Προς το περιεχόμενο

Οδηγίες για soldering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πράγματι....η λεγόμενη σολντερίνη πρακτικά δεν χρειάζεται. Στην ουσία πρόκειται για ένα διαβρωτικό μέσο (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι) το οποίο έχει σκοπό να απομακρύνει τα επιφανειακά οξείδια και άλλες εναποθέσεις που μπορεί να υπάρχουν στην επαφή που θα κολληθεί.

 

 

FatalK, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τις κολλήσεις....

Κυκλοφορούν ακόμη κολλήσεις μέσα σε κιθάρες που δουλεύουν σωστά και έχουν γίνει πρίν από 60 χρόνια....

EDIT (Με πρόλαβε ο Δημήτρης :lol:)

 

Δημήτρη, -τώρα που σε πέτυχα:lol: :lol: - δεν έχουν όλα τα καρούλια με καλάι κάτι ανάλογο στην απαιτούμενη μικροποσότητα? Ο καπνός που βγάζει όταν το λιώνεις με το κολλητήρι αυτό δεν είναι? Υπάρχει και σκέτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε dimicupo αυτά τα θερμοσυσστελόμενα μακαρόνια που περιγράφεις ειναι τα λεγόμενα heatshrink? Που μπορώ να τα βρω στο ελλαντα και πως θα τα ζητήσω? Θενξ ε λοτ!

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνφωνω εν μερει.... γιατι;

το καλάι ξεραινει το καλωδιο....δηλ κατα τη γνωμη μου δεν εχει αντοχη εφ όρου ζωής.....εγω δεν το πολυχρησιμοιποιω.

αυτο που κανω είναι απλή συνδεσμολογια καλωδιων και μονοτικη ταινια απο πανω' date=' αφου πρωτα έχω βαλει το πλαστικο ντυμα του καλωδιου (ξερετε το εξωτερικο του πλαστικό)

αλλά και το καλάι μαμαει!!![/quote']

:roll: :roll: Κι εδώ τσού....αν "ξέραινε" το καλώδιο όπως λές,δεν θα είχες ηλεκτρική κιθάρα,τηλεόραση,dvd,cd player,pc,ενισχυτή,καφετιέρα,πλυντήριο και χιλιάδες άλλες συσκευές που υπάρχουν ΚΑΙ επειδή υπάρχει η συγκόλληση με κράμματα κασσιτέρου.Αυτό που κάνεις με τη μονωτική δεν έχει αντοχή εφ'όρου ζωής,γιατί εγγυημένα μετά απο ένα χρόνο η μονωτική ταινία χαλαρώνει,ρέει η κόλλα της και ενώ η ίδια αποσυγκολάται δημιουργέι ελλιπώς αγώγιμες επιφάνειες (ακόμα και στα καλωδιάκια που έστριψες μεταξύ τους).Στα ηλεκτρονικά εγω θεωρώ ότι δεν έχει θέση η μονωτική ταινία,υπάρχουν τα θερμοσυστελλόμενα "μακαρόνια" τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά αφού έχεις συγκολλήσει αρχικά τα καλώδια.Κόλληση απαγορεύεται σε αρκετά μέρη οχημάτων και αεροσκαφών,όπου είναι υποχρεωτική η χρήση ειδικά πρεσσαρισμένων συνδετήρων....

........ ούφφφφφφφφφφ :lol: :lol:

 

ακριβώς ότι σου εγραψα για το καλαι μου εγραψες για τη μονωτικη...

η τεχνική (τεχνική;που σου λέω δεν βασιζεται στη μονωτική, αλλά στην αυτή καθ'εαυτή επαφή των καλωδίων....η μονωτική μπαινει απλά για να προστατευεται....στο καλαι αυτο το πραγμα δεν υπαρχει γιατι επεμβαινει το ιδιο το καλαι......βεβαια οπως σου ειπα δουλειά κάνει, απλά εγώ απογεύγω να το πολυχρησιμοποιώ.......στο κατω κατω της γραφης πιστευω οτι γινεται δουλεια και με τους δυο τροπους

8O 8O )

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι....η λεγόμενη σολντερίνη πρακτικά δεν χρειάζεται. Στην ουσία πρόκειται για ένα διαβρωτικό μέσο (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι) το οποίο έχει σκοπό να απομακρύνει τα επιφανειακά οξείδια και άλλες εναποθέσεις που μπορεί να υπάρχουν στην επαφή που θα κολληθεί.

 

 

FatalK' date=' δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τις κολλήσεις....

Κυκλοφορούν ακόμη κολλήσεις μέσα σε κιθάρες που δουλεύουν σωστά και έχουν γίνει πρίν από 60 χρόνια....

EDIT (Με πρόλαβε ο Δημήτρης :lol:)

 

Δημήτρη, -τώρα που σε πέτυχα:lol: :lol: - δεν έχουν όλα τα καρούλια με καλάι κάτι ανάλογο στην απαιτούμενη μικροποσότητα? Ο καπνός που βγάζει όταν το λιώνεις με το κολλητήρι αυτό δεν είναι? Υπάρχει και σκέτο?[/quote']

 

πρόβλημα εννοείται πως δεν υπάρχει έτσι; απλά μιλώ μακροπρόθεσμα οτι μπορεί το καλωδιο να καταστραφει....(πράγμα αρκετά δύσκολο ετσι;) απλά σε μενα επειδη εχει γινει το αναφερω

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι....η λεγόμενη σολντερίνη πρακτικά δεν χρειάζεται. Στην ουσία πρόκειται για ένα διαβρωτικό μέσο (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι) το οποίο έχει σκοπό να απομακρύνει τα επιφανειακά οξείδια και άλλες εναποθέσεις που μπορεί να υπάρχουν στην επαφή που θα κολληθεί.

 

 

FatalK' date=' δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τις κολλήσεις....

Κυκλοφορούν ακόμη κολλήσεις μέσα σε κιθάρες που δουλεύουν σωστά και έχουν γίνει πρίν από 60 χρόνια....

EDIT (Με πρόλαβε ο Δημήτρης :lol:)

 

Δημήτρη, -τώρα που σε πέτυχα:lol: :lol: - δεν έχουν όλα τα καρούλια με καλάι κάτι ανάλογο στην απαιτούμενη μικροποσότητα? Ο καπνός που βγάζει όταν το λιώνεις με το κολλητήρι αυτό δεν είναι? Υπάρχει και σκέτο?[/quote']

 

Οχι αγαπητέ φίλε,δυστυχώς ο καπνός είναι....κάδμιο 8O

..όσο όμορφα και να μυρίζει,μακρυά

Υπάρχουν καρούλια με ποσότητα σολντερίνης στον πυρήνα και όχι.

Βασικά χαρακτηρίζονται απο την αναλογία μολύβδου/κασσίτερου %,και αν περιέχουν την πάστα.Αντε να δω θα με πείσεις να ανεβάσω βιντεάκι ? :lol:

όλο κοιλοπονάω μα δε γεννάω γμτ... :cry:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dimicupo αυτά τα θερμοσυσστελόμενα μακαρόνια που περιγράφεις ειναι τα λεγόμενα heatshrink? Που μπορώ να τα βρω στο ελλαντα και πως θα τα ζητήσω? Θενξ ε λοτ!

 

Ακριβώς αυτά είναι,μπορείς να τα βρείς στα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού με το μέτρο,ή και στα καταστήματα ηλεκτρονικού υλικού σε σετάκι με κομματάκια περίπου 10cm διαφόρων διαμετρημάτων.Τα ζητάς είτε σαν θερμοσυστελόμενο,είτε σαν "αυτό το σωληνάκι που όταν το ζεστάνεις μαζεύει".Αν τα ζητήσεις σαν heatshrinks δεν αποκλείεται να πάρεις .....κάνα νιπτήρα σε φυστικί..... :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνφωνω εν μερει.... γιατι;

το καλάι ξεραινει το καλωδιο....δηλ κατα τη γνωμη μου δεν εχει αντοχη εφ όρου ζωής.....εγω δεν το πολυχρησιμοιποιω.

αυτο που κανω είναι απλή συνδεσμολογια καλωδιων και μονοτικη ταινια απο πανω' date=' αφου πρωτα έχω βαλει το πλαστικο ντυμα του καλωδιου (ξερετε το εξωτερικο του πλαστικό)

αλλά και το καλάι μαμαει!!![/quote']

:roll: :roll: Κι εδώ τσού....αν "ξέραινε" το καλώδιο όπως λές,δεν θα είχες ηλεκτρική κιθάρα,τηλεόραση,dvd,cd player,pc,ενισχυτή,καφετιέρα,πλυντήριο και χιλιάδες άλλες συσκευές που υπάρχουν ΚΑΙ επειδή υπάρχει η συγκόλληση με κράμματα κασσιτέρου.Αυτό που κάνεις με τη μονωτική δεν έχει αντοχή εφ'όρου ζωής,γιατί εγγυημένα μετά απο ένα χρόνο η μονωτική ταινία χαλαρώνει,ρέει η κόλλα της και ενώ η ίδια αποσυγκολάται δημιουργέι ελλιπώς αγώγιμες επιφάνειες (ακόμα και στα καλωδιάκια που έστριψες μεταξύ τους).Στα ηλεκτρονικά εγω θεωρώ ότι δεν έχει θέση η μονωτική ταινία,υπάρχουν τα θερμοσυστελλόμενα "μακαρόνια" τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά αφού έχεις συγκολλήσει αρχικά τα καλώδια.Κόλληση απαγορεύεται σε αρκετά μέρη οχημάτων και αεροσκαφών,όπου είναι υποχρεωτική η χρήση ειδικά πρεσσαρισμένων συνδετήρων....

........ ούφφφφφφφφφφ :lol: :lol:

 

ακριβώς ότι σου εγραψα για το καλαι μου εγραψες για τη μονωτικη...

η τεχνική (τεχνική;που σου λέω δεν βασιζεται στη μονωτική, αλλά στην αυτή καθ'εαυτή επαφή των καλωδίων....η μονωτική μπαινει απλά για να προστατευεται....στο καλαι αυτο το πραγμα δεν υπαρχει γιατι επεμβαινει το ιδιο το καλαι......βεβαια οπως σου ειπα δουλειά κάνει, απλά εγώ απογεύγω να το πολυχρησιμοποιώ.......στο κατω κατω της γραφης πιστευω οτι γινεται δουλεια και με τους δυο τροπους

8O 8O )

 

Κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς.Είναι απλά λάθος να πιστεύεις ότι γίνεται ίδιας ποιότητας δουλειά,και ακόμα χειρότερα,ότι είναι υποδυέστερη η καταστροφική με κόλληση παρά με μονωτική ταινία.Η μονωτική ταινία είναι μια πορνοδιαστροφική έκδοση διασύνδεσης,που μόνο στο ελλάντα χρησιμοποιείται κατα κόρον γι αυτό το σκοπό.Δεν έχω σκοπό ούτε να σε θίξω,ούτε να σε προσβάλλω,λυπάμαι που δεν μπορώ να σου αποδείξω έμπρακτα πόσο απλό είναι αυτό που λέω.Είναι πιο εύκολο,αλλά απόλυτα λάθος να χρησιμοποιεί κανείς μονωτική μακροπρόθεσμα.Ως λύση ανάγκης μέχρι να κάνουμε σωστή σύνδεση(κλέμμα,κόλληση,μπάρες)ναι,αλλά μόνο μέχρι να γίνει αποκατάσταση.ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΚΗ! ΚΑΚΗ! ΤΖΙΖ! ΜΠΟΥΜ! :wink:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Οχι αγαπητέ φίλε' date='δυστυχώς ο καπνός είναι....κάδμιο

..όσο όμορφα και να μυρίζει,μακρυά 8O [/quote']

 

Ναι, ναι, το ξέρω ότι ο καπνός αυτός είναι πολύ βλαβερός. Καλό είναι όσοι χρησιμοποιούν κολλητήρι να αποφεύγουν να το μυρίζουν. Απλά νόμιζα ότι είναι τα διαβρωτικά που εξατμίζονται.

 

Αντε να δω θα με πείσεις να ανεβάσω βιντεάκι ? :lol:

όλο κοιλοπονάω μα δε γεννάω γμτ... :cry:

 

Θέλω κάτι με τη ροζούλα, παιγμένο πάνω σε "χαλί" από τη δωδεκάχορδη. :wink: :wink:

 

Το φτερό στο headstock είναι προαιρετικό (Εξάλλου δεν έχει καμία επίπτωση στον ήχο. 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνφωνω εν μερει.... γιατι;

το καλάι ξεραινει το καλωδιο....δηλ κατα τη γνωμη μου δεν εχει αντοχη εφ όρου ζωής.....εγω δεν το πολυχρησιμοιποιω.

αυτο που κανω είναι απλή συνδεσμολογια καλωδιων και μονοτικη ταινια απο πανω' date=' αφου πρωτα έχω βαλει το πλαστικο ντυμα του καλωδιου (ξερετε το εξωτερικο του πλαστικό)

αλλά και το καλάι μαμαει!!![/quote']

:roll: :roll: Κι εδώ τσού....αν "ξέραινε" το καλώδιο όπως λές,δεν θα είχες ηλεκτρική κιθάρα,τηλεόραση,dvd,cd player,pc,ενισχυτή,καφετιέρα,πλυντήριο και χιλιάδες άλλες συσκευές που υπάρχουν ΚΑΙ επειδή υπάρχει η συγκόλληση με κράμματα κασσιτέρου.Αυτό που κάνεις με τη μονωτική δεν έχει αντοχή εφ'όρου ζωής,γιατί εγγυημένα μετά απο ένα χρόνο η μονωτική ταινία χαλαρώνει,ρέει η κόλλα της και ενώ η ίδια αποσυγκολάται δημιουργέι ελλιπώς αγώγιμες επιφάνειες (ακόμα και στα καλωδιάκια που έστριψες μεταξύ τους).Στα ηλεκτρονικά εγω θεωρώ ότι δεν έχει θέση η μονωτική ταινία,υπάρχουν τα θερμοσυστελλόμενα "μακαρόνια" τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά αφού έχεις συγκολλήσει αρχικά τα καλώδια.Κόλληση απαγορεύεται σε αρκετά μέρη οχημάτων και αεροσκαφών,όπου είναι υποχρεωτική η χρήση ειδικά πρεσσαρισμένων συνδετήρων....

........ ούφφφφφφφφφφ :lol: :lol:

 

ακριβώς ότι σου εγραψα για το καλαι μου εγραψες για τη μονωτικη...

η τεχνική (τεχνική;που σου λέω δεν βασιζεται στη μονωτική, αλλά στην αυτή καθ'εαυτή επαφή των καλωδίων....η μονωτική μπαινει απλά για να προστατευεται....στο καλαι αυτο το πραγμα δεν υπαρχει γιατι επεμβαινει το ιδιο το καλαι......βεβαια οπως σου ειπα δουλειά κάνει, απλά εγώ απογεύγω να το πολυχρησιμοποιώ.......στο κατω κατω της γραφης πιστευω οτι γινεται δουλεια και με τους δυο τροπους

8O 8O )

 

Κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς.Είναι απλά λάθος να πιστεύεις ότι γίνεται ίδιας ποιότητας δουλειά,και ακόμα χειρότερα,ότι είναι υποδυέστερη η καταστροφική με κόλληση παρά με μονωτική ταινία.Η μονωτική ταινία είναι μια πορνοδιαστροφική έκδοση διασύνδεσης,που μόνο στο ελλάντα χρησιμοποιείται κατα κόρον γι αυτό το σκοπό.Δεν έχω σκοπό ούτε να σε θίξω,ούτε να σε προσβάλλω,λυπάμαι που δεν μπορώ να σου αποδείξω έμπρακτα πόσο απλό είναι αυτό που λέω.Είναι πιο εύκολο,αλλά απόλυτα λάθος να χρησιμοποιεί κανείς μονωτική μακροπρόθεσμα.Ως λύση ανάγκης μέχρι να κάνουμε σωστή σύνδεση(κλέμμα,κόλληση,μπάρες)ναι,αλλά μόνο μέχρι να γίνει αποκατάσταση.ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΚΗ! ΚΑΚΗ! ΤΖΙΖ! ΜΠΟΥΜ! :wink:

 

+1 είναι πολυ απλο, απλα κάνε κόλληση :) και εγώ παλιότερα έτσι τα έκανα, και τελικά όλα χάλαγαν. πλέον πολύ σπάνια να ανοίξω ξανά κάτι επειδή χάλασε η σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για ακόμα καλύτερες κολλήσεις' date=' και ενα κουτάκι σολντερινη (λιπαντικό μέσο για να ρέει καλύτερα το καλάι)[/quote']

 

 

τσού..... απαγορεύεται δια ροπάλου ειδικά σε τυπωμένα κυκλώματα...αυτό το λίπος που αποτελεί θλιβερό κατάλοιπο των μεθόδων συγκόλλησης του '50,σήμερα είναι χρήσιμο μόνο στους υδραυλικούς.Οξειδώνει μακροπρόθεσμα τις χάλκινες επιφάνειες.Προσοχή γιατί υπάρχει αντίστοιχα κασσίτερος με πυρήνα σολντερίνης.Το ίδιο σκατά. 8)

 

dimicupo εγώ βρίσκω τη σολτερίνη (flux) απαραίτητη για πολλές κολλήσεις, δέν νομίζω οτι είναι χρήσιμη μόνο στους υδραυλικούς. Αλλα μιλάμε για SMT ολοκληρωμένα με μικρoσκοπικούς ακροδέκτες. Ή για μια περίπτωση που κολλούσα έναν αισθητήρα που οι ακροδέκτες ήταν απο κάτω και ίσα που φαινότανε. Εκτός απο τον καθαρισμό, η σολντερίνη χρησιμεύει (κυρίως) ώς καταπληκτικός αγωγός της θερμότητας, βοηθώντας να γίνουν γρήγορα και αποτελεσματικά οι πολύ δύσκολες κολλήσεις. Για να μήν μένουν κατάλοιπα, η λύση είναι με τη βοήθεια ενός πινέλου που έχουμε ποτίσει με μεθυλική αλκοόλη να τρίψουμε μετά την πλακέτα. Εδώ χρειάζεται προσοχή και να γίνεται σε εξαεριζόμενο χώρο γιατί η μεθυλική αλκοόλη είναι επικίνδυνη. Όπως επικίνδυνα είναι όλα αυτά τα υλικά (σολντερίνες κλπ.). ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ. Επίσης άν θέλουμε να τα πετάξουμε δέν ξέρω άν είνω σωστό απλά να τα ρίχνουμε στα σκουπίδια.

 

Επίσης να τονίσω και εγώ οτι για το 99,999% όσων συζητάμε εδώ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΟΛΝΤΕΡΙΝΗ. Αυτό που χρειάζεται είναι τα εξής:

 

-Το κολλητήρι να έρχεται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με τα σημεία που θα κολληθούν, αλλα και τα σημεία αυτά μεταξύ τους ώστε να γίνεται μεταφορά θερμότητας.

 

-Όλο τα παιχνίδι είναι διαχείρηση θερμότητας. Π.χ. άν δούμε οτι μια κόλληση δέν γίνεται, δέν επιμένουμε αλλα αφαιρούμε το κολλητήρι ώστε να ξανααναπτύξει θερμότητα. Επίσης ενδέχεται άν κάνουμε πολλές κολλήσεις στη σειρά, να έχει απαχθεί πολλή θερμότητα και να πρέπει να περιμένουμε λίγο. Τέλος καλό είναι να περιμένουμε λίγο να ζεσταθεί το σημείο που θα κολλήσουμε και μετά να ακουμπάμε το καλάι στιγμιαία, γιατί άν το βάλλουμε εξαρχής και αυτό απάγει θερμότητα και μας δυσκολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου