα.Υπαρχει κατι που να κανει και τα δυο? Δηλαδη να σταθεροποιει το ρευμα αλλα και να μειωνει με καποιον τροπο το θορυβο στα τροφοδοτικα? Η μηπως δε φταιει αυτο και ειναι κατι αλλο?

 

Υ.Γ. η κιθαρα που παιζω εινια μια ανωνυμη με 2 διπλους μαγνητες δε ξερω αν παιζει ρολο.

 

Ευχαριστω τους απαντησαντες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν δοκιμάζεις με μπαταρίες στα πετάλια; Να δείς για το 1σποτ που λες; Μήπως ο θόρθβος είναι απο αυτο.

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Ειχα ηδη δοκιμασει με μπαταριες και ειχα διαπιστωσει πως τα πεταλια δεν παρηγαγαν πια θορυβο. Αλλα αυτο δε με βοηθαει πολυ, γιατι απλα ξερω οτι το προβλημα ειναι στα ρευματα που δινουν τα δυο 9V τροφοδοτικα (1spot και το μορλευ) το οποιο απο πριν το ειχα υποπτευθει. Το θεμα ειναι τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις οτι κανουν ολοι.

 

Ξεκινας και ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ πεταλια (ξεκινωντας απο μηδενικη βαση) μεχρι να βρεις ποιο δημιουργει το προβλημα,αλλος τροπος δεν υπαρχει

 

δηλ.

 

ξεκινας με κιθαρα>καλωδιο>ενισχυτη,μετα πας σε κιθαρα>καλωδιο>πρωτο πεταλι>ενισχυτη,μετα κιθαρα>καλωδιο>πρωτο πεταλι>δευτερο πεταλι>ενισχυτη κ.ο.κ

 

οταν ενα πεταλι σου εμφανισει θορυβο το βαζεις στην ακρη και συνεχιζεις με ενα αλλο.

 

φυσικα φανταζομαι να μιλας για ενα ΔΥΝΑΤΟ θορυβο που ενοχλει και οχι τον ΚΛΑΣΣΙΚΟ ελαφρυ  θορυβο που ΟΛΕΣ οι μεγαλες σειρες εφε εχουν (ειδικα οταν περιλαμβανουν τοσα πολλα διαφορετικα τροφοδοτικα και ανομοια σε βολταζ & Buffers πεταλια)

 

για να μην τρελλαινεσαι αν ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ δεν ακους αυτον τον θορυβο μην ασχολεισαι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις οτι κανουν ολοι.

 

Ξεκινας και ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ πεταλια (ξεκινωντας απο μηδενικη βαση) μεχρι να βρεις ποιο δημιουργει το προβλημα,αλλος τροπος δεν υπαρχει

 

δηλ.

 

ξεκινας με κιθαρα>καλωδιο>ενισχυτη,μετα πας σε κιθαρα>καλωδιο>πρωτο πεταλι>ενισχυτη,μετα κιθαρα>καλωδιο>πρωτο πεταλι>δευτερο πεταλι>ενισχυτη κ.ο.κ

 

οταν ενα πεταλι σου εμφανισει θορυβο το βαζεις στην ακρη και συνεχιζεις με ενα αλλο.

 

φυσικα φανταζομαι να μιλας για ενα ΔΥΝΑΤΟ θορυβο που ενοχλει και οχι τον ΚΛΑΣΣΙΚΟ ελαφρυ  θορυβο που ΟΛΕΣ οι μεγαλες σειρες εφε εχουν (ειδικα οταν περιλαμβανουν τοσα πολλα διαφορετικα τροφοδοτικα και ανομοια σε βολταζ & Buffers πεταλια)

 

για να μην τρελλαινεσαι αν ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ δεν ακους αυτον τον θορυβο μην ασχολεισαι.

 

Μα αυτο ακριβως εκανα. Τα εβγαλα ολα,και μετα αρχισα να προσθετω. Το polyphase (24V) και το whammy (δικο του τροφοδοτικο) δεν εκαναν θορυβο ενω τα αλλα τα 9βολτα και το mxr to 18V εκαναν. Επειδη εχω πολλα 9 βολτα (κι αλλα που δεν ανεφερα ) και τα δοκιμασα ενα ενα ολα και βγαζαν θορυβο, εντοπιζω το προβλημα στα δυο 9V τροφοδοτικα μου (με το mxr δε ξερω τι παιζει).

 

Παντως ο θορυβος ειναι πολυ αισθητος, και καποιες φορες οταν παιζω ακουγεται και περναει στην ηχοφραφηση. Δεν ειναι φυσιολογικος.

Το θεμα ειναι οτι το 1spot ειδικα ειναι γνωστο ως προτιμητεο τροφοδοτικο, οποτε δε ξερω τι σκατα συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μονο 9βολτο πεταλι οδηγουμενο με το 1-spot σου κανει θορυβο?

 

αν οχι,ξεκινα μονο με τα 9βολτα πεταλια και το 1-σποτ  μεχρι να δεις ποιο κανει θορυβο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μονο 9βολτο πεταλι οδηγουμενο με το 1-spot σου κανει θορυβο?

 

αν οχι,ξεκινα μονο με τα 9βολτα πεταλια και το 1-σποτ  μεχρι να δεις ποιο κανει θορυβο

 

Ναι. Αυτο ειναι το περιεργο. Εβαλα ενα Boss Sd-1 που χω και μου βγαζε θορυβο κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε προφανως ειναι χαλασμενο το 1-SPOT σου

 

εγω για πολλα χρονια οδηγουσα ολα αυτα με ενα 1-spot και δεν ακουγα "κιχ".. ;)

pb116.JPG.f12ed98bfe996c10ce441b4ab7dcd682.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου