Προς το περιεχόμενο

Διαφορά καλωδίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Μεταξύ των καλωδίων που φαίνονται στις εικόνες τι το διαφορετικό δίνουν όταν τα χρησιμοποιούμε για να συνδέσουμε π.χ ένα δυναμικό μικρόφωνο  σε μία κάρτα ήχου;

lrgscale20001-6_2.jpg.c0633542429a37182c902ba5b26e97f3.jpg

scale20003-6_new_2.jpg.08efcd211f37f571379df004841c3b01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα το διαφορετικο μονο τα jacks ειναι διαφορετικα για να ταιριαζουν σε διαφορετικου τυπου εισοδους/εξοδους (1/4,3 pin κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Ρωτάω, γιατί ένας υπάλληλος στο Νάκα μου είχε πει πως το jack-xlr, το χρησιμοποιούν μερικές φορές για επιπλέον μείωση του όποιου ''θορύβου'' (το καλώδιο αυτό γράφει μάλιστα επάνω ultra low noise).

Μάλλον δεν παίζει αυτό ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Ρωτάω, γιατί ένας υπάλληλος στο Νάκα μου είχε πει πως το jack-xlr, το χρησιμοποιούν μερικές φορές για επιπλέον μείωση του όποιου ''θορύβου'' (το καλώδιο αυτό γράφει μάλιστα επάνω ultra low noise).

Μάλλον δεν παίζει αυτό ::)

Ναι. Σε συνθήκες πολλαπλών καλωδιώσεων και μεγάλων αποστάσεων.

Για μικρές αποστάσεις και στο σπίτι, είναι μάλλον ανώφελο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Superfunk έχω την emu 0204 και έχει υποδοχές και jack(line in) και xlr(mic in).

Αλλά επειδή την χρησιμοποιώ σπίτι και με βάση αυτά που είπε και ο audiokostas, μάλλον δεν θα χρειαστώ το jack-xlr καλώδιο παρα μόνο το το xlr-xlr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως αν χρησιμοποιησεις την line in εισοδο δεν θα εχεις την ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ της καρτας σου (γινεται αυτοματα bypass)  οποτε καλυτερα χρησιμοποιησε την XLR.

 

εκτος βεβαια αν εχεις καποια αλλη καλυτερη προενισχυση που χρησιμοποιεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκο σε αυτό και για αυτό δεν την χρησιμοποιώ.

Δουλεύω με την xlr είσοδο  με καλώδιο κάνον-κάνον και επειδή είναι λίγο κοντό ενίοτε με το jack-xlr χρησιμοποιώντας ένα ανταπτοράκι xlr.

Δεν ξέρω αν έτσι επηρεάζεται το ηχητικό σήμα, αλλά είναι και αυτό μία μέθοδος έστω πρόχειρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου