Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη μου απόπειρα για κάτι Rock...


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελληνοφερνουν νομιζω κι εγω σε καποιο σημειο.

μοιαζουν λιγο με γιοκαρινη.....! :)

 

Καλη προσπαθεια , για καποιον που ηθελε να αποδειξει οτι δε γραφει μονο <<μπιτια>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To keep on rocking δεν παίζει αγαπητέ' date=' γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι το ροκ πέθανε μαζί με την όλη ιδέα "sex drugs n rock n roll" μιας προηγούμενης εποχής. Εγώ γεννήθηκα το 1988 οπότε δεν γίνεται να με εκφράζει αυτή η εποχή. Αυτό που ακούστηκε φτίάχτηκε από πρόκληση του στύλ "δεν κάνεις ρόκ επειδή δεν μπορείς να το κάνεις (λόγω του beat που συνηθίζω)"

 

Συμφωνώ ότι το κομμάτι επαναλαμβάνεται, γι αυτό και ονομάστηκε jam και όχι κανονικό κομμάτι.

 

Nem000: τα drums είναι τα Groove Agend 2 της steinberg περασμένα από τον Compresor του NUendo και από το Drums shine reverb του Nuendo επίσης.

Όλα μόνος και έρημος....

 

alpatman: ελληνοφέρνει??? Δεν νομίζω...

 

wasted_sunsets: τι εννοείς πρασινίζοντα? Πασόκικα? :D :D :D[/quote']

 

καταρχην πραγματικα μπραβο για το κομματι σου....μου αρεσε πολυ...ο ηχος της ντραμς μου αρεσε περισσοτερο....(ακομα και αν δε το περιμενες ε;)

τωρα οσο για τα αλλα ''το ροκ πεθανε'' και συναφη νομιζω οτι δεν εχεις δικιο....ετσι;

ή μήπως θέλουμε να μεινουν αθανατοι γκρουπ όπως όλοι του 70 για να λεμε οτι το ροκ δεν πεθανε;

αυτο ειναι αδυνατον...το ροκ ζει ακομη γιατι αυτοι του 70 δώσαν τα φώτα τους (πραγματικά τα φώτα τους) στα νεα γκρουπ που ροκαρουν σημερα...

ε τι λες; μεγαθηρια δεν υπαρχουν αλλα τα μεγαθηρια δεν γινονται μονα τους...ο κοσμος τα κανει....στο χερι μας λοιπον να αναδειξουμε τα νεα μεγαθηρια του σημερα...και οχι μονο στο ροκ....σε όλα τα ειδη...

Φιλικά...

:wink: :wink: :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λετε ρε παιδια θα ελληνοφέρνει όντως το κομμάτι. Τι να πώ? Ισως ο καρβέλας να μου έχει διαβρώσει το μυαλό... :D :D :D

 

Το ρόκ σαν ιδεολογία έχει πεθάνει. Απλώς κάποιοι μιμούνται κ φτιάχνουν και σήμερα "ροκ" κομμάτια. Βάζω εισαγωγικά γιατί ρόκ τη σήμερον ημέρα θεωρείται ό,τι έχει ριφάκια με παραμόρφωση, βαρβάτα ντράμς, ένα σόλο στη μέση κ στίχους για το σύστημα, την αγάπη μπλα μπλα...

 

Φυσικά δεν είναι κακό να φτιάχνονται τέτοια κομμάτια, αλλά θεωρώ αξιολύπητο το πολύ συχνό φαινόμενο των ημερών να φτιάχνονται γκρουπάκια να αγοράζουν τις fendeριτσες στους (στανταρ το τελευταίο) και να κάθονται να μαθαίνουν κ να παίζουν classic rock κομμάτια του 70 και του 80 ή ακόμη χειρότερα να γράφουν τετοιο στύλ κομματιών τη σήμερον ημέρα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εν έτει 2007 μπορεί να σε εκφράζει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λετε ρε παιδια θα ελληνοφέρνει όντως το κομμάτι. Τι να πώ? Ισως ο καρβέλας να μου έχει διαβρώσει το μυαλό... :D :D :D

 

Το ρόκ σαν ιδεολογία έχει πεθάνει. Απλώς κάποιοι μιμούνται κ φτιάχνουν και σήμερα "ροκ" κομμάτια. Βάζω εισαγωγικά γιατί ρόκ τη σήμερον ημέρα θεωρείται ό' date='τι έχει ριφάκια με παραμόρφωση, βαρβάτα ντράμς, ένα σόλο στη μέση κ στίχους για το σύστημα, την αγάπη μπλα μπλα...

 

Φυσικά δεν είναι κακό να φτιάχνονται τέτοια κομμάτια, αλλά θεωρώ αξιολύπητο το πολύ συχνό φαινόμενο των ημερών να φτιάχνονται γκρουπάκια να αγοράζουν τις fendeριτσες στους (στανταρ το τελευταίο) και να κάθονται να μαθαίνουν κ να παίζουν classic rock κομμάτια του 70 και του 80 ή ακόμη χειρότερα να γράφουν τετοιο στύλ κομματιών τη σήμερον ημέρα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εν έτει 2007 μπορεί να σε εκφράζει κάτι τέτοιο.[/quote']

 

προφανώς έχεις πολλά χρόνια να ακούσεις rock. ή κι αν ακούς μάλλον το πιο προσφατο δείγμα θα είναι πάνω απο 20 χρονών. Αυτό που περιγράφεις ειναι αυτό που έκανες εσύ. Έγραψες μουσική που σε αρμονία αλλά και σε ήχους θυμίζει πολύ το ξεπεσμένο ροκ (για τα δικά μου γούστα ) της δεκαετίας του 80 (μπορεί να μην μου αρέσει το κομμάτ αλλα τα παιξίματά σου είναι πολύ καλά απο τεχνικήςάποψης)... δεν σημαίνει ότι όλοι κάνουν το ίδιο... Και εννοείται οτι την καλή πλευρά οποιουδήποτε είδους δεν θα την βρείς στα μαζικά παραγόμενα πανομοιότυπα κομμάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Χαίρω πολύ ότι υπάρχουν άγνωστα συγκροτηματα που είναι τέλειοι από κάθε άποψη και κάνουν κομματάρες κλπ κλπ. Επίσης υπάρχουν και 15χρονοι πιτσιρικάδες που μπορούν να κάνουν to malmsteen να ντραπεί. Το θέμα δεν είναι να κάνεις κάτι καλό κ "ψαγμένο". Πρέπει να το ακούσει και ο κόσμος. Κ όταν λέω κόσμος εννοώ όλος ο κόσμος. Όχι 2-3 ψαγμένοι... η "τέχνη για την τέχνη" είναι κάτι τελείως λάθος. Οι Metalica για παράδειγμα. Μπορεί σαν μουσική στίχοι παραγωγή κλπ κλπ να μην έλεγαν και πάρα πολλά, αλλα έφεραν το Rock - Metal στον πολύ κόσμο. Κ αυτό ειναι η μαγκιά πιστεύω. Κ ο τελευταίος σκυλάς ξέρει το Nothing else matters...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι ο μονος που ακουει αρκετα λαθη στα ντραμς?

 

Απο κει και περα, το κομματι ειναι οκ.

 

Οσο για τα περι ροκ και ιστοριες, δεν μπαινω στον κοπο να τα σχολιασω.

 

Α, ναι, επισης θελω να μου πεις στην Ελλαδα που ζουμε τουλαχιστον, ποια ξενοφερτη σκηνη εχει περισσοτερο κοσμο στα live.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα λόγια να αγαπιόμαστε... πολύς κόσμος ακούει την σύγχρονη ροκ με την ευρεία (αλλα πολύ ευρεία) έννοια του όρου ... που δεν έχει καμία σχέση με τους πιτσιρικάδες που κάνουν τον malmsteen ντράπεται... και τέλος πάντων το nothing else matteres το ξέρουν όλοι σήμερα, 20 χρόνια αφού κυκλοφόρησε... δεν μπορείς να συγκρίνεις την αναγνωρισιμότητα κομματιών τόσο μεγάλης ηλικιακής διαφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ντράμς όντως έχουν λάθη στο πρώτο μέρος μόνο γιατί τα έπαιζα με το ¨χέρι" στο clavinova. Στο δεύτερο μέρος όμως είναι ρυθμικά από τα presets του groove agent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου