Προς το περιεχόμενο

Οδηγίες για soldering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιάς και πέφτει στα χωράφια της δουλειάς μου,ένα απλό τίπ είναι να πάρεις καλωδιάκα πολύκλωνα,να καθαρίζεις περίπου ενάμιση εκατοστό απο το καθένα,να τα "δένεις" μεταξύ τους και μετά να τα κολλάς για να μάθεις τη διαδικασία.Η σωστή κόλληση γίνεται όταν ο κασσίτερος γίνει ομοιογενώς υγρός,και δέσει καλά με το προς συγκόλληση αντικείμενο.Εαν έχεις τραβήξει το κολλητήρι σου γρήγορα,η κόλληση θα είναι αρκετά θαμπή και ανομοιογενής,τραβώντας δε μετά τα σύρματα θα σπάει σε κομμάτια.Εαν το παρακάνεις,η κόλληση θα τρέξει και εκτός μετάλλου,και η πλαστική επίστρωση των αγωγών θα καεί.

Τελικά χέσε με εμένα,απλά κάνε δοκιμές όπως σου λέω,και θα δείς οτι είναι πάρα πάρα πολύ απλό :wink:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά χέσε με εμένα,απλά κάνε δοκιμές όπως σου λέω,και θα δείς οτι είναι πάρα πάρα πολύ απλό

 

Καλά με δουλευεις....Εγώ προσπαθούσα να κάνω το noiz overdrive που ήταν πέντε κολλήσεις και καμιά απο αυτές δεν πέτυχα (έχοντας κάνει πρόβα...σε διαφορα καλωδιακια....)...Ετσι το παρατησα....Πάνως το καλοκαιρι θα κάνω μια προσπαθεια να το κονω όχι με κολλήσεις στην διατρητη αλλα με διατρητη και καλωδιακια μπάς και το πετυχω...

 

Να ρωτηση τώρα που σε έχω εύκαιρο...Χρειάζεται συγκεκριμενο καλώδιακι για να συνδέσω πυκνωτές αντιστασεις του noiz overdrive (με 9v μπαταρια λειτουργεί...)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πάνω σε τι θα κολλήσεις και γιατι θέλεις καλωδιο τους συγκεκριμμένους πυκνωτές.Οταν θέλουμε να ενώσουμε δύο εξαρτήματα μεταξύ τους,δεν χρησιμοποιούμε καλώδια,αλλά τα ίδια τα άκρα τους,εκτός άν υπάρχει πρόβλημα απόστασης.Σε κάθε άλλη περίπτωση εκτός πλακέττας,χρησιμοποιούμε λεπτό πολύκλωνο καλώδιο,ή πιο χοντρής διατομής όπου απαιτείται να περάσουν ισχυρότερα ρεύματα.Προφανώς για το noiz overdrive που λες,λεπτά πολύκλωνα καλωδιάκια είναι μια χαρά..

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπείς σε κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά,έχουν σε σακκουλάκι μια συγκεκριμμένη διατομή για ηλεκτρονικές κατασκευές,με διάφορα χρώματα.Είναι μάλλον 0,5mm,αλλά δεν έχει να κάνει,εσύ απλά ζητάς λεπτό πολύκλωνο για ηλεκτρονικές κατασκευές.Με τις κολλήσεις ότι θες να σε βοηθήσω.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνφωνω εν μερει.... γιατι;

το καλάι ξεραινει το καλωδιο....δηλ κατα τη γνωμη μου δεν εχει αντοχη εφ όρου ζωής.....εγω δεν το πολυχρησιμοιποιω.

αυτο που κανω είναι απλή συνδεσμολογια καλωδιων και μονοτικη ταινια απο πανω, αφου πρωτα έχω βαλει το πλαστικο ντυμα του καλωδιου (ξερετε το εξωτερικο του πλαστικό)

αλλά και το καλάι μαμαει!!!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για ακόμα καλύτερες κολλήσεις' date=' και ενα κουτάκι σολντερινη (λιπαντικό μέσο για να ρέει καλύτερα το καλάι)[/quote']

 

 

τσού..... απαγορεύεται δια ροπάλου ειδικά σε τυπωμένα κυκλώματα...αυτό το λίπος που αποτελεί θλιβερό κατάλοιπο των μεθόδων συγκόλλησης του '50,σήμερα είναι χρήσιμο μόνο στους υδραυλικούς.Οξειδώνει μακροπρόθεσμα τις χάλκινες επιφάνειες.Προσοχή γιατί υπάρχει αντίστοιχα κασσίτερος με πυρήνα σολντερίνης.Το ίδιο σκατά. 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνφωνω εν μερει.... γιατι;

το καλάι ξεραινει το καλωδιο....δηλ κατα τη γνωμη μου δεν εχει αντοχη εφ όρου ζωής.....εγω δεν το πολυχρησιμοιποιω.

αυτο που κανω είναι απλή συνδεσμολογια καλωδιων και μονοτικη ταινια απο πανω' date=' αφου πρωτα έχω βαλει το πλαστικο ντυμα του καλωδιου (ξερετε το εξωτερικο του πλαστικό)

αλλά και το καλάι μαμαει!!![/quote']

:roll: :roll: Κι εδώ τσού....αν "ξέραινε" το καλώδιο όπως λές,δεν θα είχες ηλεκτρική κιθάρα,τηλεόραση,dvd,cd player,pc,ενισχυτή,καφετιέρα,πλυντήριο και χιλιάδες άλλες συσκευές που υπάρχουν ΚΑΙ επειδή υπάρχει η συγκόλληση με κράμματα κασσιτέρου.Αυτό που κάνεις με τη μονωτική δεν έχει αντοχή εφ'όρου ζωής,γιατί εγγυημένα μετά απο ένα χρόνο η μονωτική ταινία χαλαρώνει,ρέει η κόλλα της και ενώ η ίδια αποσυγκολάται δημιουργέι ελλιπώς αγώγιμες επιφάνειες (ακόμα και στα καλωδιάκια που έστριψες μεταξύ τους).Στα ηλεκτρονικά εγω θεωρώ ότι δεν έχει θέση η μονωτική ταινία,υπάρχουν τα θερμοσυστελλόμενα "μακαρόνια" τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά αφού έχεις συγκολλήσει αρχικά τα καλώδια.Κόλληση απαγορεύεται σε αρκετά μέρη οχημάτων και αεροσκαφών,όπου είναι υποχρεωτική η χρήση ειδικά πρεσσαρισμένων συνδετήρων....

........ ούφφφφφφφφφφ :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου